Nowa czy używana – jaka ładowarkę wybrać?

Ładowarka to niezwykle uniwersalna maszyna, bez której trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek prace budowlane. Potrzebujesz kupić ładowarkę i nie wiesz, czy zdecydować się na nową, czy używaną? Ciekawy jesteś, na co... Czytaj dalej

21 czerwca 2021
Artykuł z kategorii: Prawo budowlane, Przemysł, Sektor budowlany

Ładowarka to niezwykle uniwersalna maszyna, bez której trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek prace budowlane. Potrzebujesz kupić ładowarkę i nie wiesz, czy zdecydować się na nową, czy używaną? Ciekawy jesteś, na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru? A może jesteś ciekaw innych alternatyw? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Czym jest ładowarka?

Ładowarka to samojezdna maszyna budowlana, która posiada odpowiednie urządzenie załadowcze (np. łyżkę, czy tarczę). Jego celem jest przeładunek materiałów sypkich np. ze składowiska na różnego rodzaju środki transportu. Ładowarki mogą być kołowe lub gąsienicowe (w zależności od podwozia). Ładowarki na szeroką skalę stosowanie są do robót ziemnych. Jest to nieoceniony sprzęt w przypadku porządkowania placów budowy, czy całych terenów po zakończeniu danych inwestycji. Obecnie na rynku dostępne są ładowarki i miniładowarki o różnych wielkościach oraz mocach silnika. Ogólnie im większa ładowarka, tym większe rzeczy może przenosić, jednak jednocześnie jest ona mniej zwrotna na terenach o niewielkiej wielkości.

Ładowarka nowa – wysoki koszt inwestycji

Nie da się ukryć, że koszt zakupu nowej ładowarki jest spory i często ich wysoka cena jest pierwszą rzeczą, która sprawia, że jednak decydujesz się na wybór ładowarki używanej. Do najważniejszych zalet nowych maszyn należy ich bezawaryjność, co ma wpływ na zdecydowanie większą wydajność pracy oraz ograniczenie kosztów eksploatacji. Z kolei jednak niewielu przedsiębiorców może sobie pozwolić na zakup nowej ładowarki za gotówkę i musi wspomagać się leasingiem lub kredytem, co oczywiście może mocno obciążyć firmowy budżet.

Używana ładowarka – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli jednak nie możesz sobie pozwolić na kupno nowej ładowarki, możesz wybrać ładowarkę używaną. Pamiętaj jednak, by dobrze przygotować się do zakupu, by nie okazało się, że inwestycja ta przyniesie więcej szkód niż pożytku. Kupując maszynę z rynku wtórnego warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Koniecznie należy zwrócić uwagę, czy silnik po uruchomieniu nie wydaje nienaturalnych dźwięków. Dobrze jest też sprawdzić i przetestować skrzynię biegów.
  • Należy przetestować układ jezdny w trakcie jazdy próbnej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na różnorodne dźwięki.
  • Obowiązkowo należy sprawdzić układ hydrauliczny, przede wszystkim uszczelnienie pompy i stan przewodów wysokiego ciśnienia.
  • W przypadku podwozia należy szukać ewentualnych pęknięć, czy śladów dotychczasowych naprawa.
  • Na końcu dobrze jest także ocenić stan opon.

Wynajem ładowarek – dobra alternatywa

Ciekawą alternatywą dla powyższych opcji zakupu nowej lub używanej maszyny jest wynajem ładowarki. „Odpowiadając na potrzeby współczesnych klientów, przygotowaliśmy ofertę wynajmu ładowarek i innych sprzętów budowlanych (również sprzętu wspomagającego pracę). W zależności od rodzaju wykonywanej pracy nasi pracownicy dobierają odpowiednią ładowarkę, która w możliwie jak najkrótszym czasie efektywnie poradzi sobie z wyznaczonym celem. Zaopatrujemy klientów w sprzęt zróżnicowany pod względem rozmiarów i kosztu wynajmu” – mówi Radosław Szynal, pracownik w firmie MAX-BUD1, oferującej kompleksowe usługi ładowarką i miniładowarką na terenie całej Polski, w szczególności na terenie woj. śląskiego m.in. wynajem ładowarek z operatorem lub bez. Podsumowując, w zależności od rodzaju i intensywności prac wynajem ładowarki może okazać się najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, które również warto wziąć pod uwagę.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Nowa czy używana – jaka ładowarkę wybrać?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz