Nadal nie zdecydowałeś, jaki zlewozmywak do kuchni?Urządzasz łazienkę i stoisz przed wyborem zlewozmywaka? Przygotowaliśmy przegląd po najpopularniejszych modelach, jakie znajdziesz w sklepach z armaturą.

Z kompozytu, granitu, a może ceramiki?

margines

umywalka do kuchni

Fot. r. nial bradshaw Flickr.com CC 2.0

Wybór zlewozmywaka kuchennego nie powinien być dziełem przypadku. Zanim chwycisz za pierwszy lepszy model w sklepie, upewnij się, że w 100% spełnia stawiane przed nim oczekiwania. Różnic jakie dzielą zlewozmywaki jest więcej niż mogłoby ci się wydawać.

Wśród czynników, które powinny zadecydować o wyborze zlewozmywaka kuchennego należy wspomnieć m.in.:

  • sposób montażu,
  • pojemność,
  • liczba komór,
  • materiał z jakiego wykonano zlewozmywak,
  • rozmiary,
  • poziom wyposażenia,
  • cena,
  • producent.

Wybieramy zlewozmywak ze względu na materiał

margines

A: Ceramikę

Podstawowym materiałem ceramicznym z jakiego produkuje się zlewozmywaki ceramiczne jest tzw. glinka ogniotrwała. Ceramika dobrze nosi gwałtowne wahania temperaturowe i uderzenia – nie jest też specjalnie podatna na ścieranie oraz działanie środków chemicznych.

Mimo że 80% dostępnych w sprzedaży zlewozmywaków ceramicznych ma barwę białą, na rynku znajdziesz także szare, czarne i jasnokremowe.

Ceny zlewozmywaków ceramicznych otwierają się kwotami 350 – 400 złotych.

B: Stal

Zlewozmywaki stalowe są trwałe, niewrażliwe na chemię i wysokie temperatury. Charakteryzują się jednak niską odpornością na uszkodzenia mechaniczne i jeśli nie są w odpowiedni sposób zabezpieczone – na ich powierzchni łatwo dostrzec zacieki.

Ze względu na niski koszt materiału, zlewozmywaki ze stali nierdzewnej to koszt rzędu od 130-150 do 1000 złotych zależnie od wielkości, poziomu wyposażenia i ceny.

Jeśli cenisz sobie ponadprzeciętny komfort pracy, zdecyduj się na inny materiał – wysoko zawieszony kran i ściekająca z niego woda będą powodem, dla którego podczas każdorazowego zmywania naczyń, będzie towarzyszył ci metaliczny dźwięk zlewozmywaka.

C: Emalia

Zlewozmywaki emaliowane to dziś prawdziwa rzadkość; były popularne w latach 90′, dziś w zasadzie niedostępne w sprzedaży. Kiepsko znosiły chemię i uszkodzenia mechaniczne. Produkt drugiej kategorii.

D: Kwarc

Wysokiej klasy, odporne na codzienną eksploatację. Kwarc to godna alternatywa dla najdroższych rozwiązań na jakie możesz pozwolić sobie w kuchni – występują w różnokolorowych wariantach (poza śnieżnobiałymi).

E: Kompozyt

Największa grupa zlewozmywaków kuchennych – odporne na chemię, ścieranie, uderzenia. Po latach mogą ciemnieć. Charakteryzują się zdecydowanie najlepszą relacją ceny do jakości wykonania spośród wszystkich innych.

Powinieneś przeczytać także:

Oceń ten artykuł

Ocen: Nadal nie zdecydowałeś, jaki zlewozmywak do kuchni?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz