Ogrzewanie domu – wybór rozwiązań

Fajnie jest mieć własny dom z ogrodem, do którego można w każdej chwili wyjść, by odpocząć. Niestety przychodzi okres jesienno-zimowy, a dom trzeba czymś ogrzać. Na ogół zastanawiamy się dużo... Czytaj dalej

22 grudnia 2020
Artykuł z kategorii: Instalacje, Instalacje grzewcze

Fajnie jest mieć własny dom z ogrodem, do którego można w każdej chwili wyjść, by odpocząć. Niestety przychodzi okres jesienno-zimowy, a dom trzeba czymś ogrzać. Na ogół zastanawiamy się dużo wcześniej niż jesienią, jakie rozwiązania wprowadzić we własnym domu. Bierzemy pod uwagę względy ekologiczne, finansowe, wygodę, komfort etc.

Grzejnik
  1. Czym ogrzewać?
  2. Rozwiązania ekologiczne
  3. W jaki sposób przygotować dom na okres zimowy?

Czym ogrzewać?

Rozwiązań jest niemało. Rozważmy, które byłyby dla nas najlepsze. Wyróżniamy ogrzewanie:

  • ogrzewanie za pomocą węgla – to rozwiązanie należy niestety do najbardziej popularnych. Mimo nowoczesnych rozwiązań, zakupu pieców 5 generacji, to nadal piec na węgiel, przez który zatruwamy środowisko. Nowoczesne piece węglowe to w skali kraju niewielka ich część. Najczęściej bowiem w domach królują kopciuchy, nie dające nam oddychać pełną piersią. Informacje w zakresie stanu powietrza są zatrważające, coraz więcej ludzi zapada na choroby układu oddechowego. Taki piec musi mieć kotłownię, a kotłownia wydzielone miejsce na węgiel, czy eko-groszek. Ogrzewanie węglem nie jest więc komfortowe, my jesteśmy podczas obsługi pieca brudni, a i pył unoszący się od kotłowni, wpada nam do pomieszczeń mieszkalnych,
  • ogrzewanie nadmuchowe – zasadniczy plus takiego rozwiązania, to brak grzejników w domu, tym samym dodatkowa powierzchnia użytkowa. Aby obejrzeć realizacje tego rozwiązania zajrzyjmy do firmy Thermico – Ogrzewanie nadmuchowe. Pompa ciepła posłuży nam w chłodniejsze dni, natomiast latem wykorzystamy klimatyzację do ochłodzenia powietrza. Rekuperacja umożliwi odzyskiwanie ciepła podczas przewietrzania pomieszczeń. Ogrzewanie powietrzem wyposażone jest w  filtry antysmogowe oraz nawilżacz, które pozwolą osiągnąć wysoką jakość powietrza w budynku. Ogrzewanie nadmuchowe to między innymi piec nadmuchowy, rekuperator, pompa ciepła, kanał wyciągowy, kratki nawiewne, i co najważniejsze intuicyjny i prosty w obsłudze programator oraz aplikacja na smartfona, pozwalająca na proste i szybkie zarządzanie parametrami. Z pewnością wielu z nas pomyśli „To jest wyjście dla mnie” – ekologiczne, komfortowe, wygodne. Trudno dostrzec tu jakieś wady,
  • ogrzewanie elektryczne – większość opinii na temat ogrzewania elektrycznego nie jest najlepsza. Finansowo nieopłacalne. Instalacja jest prosta i łatwa w obsłudze. Do tego trzeba dodać, że jest bezpieczna. Zakup grzejników podłączanych do prądu nie jest dużą inwestycją, natomiast użytkowanie ich w okresie jesienno-zimowym jest drogie i raczej pozwalają sobie na to ogrzewanie ludzie majętni,
  • ogrzewanie gazowe – tak jak w przypadku ogrzewania nadmuchowego grzanie gazem jest dobrym pomysłem. Tym niemniej nie do końca bezpiecznym. Ogrzewanie gazowe zapewnia stosunkowo korzystną cenę. Obsługa prosta, intuicyjna, wystarczy podłączyć piec, instalację gazową, regulator temperatury, ustawić go i o nic nie musimy się martwić. No może o zapłatę rachunku.

Rozwiązania ekologiczne

Coraz częściej wybieramy rozwiązania ekologiczne, takie jak ogrzewanie nadmuchowe czy gazowe. Większość z nas zaczęła dostrzegać problemy, jakie niosą z sobą  piece węglowe, tzw. kopciuchy. W takich grudniowych dniach, jak dziś wychodząc na powietrze czujemy, że oddycha się trudniej. Może nie od razu uda się nam zmienić świat, poprawić czystość powietrza, ale nasza świadomość i dzielenie się wiedzą z innymi w końcu wydadzą plony. Wybierajmy odpowiednio, nawet jeśli w początkowej fazie wydamy ciut więcej, ostatecznie będziemy w stanie zaoszczędzić. Nie oszczędzajmy jednak na zdrowiu, bo mamy je jedno.

W jaki sposób przygotować dom na okres zimowy?

Korzystajmy z dotacji, które pomogą nam w termomodernizacji budynków, wymianie okien, drzwi, ociepleniu budynków. Aby zatrzymywać w domu wytworzone ciepło, musimy mieć dom odpowiednio zmodernizowany. To kolejne wydatki, które w perspektywie czasu zaowocują.

Spiszmy wszystkie za i przeciw przy każdym z rozwiązań. Pomoże nam to w podjęciu decyzji. Wybór instalacji jest ważny, bo nie wybieramy go na rok lub dwa. Ogrzewanie jakie wybierzemy będzie z nami długie lata, dopóki nie znajdziemy czegoś lepszego.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Ogrzewanie domu – wybór rozwiązań

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz