Najczęstsze uszkodzenia posadzek przemysłowych. Poznaj, żeby przeciwdziałać

Jesteś właścicielem lub zarządcą budynku przemysłowego? Powinieneś mieć na uwadze stan posadzki, po której się poruszasz. Uszkodzona i niezdolna do wykorzystania pociąga konieczność naprawy, a ta do najtańszych nie należy.... Czytaj dalej

4 lipca 2017
Artykuł z kategorii: Przemysł

Jesteś właścicielem lub zarządcą budynku przemysłowego? Powinieneś mieć na uwadze stan posadzki, po której się poruszasz. Uszkodzona i niezdolna do wykorzystania pociąga konieczność naprawy, a ta do najtańszych nie należy. Uwierz.

Zanim zaczniesz walczyć, poznaj wroga

Aby zadanie było łatwiejsze i abyś poświęcił swojej posadzce przemysłowej więcej uwagi, przedstawimy dziś szereg zagrożeń, które na nią czyhają. Może w ten sposób dokonasz poprawnego oglądu i nie będziesz musiał ryzykować wydatkami na jej naprawę.

posadzki przemysłowe

Fotografia Flickr.com CC 2.0 DaveBleasdale

Uszkodzenia posadzki przemysłowej. Gdzie leży przyczyna?

Winy jakichkolwiek wad należy doszukiwać się na trzech płaszczyznach:

  • konstrukcyjnej,
  • technologicznej,
  • materiałowej,
  • eksploatacyjnej.

Dla lepszego zobrazowania sytuacji podamy dane.

Czy wiesz, że ponad połowa uszkodzeń wynika z powodu zastosowania niewłaściwej jakości materiału?

Odrobinę mniej, bo blisko 1/4 przypadków dotyczy nieodpowiedniego korzystania z niej. Mamy na myśli przesadne obciążenie posadzki, jej ścieranie lub traktowanie środkami chemicznymi, z którymi nawet metal by sobie nie poradził. Równie niekorzystnie działają nagłe zmiany temperatury – do mrozu po upał.

Jak objawiają się uszkodzenia posadzki przemysłowej?

margines

Jak każdą chorobę, tak i spadek formy posadzki przemysłowej można poznać po kilku podstawowych objawach. Przyjrzyj się podłodze budynku, którym zarządzasz i wiedz, że coś jest nie tak, jeśli na posadzce pojawiają się nierówności, zarysowania, wypaczenia, pęcherze, jeśli powierzchnia posadzki rozwarstwia się lub stworzone wcześniej dylatacje uległy uszkodzeniu.

Czy uszkodzenia dotyczą wyłącznie źle wykonanej posadzki?

Jasne, to ta wykonana z źle przygotowanego materiału narażona jest w największym stopniu. Nie jest to jednak żadna reguła! Nawet jeśli posadzkę w Twoim budynku przemysłowym wykonano zgodnie z normami i wysoką jakością i tak grozi jej uszkodzenie. Wszystko bowiem jest kwestią czasu. Po prostu posadzka wykonana lepiej będzie służyć dłużej, ale prędzej czy później i na jej powierzchni i w jej strukturze pojawią się wady. Najlepszym sposobem na jej ochronę jest cykliczny ogląd i…

Impregnaty. Sposób na zdrową i piękną posadzkę

Twoja posadzka wymaga doglądu, to jasne. Jednak nic nie pomoże jej tak, jak poprawnie dobrane impregnaty. Kiedy jesteś chory, przyjmujesz antybiotyki. Kiedy posadzka zaczyna się zniekształcać lub kruszyć, potrzebuje roztworów chemicznych, które odciążą ją od tych wad i co więcej, zabezpieczą przed następną możliwą korozją. A rodzajów jest kilka.

W ofercie sprzedawców znajdziesz impregnaty wodorozcieńczalne, rozpuszczalnikowe, krzemionowo-litowe, krzemianowo-polimerowe i wiele innych. Niektóre z nich skupione są bezpośrednio na naprawie, inne na ochronie. To, czego potrzebuje Twoja posadzka przemysłowa zależy od jej indywidualnego stanu materiałowego i tego, w jakiej jest kondycji. Nie ma co zalewać ją chemikaliami, kiedy uszkodzenia zamykają się wyłącznie w zarysowani i podobnie – nie ignoruj sprawy i nie kupuj preparatów ochronnych, jeśli widzisz, że podłoga przemysłowa wymaga szybkiej i silnej interwencji zanim rozkruszy się na tysiąc kawałków.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Najczęstsze uszkodzenia posadzek przemysłowych. Poznaj, żeby przeciwdziałać

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz