Nowocześnie zaaranżowana kuchnia. Jakie drzwi wybrać?

Kuchnia powinna opierać się przede wszystkim na funkcjonalności. Ta wyrażona jest w szafkach, ich wyposażeniu, ale również...drzwiach. Często kuchnia łączona jest z przedpokojem, ale jeśli nie – wybór drzwi nie... Czytaj dalej

14 marca 2019
Artykuł z kategorii: Kuchnia, Wnętrza, Wyposażenie wnętrz

Kuchnia powinna opierać się przede wszystkim na funkcjonalności. Ta wyrażona jest w szafkach, ich wyposażeniu, ale również…drzwiach. Często kuchnia łączona jest z przedpokojem, ale jeśli nie – wybór drzwi nie powinien być przypadkiem.

W kuchni, jakby nie patrzeć, spędzasz dużo czasu, zarówno przygotowując posiłki, ale często również spożywając je i rozmawiając z pozostałymi domownikami. W takim przypadku wyposażenie tego pomieszczenia nie powinno być przypadkowe. I jak dbasz o wybór szafek i naczyń, tak samo powinieneś pomyśleć nad zakupem drzwi. Te do nowoczesnych wnętrz są zupełnie inne.

Rozmiar to podstawa

Nawiązując do powszechnie obowiązujących przepisów, kuchenne drzwi powinny osiągać rozmiary kolejno 0,8 m szerokości i 2 m wysokości. To uniwersalne podpowiedzi, które sprawiają, że korzystanie z drzwi jest na tyle wygodne, że nie zakłóca codziennego komfortu korzystania z kuchni.

Poza wygodą liczy się jednak bezpieczeństwo, a o nie warto zadbać, rezygnując z montowania przydrzwiowych progów. Jeszcze lepiej jeśli szczelina, znajdująca się między podłożem a krawędzią drzwi miała szerokość średnio 2,5 cm. Dlaczego? To proste. Taki dodatek sprawia, że powietrze między kuchnią a drugim pomieszczeniem bez problemu się przemieszcza.

Jesteś jeszcze bardziej wygodnicki? W takim razie zapoznaj się dokładniej z ofertą sklepów, bo niektórzy oferują drzwi wyposażone w specjalne podcięcia wentylacyjne, tuleje lub kratki wentylacyjne wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które już pierwotnie jest wyjątkowo odporne na zbieranie się brudu i rdzewienie.

Lekkie, ale wytrzymałe

W czym tkwi sekret idealnych drzwi do kuchni o nowoczesnej aranżacji? Muszą być lekkie, ale jednocześnie wytrzymałe. Nie powinny przepuszczać zapachów z kuchni do pozostałych pomieszczeń, a korzystanie z nich nie powinno skutkować trzaskaniem ani piszczeniem.

Co możemy tutaj podpowiedzieć? Na pewno to, że drzwi z litego drewna nie podołają temu zadaniu. Są zdecydowanie za ciężkie i mają tendencję do wypaczania, a co więcej, są zdecydowanie droższe od drzwi, które bez problemu mogą spełnić w kuchni więcej zadań. I to na wyższym poziomie, dlatego jeśli poważnie zastanawiasz się nad ich zakupem – zwróć uwagę na tak zwane drzwi bezprzylgowe, wykonane z lekkiej płyty HDF.

Dlaczego drzwi bezprzylgowe?

Są stosunkowo tanie, a przy tym wytrzymałe i doskonale radzące sobie z nadmiernym poziomem wilgoci, który w kuchni jest szczególnie często spotykany. A jeśli jesteś w stanie dopłacić jeszcze trochę, warto, byś zwrócił uwagę na możliwość zamontowania powłoki Silkstone lub Lamistone, które sprawiają, że czyszczenie drzwi i ich delikatne mycie jest jeszcze łatwiejsze.

Jakie drzwi? Skrzydłowe, a może harmonijkowe?

Z drzwi harmonijkowych zrezygnuj. To rodzaj spotykany najczęściej w postkomunistycznych mieszkankach, niezbyt dobrze się kojarzących, a na pewno nie z nowoczesną aranżacją. Najlepszym pomysłem okazują się drzwi skrzydłowe, ale jeśli Twoja kuchnia stworzona jest według niestandardowego wzoru lub wcześniej ułożone meble konsolidują z ich skrzydłem, postaw na drzwi przesuwne.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Nowocześnie zaaranżowana kuchnia. Jakie drzwi wybrać?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz