Nadal nie zdecydowałeś, jaki zlewozmywak do kuchni?

Urządzasz łazienkę i stoisz przed wyborem zlewozmywaka? Przygotowaliśmy przegląd po najpopularniejszych modelach, jakie znajdziesz w sklepach z armaturą. Z kompozytu, granitu, a może ceramiki? Fot. r. nial bradshaw Flickr.com CC 2.0... Czytaj dalej

10 czerwca 2016
Artykuł z kategorii: Łazienka

Urządzasz łazienkę i stoisz przed wyborem zlewozmywaka? Przygotowaliśmy przegląd po najpopularniejszych modelach, jakie znajdziesz w sklepach z armaturą.

Z kompozytu, granitu, a może ceramiki?

margines

umywalka do kuchni

Fot. r. nial bradshaw Flickr.com CC 2.0

Wybór zlewozmywaka kuchennego nie powinien być dziełem przypadku. Zanim chwycisz za pierwszy lepszy model w sklepie, upewnij się, że w 100% spełnia stawiane przed nim oczekiwania. Różnic jakie dzielą zlewozmywaki jest więcej niż mogłoby ci się wydawać.

Wśród czynników, które powinny zadecydować o wyborze zlewozmywaka kuchennego należy wspomnieć m.in.:

  • sposób montażu,
  • pojemność,
  • liczba komór,
  • materiał z jakiego wykonano zlewozmywak,
  • rozmiary,
  • poziom wyposażenia,
  • cena,
  • producent.

Wybieramy zlewozmywak ze względu na materiał

margines

A: Ceramikę

Podstawowym materiałem ceramicznym z jakiego produkuje się zlewozmywaki ceramiczne jest tzw. glinka ogniotrwała. Ceramika dobrze nosi gwałtowne wahania temperaturowe i uderzenia – nie jest też specjalnie podatna na ścieranie oraz działanie środków chemicznych.

Mimo że 80% dostępnych w sprzedaży zlewozmywaków ceramicznych ma barwę białą, na rynku znajdziesz także szare, czarne i jasnokremowe.

Ceny zlewozmywaków ceramicznych otwierają się kwotami 350 – 400 złotych.

B: Stal

Zlewozmywaki stalowe są trwałe, niewrażliwe na chemię i wysokie temperatury. Charakteryzują się jednak niską odpornością na uszkodzenia mechaniczne i jeśli nie są w odpowiedni sposób zabezpieczone – na ich powierzchni łatwo dostrzec zacieki.

Ze względu na niski koszt materiału, zlewozmywaki ze stali nierdzewnej to koszt rzędu od 130-150 do 1000 złotych zależnie od wielkości, poziomu wyposażenia i ceny.

Jeśli cenisz sobie ponadprzeciętny komfort pracy, zdecyduj się na inny materiał – wysoko zawieszony kran i ściekająca z niego woda będą powodem, dla którego podczas każdorazowego zmywania naczyń, będzie towarzyszył ci metaliczny dźwięk zlewozmywaka.

C: Emalia

Zlewozmywaki emaliowane to dziś prawdziwa rzadkość; były popularne w latach 90′, dziś w zasadzie niedostępne w sprzedaży. Kiepsko znosiły chemię i uszkodzenia mechaniczne. Produkt drugiej kategorii.

D: Kwarc

Wysokiej klasy, odporne na codzienną eksploatację. Kwarc to godna alternatywa dla najdroższych rozwiązań na jakie możesz pozwolić sobie w kuchni – występują w różnokolorowych wariantach (poza śnieżnobiałymi).

E: Kompozyt

Największa grupa zlewozmywaków kuchennych – odporne na chemię, ścieranie, uderzenia. Po latach mogą ciemnieć. Charakteryzują się zdecydowanie najlepszą relacją ceny do jakości wykonania spośród wszystkich innych.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Nadal nie zdecydowałeś, jaki zlewozmywak do kuchni?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz