Ogrzewanie olejowe czy ekogroszek? Sprawdź, który ze sposobów jest bardziej opłacalny

Pierwszą kwestią podczas tworzenia projektu domu, a później jego urzeczywistniania jest wybór metody ogrzewania. Ten najbardziej odpowiedni sposób przekłada się na nie tylko na aspekt finansowy. Ogrzewanie olejowe czy ekogroszek?... Czytaj dalej

17 lutego 2017
Artykuł z kategorii: Instalacje, Instalacje grzewcze

Pierwszą kwestią podczas tworzenia projektu domu, a później jego urzeczywistniania jest wybór metody ogrzewania. Ten najbardziej odpowiedni sposób przekłada się na nie tylko na aspekt finansowy. Ogrzewanie olejowe czy ekogroszek? Z nami dowiesz się, w jaki sposób najlepiej ogrzewać swój dom.

kominek ogrzewanie

Flickr.com CC 2.0 Ervins Strauhmanis

Im bardziej przemyślany i skuteczniejszy sposób na ogrzewanie, tym ma on większe odzwierciedlenie w oszczędnościach – a na tym przecież zależy nam przede wszystkim, razem z tym, by ogrzewanie było po prostu skuteczne i nie zawiodło naszych oczekiwań, zwłaszcza podczas zimowych miesięcy. Zastanawiasz się więc, który ze sposobów wybrać? Ważne, by poza oszczędnościami i skutecznością był on względnie przyjazdy dla środowiska. Pojawia się pytanie – ogrzewanie olejowe czy ekogroszek? Z naszym tekstem dowiesz się, w którym kierunku warto zmierzać.

Ogrzewanie za pomocą oleju opałowego

margines

O surowcu

To surowiec, który pozyskuje się głównie w procesie destylacji ropy naftowej. Od wielu lat, na rynku opałowym walczy o pierwsze miejsce z węglem kamiennym i gazem ziemnym i mimo że pod wieloma względami tę walkę przegrywa to w społeczeństwie zdobywa uznanie, które nie można kwestionować.

Jakie są jego zalety?

margines

Wcześniej zapytaliśmy – ogrzewanie olejowe czy ekogroszek? Na korzyść tego pierwszego na pewno przemawia bezobsługowość i zautomatyzowanie, bo kotły, których używa się do zamiany oleju w niezbędne dla domu ciepło osiągają coraz wyższe wyniki skuteczności, a ich obsługa nie wymaga tematycznej wiedzy.

Metody, które obecnie stosuje się do pozyskiwania oleju opałowego sprawiają, że surowiec ten zawiera coraz mniejszą ilość siarki i w ten sposób staje się bardziej przyjazdy dla środowiska. Istnieją grupy społeczne, dla których to jest pierwszym i najważniejszym czynnikiem przemawiającym na korzyść oleju – jego ciągle poprawiający się stan.

Oleje wzbogacone o środki szlachetne

margines

W ręce klientów oddaje się już takie rodzaju olejów opałowych, które specjalnie wzbogaca się środkami szlachetnymi, które umożliwiają spalanie w kompletnym procesie, likwidują sadzę i usuwają tlenek węgla ze spalin, ale również takie, które zachowują swoją płynność nawet w wyjątkowo niskiej temperaturze. To przemawia na korzyść tych domów, które posiadają ocieplarnie w pomieszczeniu narażonym na spadki temperatury.

Ekogroszek? Bardzo dobra alternatywa

Korzyści płynące z korzystania z ekogroszku

margines

Powtórzymy raz jeszcze nasze pytanie – ogrzewanie olejowe czy ekogroszek? W ogólnym rachunku ekogroszek bije na głowę olej opałowy, ale z jakiegoś powodu korzystanie z tego pierwszego nie jest tak wszczepione w nawyki społeczeństwa, że gdybyśmy mieli stworzyć ankietę na temat tego, czym pali się w większości polskich domów, wygrałby olej opałowy, nie bardziej oszczędny ekogroszek.

Czym jest ekogroszek?

margines

Jednak czym jest ten ekogroszek? Paliwem, które pozyskuje się z najwyższej jakości węgla kamiennego. Spalanie w specjalnych kotłach przyczynia się do tego, że efekty działania grzewczego, niekorzystnego dla środowiska są jeszcze niższe, a w kwestii oszczędności to aż 40% różnicy! Jednak o czym należy pamiętać, ekogroszek, żeby był skuteczny, musi pochodzić od zaufanego dostawcy i rzeczywiście być przykładem surowca najwyższej jakości.

Ogrzewanie olejowe czy ekogroszek? Który z nich wybrać?

margines

Ogrzewanie olejowe czy ekogroszek? W każdej kwestii w zasadzie ekogroszek wygrywa z olejem opałowym – oszczędności, jakości ogrzewania i korzyści dla środowiska. Który z tych rodzajów wybierzesz Ty?

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Ogrzewanie olejowe czy ekogroszek? Sprawdź, który ze sposobów jest bardziej opłacalny

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz