Ochronniki przepięciowe B+C. W jaki sposób działają?
Ochronniki (odgromniki) B+C stosuje się w pomieszczeniach bez instalacji odgromowej, zasilanych z napowietrznych linii lub krótką linią kablową. Główne zalety tych odgromników to łatwość instalacji oraz prosta budowa. Stosuje się... Czytaj dalej
Ochronniki (odgromniki) B+C stosuje się w pomieszczeniach bez instalacji odgromowej, zasilanych z napowietrznych linii lub krótką linią kablową. Główne zalety tych odgromników to łatwość instalacji oraz prosta budowa. Stosuje się je zwykle w domach jedno lub wielorodzinnych. Praca przewodników B+C polega na przesyłaniu transmisji do przewodu uziemiającego, kiedy różnica potencjałów przekroczy 90V.
Gdzie stosować ochronniki przepięciowe B+C
Fot. Materiały prasowe redakcji
Ochronniki przepięciowe B+C stosuje się w przypadku ryzyka uderzenia pioruna w aparaturę elektryczną, do której podłączone są odbiorniki. Wyróżnia się jednobiegunowy ochronnik przeciwprzepięciowy, czterobiegunowy ochronnik przeciwprzepięciowy oraz wykład wymienny do tych urządzeń. Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe B+C można spotkać w pomieszczeniach:
- zasilanych z napowietrznych linii,
- bez instalacji odgromowej, lecz w okolicy budynków połączonych uziomem,
- zasilanych krótką linią kablową,
- z instalacją piorunochronną na zewnątrz.
We wszystkich pozostałych przypadkach z łatwością można zamontować ochronnik klasy C.
Zalety ochronników klasy B+C
Główną zaletą używania ochronników przepięciowych klasy B+C jest łatwa instalacja urządzenia oraz kompaktowa, prosta budowa. Aparaty elektryczne, takie jak lampki sygnalizacyjne czy włączniki do sterowania oświetlenia na klatce schodowej można zamontować w jednym wygodnym dla miejscu. W tym celu należy nabyć rozdzielnice modułowe. W domach jednorodzinnych w rozdzielnicy (o pojemności 48 lub 72 moduły) nie ma zbyt wiele miejsca. Klasa B+C wpasowuje się tam idealnie. Ten rodzaj ochronników nie musi być też w odległości od pozostałych stopni. Nowsze modele mają w zestawie również koordynację ochronników do zabezpieczenia linii komputerowych i telefonicznych. B+C najlepiej jest więc zamontować w budownictwie jedno rodzinnym lub wielorodzinnym.
Budowa i działanie ochronników przepięciowych B+C
Ochronniki przepięciowe B+C składają się z indywidualnej transmisji, która jest kierowana do przewodu uziemiającego po przekroczeniu 90V. W celu uzyskania większego prądu dla standardu PoE stosuje się połączenie głównych przewodów ze sobą. Urządzenie ma specjalne bezpieczniki, które zabezpieczają przed uszkodzeniem zasilanie PoE. Sygnalizatory diodowe wskazują na istnieje zasilania wychodzącego i wchodzącego.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
Przemysł8 maja 2025Profesjonalne utrzymanie terenów zielonych przy inwestycjach budowlanych – sprzęt i konserwacja
Budowa domu27 lutego 2025Kompleksowa oferta Transcem-Serwis – od dystrybucji i transportu cementu po serwis samochodów ciężarowych
Budowa domu18 lutego 2025Montaż pompy ciepła typu monoblok – na co zwrócić uwagę?
Wnętrza17 lutego 2025Jak urządzić siłownię w domu?
Ochronniki przepięciowe B+C. W jaki sposób działają?