Ogrodzenie: wady i zalety najpopularniejszych rozwiązań ogrodzeniowych
Wybór ogrodzenia okalającego działkę wokół domu jest ważnym krokiem, choć często niesłusznie bagatelizowanym. Ogrodzenie pełni przecież nie tylko funkcje użytkowe, ale także estetyczne, a do tego wznoszone jest zwykle na... Czytaj dalej
Wybór ogrodzenia okalającego działkę wokół domu jest ważnym krokiem, choć często niesłusznie bagatelizowanym. Ogrodzenie pełni przecież nie tylko funkcje użytkowe, ale także estetyczne, a do tego wznoszone jest zwykle na długie lata.
Warto pamiętać, aby do budowy ogrodzenia wykorzystać sprawdzone materiały od zaufanych producentów (na przykład od firmy Polbruk), a także dopasować rodzaj ogrodzenia do typu zabudowy i aranżacji przestrzeni wokół domu. Pod lupę bierzemy najpopularniejsze rozwiązania wykorzystywane do wnoszenia ogrodzeń.
Ogrodzenie z siatki
Siatka jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów ogrodzenia. Łatwo ją zamontować, jest elastyczna, dzięki czemu można dopasować ją do nierównej nawierzchni, a jej cena jest niewysoka w porównaniu do innych rozwiązań. Konserwacja siatki jest konieczna, ale nie należy do najbardziej wymagających.
Trzeba co prawda zabezpieczać ją przed korozją i odpryskami, ale wystarczy dokonać przeglądu ogrodzenia po zimie i lecie, żeby wyeliminować ewentualne uszczerbki. Niestety siatka nie jest rozwiązaniem wolnym od wad. Przede wszystkim nie chroni naszej prywatności i aby osłonić się od spojrzeń sąsiadów i przechodniów, warto posadzić wzdłuż płotu drzewa, pnącza lub krzewy. Siatka jest też najmniej odporna na uszkodzenia i… najmniej efektowna.
Ogrodzenie drewniane
Ten rodzaj ogrodzenia jest bez wątpienia jednym z najbardziej estetycznych, dających rozległe możliwości aranżacyjne. Wybór komponentów jest niezwykle szeroki, co umożliwia dopasowanie ogrodzenia do architektury niemal każdego domu i krajobrazu. Drewniane ogrodzenie dodaje przestrzeni ciepła i przytulności. Poza tym drewno jest materiałem odnawialnym, które dzięki odpowiedniej konserwacji przetrwa długie lata. Minusem tego typu rozwiązań jest wysoka cena drewna (zwłaszcza dobrej jakości). Co więcej, jeśli decydujemy się na drewno niższej klasy, musimy być przygotowani na to, że będzie ono niekorzystnie reagowało na zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć czy mróz. Nowoczesne, drewniane ogrodzenia są dostosowane do klimatu panującego w Polsce, jednak za wysoką jakość surowca trzeba odpowiednio zapłacić.
Ogrodzenie kute
Jest efektowne, klasyczne i eleganckie. Podnosi prestiż posesji. Pozostawia szerokie możliwości aranżacyjne i często tworzone jest na indywidualne zamówienie w pracowniach kowalstwa artystycznego. Ogrodzenia ze stali wysokiej jakości są wytrzymałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Niestety stal niższej klasy może korodować i wymagać częstych konserwacji. Poza tym to rozwiązanie należy do jednych z najdroższych na rynku.
Ogrodzenie murowane
Na szczególną uwagę zasługują ogrodzenia powstające z bloczków Grando, dostępnych w ofercie renomowanego, polskiego producenta, firmy Polbruk. Bloczki ogrodzenia Polbruk charakteryzują się odpornością na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne.
Bloczki Grando łączą wysoką trwałość i walory estetyczne. Dzięki temu nie tylko wytyczają granice posesji, ale są też jej ozdobą. Bloczki ogrodzenia firmy Polbruk nadają się do wnoszenia zarówno niewielkich murków oporowych, jak i wysokich ścian, które doskonale chronią prywatność mieszkańców. Dzięki dostępności różnych kolorów, rozmiarów i faktur murków Grando, ogrodzenie, które z nich powstaje, można z łatwością dopasować do architektury krajobrazu.
Polbruk, znany i renomowany producent materiałów budowlanych, ma w ofercie nie tylko bloczki Grando, ale także budulce, takie jak kostka brukowa, płyty i obrzeża chodnikowe, palisady czy krawężniki. Dzięki temu z łatwością można dopasować ogrodzenie na przykład do rodzaju nawierzchni.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Budowa domu9 września 2024Czym ogrzać domek letniskowy?
- Budowa domu6 września 2024Czym usunąć zielony nalot na elewacji?
- Budowa domu4 września 2024Deskowanie dachu czy warto?
- Dyskusje3 września 2024Czym usunąć biały nalot na fudze?
Ogrodzenie: wady i zalety najpopularniejszych rozwiązań ogrodzeniowych
Nie ma to jak zwykłe ogrodzenie z panela. Ładne, estetyczne i przede wszystkim tanie.