Odlewy ze stopów aluminium – wszystko co powinieneś wiedzieć

Odlewnictwo to jedna z powszechniej stosowanych metod produkcji wyrobów aluminiowych. Technologia jest dość prosta i polega na wypełnieniu ciekłym metalem wcześniej przygotowanych form. Generuje niskie koszty, a uzyskane przy jej... Czytaj dalej

26 czerwca 2017
Artykuł z kategorii: Przemysł

Odlewnictwo to jedna z powszechniej stosowanych metod produkcji wyrobów aluminiowych. Technologia jest dość prosta i polega na wypełnieniu ciekłym metalem wcześniej przygotowanych form. Generuje niskie koszty, a uzyskane przy jej zastosowaniu produkty mają świetne właściwości, są trwałe i wytrzymałe. Do jego najczęściej praktykowanych technik należą: odlewanie piaskowe i ciśnieniowe.

Jak przebiega proces wykonywania odlewów tymi metodami i jakie różnice dostrzega się między gotowymi wyrobami?

Odlewanie piaskowe i ciśnieniowe – różnice

Każda z wyżej wspomnianych technik opiera się na innych procesach technologicznych. Odlewy piaskowe z aluminium wykonuję się w formach jednorazowych wykonywanych ręcznie. Najpierw przygotowuje się model danego przedmiotu np. z drewna lub żywicy. Następnie wkłada się go do skrzynki formierskiej, zasypuje masą formierską, a tą dokładnie ubija wokół niego. W ten sposób powstaje forma, do której, po ostrożnym wyjęciu modelu ze skrzyni i uzupełnieniu jej o rdzeń odwzorowujący wewnętrzny kształt odlewu, wlewa się ciekłe aluminium. Gdy zastygnie, półwyrób wybiją się z masy formierskiej, czyści i obrabia. Metodą odlewania piaskowego wytwarza się przede wszystkim części, także zamienne, do przeróżnych maszyn urządzeń.

odlewy piaskowe

Fotografia U.S. Department of Agriculture Flickr.com CC 2.0

Natomiast odlewy ciśnieniowe powstają w maszynach odlewniczych zwanych maszynami ciśnieniowymi. Prace przebiegają w kilku etapach. Wpierw na maszynie montuje się połówki formy wykonane z odpowiedniej stali i zwiera z siłą kilkuset ton. Później do komory wlewowej wlewa się ciekły metal, a ten pod wpływem ciśnienia wytworzonego przez tłok, zostaje wtłoczony do wnęki formy przez szczelinę wlewową i nabiera zamierzonego kształtu. Na końcu wyrób trafia do dalszej obróbki, a jego powierzchnię odpowiednio się zabezpiecza, np. przez malowanie proszkowe lub galwanizowanie. Tę technikę stosuje się przede wszystkim przy produkcji części samochodowych maszyn i urządzeń.

Charakterystyczne cechy odlewów piaskowych i ciśnieniowych

Odlewy piaskowe i ciśnieniowe różnią się między sobą nie tylko ze względu na sposób powstawania, ale i właściwości mechaniczne, jakość powierzchni i dokładność wymiarową. Odlewy piaskowe mają chropowatą powierzchnię, ich kształt i detale nie są zbyt precyzyjne, a wymiary są mało dokładne. Niemniej na ich korzyść przemawia tanie i szybkie wdrożenie do produkcji.

Jeżeli zaś chodzi o odlewy ciśnieniowe z aluminium, to wyróżniają się dobrymi właściwościami mechanicznymi, gładką i estetycznie wykonaną powierzchnią, dużą dokładnością wymiarową. To powoduje, że dopasowanie do siebie poszczególnych elementów nie stanowi żadnego problemu. Dzięki temu wyroby znajdują zastosowanie w wielu wymagających branżach w produkcji seryjnej i wielkoseryjnej.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Odlewy ze stopów aluminium – wszystko co powinieneś wiedzieć

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 6 ocen

Dodaj komentarz