Ogrzewanie antyoblodzeniowe – dlaczego warto je zamontować?
Budowanie domu wymaga zaplanowania wielu licznych instalacji, które w przyszłości wpłyną na wygodę i bezpieczeństwo korzystania z danej przestrzeni. Oprócz sprzętów i systemów wprowadzanych do wnętrza, warto również dokładnie przemyśleć... Czytaj dalej
Budowanie domu wymaga zaplanowania wielu licznych instalacji, które w przyszłości wpłyną na wygodę i bezpieczeństwo korzystania z danej przestrzeni. Oprócz sprzętów i systemów wprowadzanych do wnętrza, warto również dokładnie przemyśleć aranżację terenu wokół zabudowań.
Jednym z rozwiązań, które wpływa na funkcjonalność przydomowej przestrzeni, jest kwestia zadbania o podjazdy i ścieżki dojścia do domu. Trzeba je oczywiście wytyczyć i wykonać z odpowiednich, trwałych materiałów. Poza tym warto rozważyć wykorzystanie praktycznego ogrzewania antyoblodzeniowego, które powoli staje się wygodnym standardem w nowoczesnym budownictwie.
Czym jest ogrzewanie przeciwoblodzeniowe?
Jako urządzenia grzewcze zewnętrzne najczęściej stosuje się kable lub maty elektryczne grzewcze, które w swojej ofercie posiada specjalistyczny sklep Econovli. Układa się je pod właściwą powierzchnią podjazdu lub chodnika, aby zwiększyć funkcjonalność ciągów komunikacyjnych i uchronić je przed pokrywaniem się grubą warstwą śniegu lub lodu.
Przewody najczęściej trafiają pod dłuższe odcinki podjazdów, na przykład od bramy wjazdowej do garażu. Układa się je na podsypce piaskowej pod kostką brukową lub w warstwie wylewki betonowej. Aby zapewnić komfort użytkowania, moc jednostkowa takich urządzeń powinna wynosić ok. 300 W/m2.
Drugą opcją są maty, które trafiają pod trakcje jezdne na podjazdach. Podobnie jak przewody, maty grzewcze nadają się do położenia pod kostkę brukową lub w wylewce betonowej. Wykorzystuje się je także jako ogrzewanie schodów zewnętrznych, które chroni przed pojawieniem się lodu na płytkach. W tym drugim przypadku używa się produktów o mocy 250 W/m2.
Sterowanie systemem antyoblodzeniowym
Skuteczność systemu ogrzewania antyoblodzeniowego zależy od jakości wykonania, trwałości użytych komponentów oraz od właściwej metody sterowania urządzeniem.
Warto dokładnie przemyśleć kwestię wyboru termostatu. Niektóre modele reagują na zmiany temperatury. Inne posiadają wbudowane czujniki, kontrolujące temperaturę i wilgotność gruntu. Tego typu rozwiązania uruchamiają ogrzewanie podjazdu lub schodów, gdy zauważą spadek temperatury i pojawienie się opadów. Dzięki temu skutecznie chronią przed pojawieniem się oblodzenia na drodze do domu.
Niektóre dostępne na rynku maty grzewcze, również te do użytku na zewnątrz, mogą być stosowane w ramach kompleksowego systemu Smart Home, pozwalającego na zdalne sterowanie różnymi urządzeniami elektrycznymi i instalacjami za pośrednictwem centralnego komputera. Przy tego typu rozwiązaniach działanie ogrzewania antyoblodzeniowego można regulować przy pomocy aplikacji w telefonie lub pilota, co jeszcze bardziej zwiększa wygodę korzystania z tej przestrzeni.
Do czego może się przydać system antyoblodzeniowy?
Podstawową korzyścią, wynikającą z zastosowania ogrzewania antyoblodzeniowego, jest oczywiście poprawa funkcjonalności przydomowego terenu. Instalacja antyoblodzeniowa sprawia, że na podjeździe i schodach nie zalega śnieg ani lód. Dzięki temu ułatwia przemieszczanie się również w okresie zimowym. Samochód bez trudu wjeżdża do garażu, a użytkownicy bezpiecznie przechodzą do domu, bez obaw o bolesny upadek lub przedzierania się przez zaspy.
Ogrzewanie schodów chroni oczywiście użytkowników przed groźnym w skutkach poślizgnięciem, które mogłoby doprowadzić do groźnej kontuzji lub wręcz zagrożenia życia poszkodowanego.
W końcu nie zapominajmy o tym, że odpowiednie zaplanowanie oraz instalacja mat i przewodów grzewczych zwiększają komfort użytkowania terenu. Dzięki nim znika bowiem konieczność pracochłonnego i męczącego odśnieżania podjazdów lub schodów w okresie zimowych, za każdym razem gdy chcemy się wydostać z domu.
Ogrzewanie przeciwpoślizgowe schodów i podjazdów – wygoda i bezpieczeństwo
Nowoczesne instalacje grzewcze, a zwłaszcza praktyczne maty i przewody elektryczne, są w stanie znieść różne warunki. Bez trudu nadają się zatem do wykorzystania na zewnątrz do poprawy komfortu użytkowania przydomowej przestrzeni.
Warto rozważyć ich wykorzystanie na podjazdach i ścieżkach od bramki do drzwi wejściowych, dzięki czemu ograniczymy ilość obowiązków w okresie zimowych oraz znacząco zwiększymy bezpieczeństwo przemieszczania się pieszo lub samochodem w pobliżu domu.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Dyskusje13 września 2024Jak wyczyścić uszczelki w kabinie prysznicowej
- Łazienka11 września 2024Czym wyłożyć ściany w kabinie prysznicowej
- Budowa domu9 września 2024Czym ogrzać domek letniskowy?
- Budowa domu6 września 2024Czym usunąć zielony nalot na elewacji?
Ogrzewanie antyoblodzeniowe – dlaczego warto je zamontować?