Nowe dotacje na pompy ciepła od 2022 roku!

Wiadomości dotyczące przymusu wymiany starych źródeł ciepła motywują wielu mieszkańców Polski do wyboru nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań. Jedną z najpopularniejszych opcji okazują się być pompy ciepła, a kolejną metodą wsparcia... Czytaj dalej

15 października 2021
Artykuł z kategorii: Instalacje, Instalacje grzewcze

Wiadomości dotyczące przymusu wymiany starych źródeł ciepła motywują wielu mieszkańców Polski do wyboru nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań. Jedną z najpopularniejszych opcji okazują się być pompy ciepła, a kolejną metodą wsparcia dla zainteresowanych nimi osób jest długo zapowiadany program “Moje Ciepło”, który ma ruszyć już w pierwszej połowie 2022 roku.

Dotychczasowe dofinansowania do pomp ciepła

Zanim przejdziemy do programu “Moje Ciepło”, warto przyjrzeć się inicjatywom, z których możemy korzystać już w tym momencie. Najpopularniejsza akcja to “Czyste Powietrze”, a jej uczestnicy mogą uzyskać dofinansowanie na pompę ciepła do 20 250 zł (podstawowy poziom dofinansowania) lub do 27 000 zł (podwyższony poziom). Warunkiem jest wymiana starego, nieefektywnego źródła ciepła na nowe. 

Od 1 stycznia 2019 roku inwestycję w pompę ciepła można też odliczać od podatku, korzystając z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Limit wszystkich odliczeń na ten cel wynosi 53 000 zł, a wydatki muszą być potwierdzone fakturami.

Do gmin, które są położone na terenie, gdzie obowiązuje uchwała antysmogowa, skierowany jest program “Stop Smog”. Zgodnie z jego założeniami, mieszkańcy mogą uzyskać dotację na realizację przedsięwzięcia niskoemisyjnego w budynku, a jego średni koszt powinien zmieścić się w kwocie  do 53 000 zł.

Pompa ciepła i… fotowoltaika?

Warto pamiętać, że dotację na zakup pompy ciepła można połączyć z inwestycją w panele słoneczne. To doskonała rozwiązanie, gdyż prąd produkowany przez fotowoltaikę może być wykorzystywany właśnie do zasilania pompy. Dzięki temu osiągniemy większą niezależność od zewnętrznych dostawców, a także obniżymy rachunki do niewielkich stałych opłat. W programie “Czyste Powietrze” można uzyskać do 5 tys. zł dotacji właśnie na stworzenie instalacji PV w swoim gospodarstwie. 

Warunki programu “Moje Ciepło”

Pojawiające się ostatnio newsy dotyczące inicjatywy “Moje Ciepło” mówią nam, że kryteria tego programu będą bardziej restrykcyjne. Ale zacznijmy od pozytywów! Maksymalna kwota dotacji, którą można uzyskać to 21 000 złotych (do 30% kosztów kwalifikowanych). Kruczek polega na tym, że o wsparcie będą mogli starać się tylko właściciele nowo wybudowanych domów. Co więcej, pieniądze zostaną przyznane tylko budynkom, które spełniają określone wymagania techniczne.

“Moje Ciepło” w kolejnych latach

Fundusze zyskają domy, w których wskaźnik energii pierwotnej wynosi co najwyżej 63 kWh/m² rocznie. To dosyć ambitny cel, zwłaszcza, że w 2021 roku od nowych nieruchomości wymaga się osiągnięcia minimum 70 kWh/m2 na rok. Warto pamiętać, że w następnych latach wymogi te będą stawać się jeszcze bardziej restrykcyjne i sięgną np. do 55 kWh/m2 na rok. Taki kierunek z jednej strony zawęży grupę potencjalnych odbiorców programu “Moje Ciepło”, ale jednocześnie skupi się na wspieraniu budownictwa, które jest efektywnie energicznie i wykorzystuje energię z odnawialnych źródeł. 

Więcej na temat montażu pompy ciepła przeczytasz pod adresem:
https://columbusenergy.pl/dla-domu/pompy-ciepla/ 

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Nowe dotacje na pompy ciepła od 2022 roku!

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz