Nowoczesne lampy podłogowe – co je wyróżnia

Rodzaj oprawy oświetleniowej determinuje jej przeznaczenie i zastosowanie we wnętrzu. O ile żyrandol może pełnić funkcję oświetlenia ogólnego, o tyle niezwykle rzadko (jeśli w ogóle) pełni ją lampa podłogowa. Jej... Czytaj dalej

28 grudnia 2018
Artykuł z kategorii: Pokój, Wnętrza

Rodzaj oprawy oświetleniowej determinuje jej przeznaczenie i zastosowanie we wnętrzu. O ile żyrandol może pełnić funkcję oświetlenia ogólnego, o tyle niezwykle rzadko (jeśli w ogóle) pełni ją lampa podłogowa. Jej zastosowanie jest zupełnie inne, co nie oznacza, że mniej ważne. Wręcz przeciwnie – rola lampy podłogowej w aranżacji wnętrz jest trudna do przecenienia. W niektórych miejscach nie można jej zastąpić żadnym innym rodzajem oprawy, w kolejnych, choć da się znaleźć inne rozwiązania, lampa podłogowa i tak prezentuje się najlepiej.

Forma lampy podłogowej na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci zmieniła się diametralnie. Z klasycznych lamp o prostej nodze z abażurem, zmieniły się w nowoczesne lampy, które nie tylko wyróżniają się formą, ale często dają też możliwość regulacji kąta padania światła. Ich design może być bardzo zróżnicowany, co pozwala na dopasowanie do różnych stylów aranżacji wnętrz. Zacznijmy jednak od początku, czyli od przeznaczenia lampy.

oświetlenie

Jaką funkcję pełni lampa podłogowa we wnętrzu?

Jest w domu kilka takich miejsc, w których lampa podłogowa nie ma sobie równych. Wprowadzanie innych rozwiązań często odbywa się kosztem funkcjonalności tego miejsca. Jako przykład można tu podać aranżację miejsca dla czytelnika. Duet – wygodny fotel plus dopasowana do niego stylistyką lampa podłogowa – jest tu po prostu niezastąpiony.

Innym przykładem jest oświetlenie w sypialni w pobliżu łóżka. Jeśli z różnych przyczyn nie był możliwy montaż kinkietu na ścianie, a lampka nocna nie może zostać wprowadzona do wnętrza z tej prostej przyczyny, że jest na to zbyt mało miejsca,  to lampa podłogowa sprawdzi się idealnie. Nie musi to być klasyczna lampa z abażurem. Innych możliwości mamy aż nadto. By się o tym przekonać, wystarczy odwiedzić sklep z oświetleniem Lampy.it.

Kolejna opcja to lampa podłogowa w salonie. Ustawiona w pobliżu strefy wypoczynkowej, może budować klimatyczny nastrój we wnętrzu i stwarzać przyjemną atmosferę do wypoczynku oraz spotkań z przyjaciółmi. A jakie zadanie lampa podłogowa spełnia w Twoim domu?

Stylistyka lampy podłogowej

Różnorodność opraw oświetleniowych dostępnych współcześnie na rynku, dotyczy różnych kategorii oświetlenia, w tym również lamp podłogowych. Takie duże zróżnicowanie umożliwia prywatnym inwestorom oraz architektom wnętrz dobranie oprawy, która doskonale wpisze się w stylistykę wnętrza. A wybierać można spośród lamp cechujących się różnym designem.

Dużą popularnością cieszą się na przykład lampy podłogowe w stylu skandynawskim. To skromna lampa z prostym kloszem wspartym na trójnogu albo klasycznej nodze. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się ta pierwsza wersja. Doskonale komponuje się z minimalistycznym wnętrzem, a w pomieszczeniu stanowi funkcjonalne oświetlenie.

Innym rozwiązaniem jest lampa osadzona na wysięgniku, który umożliwia zmianę położenia źródła światła, co w niektórych aranżacjach może podnosić funkcjonalność oświetlenia i poprawiać komfort użytkowania wnętrza. Można się też zdecydować na lampę z pałąkowato wygiętą nogą oraz kilkoma źródłami światła.

Zupełnie inne pod względem designu, co nie znaczy, że mniej funkcjonalne, są lampy w stylu glamour. Doskonale prezentują się we wnętrzu i stanowią jego prawdziwą ozdobę. Ich oprawa często jest bogato zdobiona i przywodzi na myśl luksusowe wnętrza pełne przepychu i efektownych dekoracji.

Wybór właściwej lampy podłogowej powinien być uzależniony przede wszystkim od funkcji oprawy i stylistyki wnętrza. Nie można zapomnieć też o indywidualnym guście i upodobaniach, które wielu przypadkach są jednak najważniejszym kryterium wyboru konkretnej lampy.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Nowoczesne lampy podłogowe – co je wyróżnia

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz