FMS coraz popularniejsze. Czym jest elastyczny system produkcyjny?

Mimo że FMS nadal nie są powszechnie stosowane w polskich przedsiębiorstwach z sektora produkcyjnego, elastyczne systemy produkcyjne są obecne w tym segmencie od blisko pięćdziesięciu lat. Co ważne – gwarantują... Czytaj dalej

4 lipca 2016
Artykuł z kategorii: Technologie

Mimo że FMS nadal nie są powszechnie stosowane w polskich przedsiębiorstwach z sektora produkcyjnego, elastyczne systemy produkcyjne są obecne w tym segmencie od blisko pięćdziesięciu lat. Co ważne – gwarantują wysoką wydajność przy zachowaniu możliwie maksymalnej elastyczności produkcji.

Podstawowe składowe elastycznego systemu produkcyjnego

margines

elastyczne procesy produkcyjne

Fotografia CC Flickr.com WolfVision GmbH

margines

Systemy typu FMS (z j. angielskiego Flexible Manufacturing System) są pewnym kompromisem między automatycznymi liniami produkcyjnymi, które wykorzystuje się do wytwarzania tego samego produktu oraz manualnymi obrabiarkami o możliwie jak najbardziej uniwersalnym zastosowaniu.

Teccon– Elastyczne systemy produkcyjne projektuje się przede wszystkim ze względu na konieczność ciągłej zmiany na wielkość oraz rodzaj napływu zamówień – FSM skracają czas produkcji nowych elementów – mówią nam eksperci firmy Teccon.

Definicja pojęcia FMS – elastyczny system produkcyjny

FMS: grupa numerycznie sterowanych urządzeń (technologicznych i pomiarowych), która ze względu na zastosowanie spójnego sterowania komputerowego, jest w stanie skrócić czas uruchomienia produkcji do minimum i to przy szerokim asortymencie produktowym.

Na każdy elastyczny system produkcyjny składają się przede wszystkim:

  • urządzenia (komputery i inne układy scalone) i sterowniki sterujące – monitorujące,
  • urządzenia wykorzystywane do bezpośredniej produkcji (patrz: maszyny CNC itd.),
  • roboty i maszyny transportowe,
  • magazyny lokalne, centralne i międzyoperacyjne.

Co ważne – mimo że FMS są znane już od drugiej połowy lat 60′ ubiegłego wieku, do dzisiaj uchodzą za nowoczesne rozwiązania technologiczne. Pierwsze systemy jakie pojawiły się na rynku to m.in. VMM, Molins 24. Pierwszy z nich nie znalazł szerokiego zastosowania ze względu na relatywnie niską elastyczność oraz nadchodzącą rewolucję komputerową.

Drugi, tj. Molins 24 okazał się z kolei zbyt nowatorski – jego koncepcja wyprzedzała oczekiwania rynkowe, ale w swojej zmodyfikowanej wersji jest z powodzeniem stosowany dzisiaj. Molins 24 składał się z obrabiarek i magazynu lokalnego z kilkudziesięcioma narzędziami, a całym procesem sterował IBM 1130 – Molins 24 był serią prototypową; nie był wdrażany na masową skalę – właściwie, Molinsem dysponował wyłącznie IBM, jako system prototypowy na potrzeby testów.

Przykładem współczesnego systemu FMS jest TNA 480+FMS2, za którego projekt odpowiada niemiecki TRAUB, który bazuje na autorskim sterowniku TRAUB-TX8D, wieloczynnościowych obrabiarkach, przenośniku, uchwytach narzędziowych, stanowisku załadowczym, magazynach palet oraz wymiennikach palet

Podział elastycznych systemów produkcyjnych (FMS)

margines

FMS można podzielić ze względu na kilka klas:

  • elastyczne linie produkcyjne,
  • elastyczne moduły produkcyjne,
  • elastyczne gniazda produkcyjne,
  • elastyczne sieci produkcyjne.

Co z niezawodnością FMS?

margines

Niezawodność elastycznych systemów produkcyjnych to wypadkowa niezawodności składników, jakie się na nie składają (odporności na ciągłą eksploatację maszyn technologicznych, sprawności systemu transportowego, manipulacyjnego, programowania i sterowania) oraz czynnika ludzkiego – tutaj zwiększone ryzyko odgrywają przede wszystkim: niskie kompetencje personelu technicznego, brak znajomości warunków konserwacji i diagnostyki systemu, a także zła realizacja procesów technologicznych oraz błędy programowe, wynikające z niewłaściwej eksploatacji.

Na podstawie:

[1] Planowanie i sterowanie produkcji w elastycznych systemach montażowych, Warszawa 1996

[2] Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych, PWK Warszawa 2013

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

FMS coraz popularniejsze. Czym jest elastyczny system produkcyjny?

Oceń
Ocena 4.5/5 na podstawie 4 ocen

Dodaj komentarz