Ogrzewanie podłogowe. Jakie są jego elementy i na co najbardziej zwrócić uwagę?

pomieszczeniu – to tylko kilka z zalet, jakie niesie za sobą montaż ogrzewania podłogowego. Jaką instalację wybrać, wodną czy elektryczną? Dowiedz się, co będzie najlepsze w Twoim domu. Większa powierzchnia... Czytaj dalej

26 maja 2017
Artykuł z kategorii: Instalacje, Instalacje grzewcze

pomieszczeniu – to tylko kilka z zalet, jakie niesie za sobą montaż ogrzewania podłogowego. Jaką instalację wybrać, wodną czy elektryczną? Dowiedz się, co będzie najlepsze w Twoim domu.

Większa powierzchnia ogrzewania = więcej ciepła

margines

ogrzewanie podłogowe

Flickr.com CC 2.0 Martin Pettitt

W coraz większej liczbie domów stosuje się ogrzewanie podłogowe, które nie tylko ułatwia aranżację pomieszczenia (wyeliminowanie grzejników), ale także podnosi komfort domowników. Dobrze sprawdzi się w rodzinach, gdzie są osoby chore na astmę i cierpiące na alergię, ponieważ to ogrzewanie nie gromadzi kurzu, w przeciwieństwie do klasycznych grzejników pod oknem.

Które ogrzewanie podłogowe wybrać? Wodne czy elektryczne?

margines

To jeden z dylematów, przed którymi stają osoby decydujące się na taki rodzaj udogodnienia. Wszystko zależy od własnych oczekiwań i kosztów, które dana rodzina jest w stanie ponieść. Jakie są cechy charakterystyczne tych dwóch wariantów ogrzewania?

1. Wodne ogrzewanie podłogowe – wykonywane jest najczęściej z rur z polietylenu sieciowego, polipropylenu, polibutylenu. Rury muszą zostać odpowiednio przymocowane do podłoża, by nie uniosły się do góry podczas dokonywania wylewki. Czynnikiem grzewczym jest temperatura wody, która obniża się w zależności od odległości od kotła. Cała podłoga powinna nagrzewać się równomiernie, dlatego podczas rozkładania rur stosuje się schemat wężownicy meandrowej lub pętlowej. Rozstaw między rurami wężownicy powinien wynosić około 10-30 cm, by uniknąć pojawienia się miejsc cieplejszych i zimniejszych.

2. Elektryczne ogrzewanie podłogowe – w tym przypadku stosuje się kable grzejne. Rozstaw kabli w dużej mierze zależny jest od rodzaju posadzki i oczekiwanej mocy ogrzewania. Kable montuje się na siatce lub taśmie montażowej, co sprawia, że nie dotykają one podłoża. Ważny jest fakt, że takiej instalacji nie należy montować w temperaturze poniżej 0°C, ponieważ kable są sztywne i może dojść do ich uszkodzenia.

Zarówno ogrzewanie podłogowe wodne, jak i elektryczne mają swoje zalety, należy pamiętać o ich prawidłowym montażu i najlepiej zdecydować się na wynajęcie ekipy montażowej. Przestrzeganie wszystkich zaleceń producenta pozwala na stworzenie ciepłej i przyjaznej domowi atmosfery, którą docenią wszyscy domownicy.

Ogrzewanie pomieszczeń otwartych i wysokich

margines

Grzejniki znajdujące się przy oknie prowadzą ciepłe powietrze jedynie ku górze pozostawiając podłogę niezmiennie zimną. W przypadku ogrzewania podłogowego, nawet w wysokich wnętrzach, jak i np. kuchniach otwartych na salon, temperatura rozkładana jest równomiernie, od podłogi aż po sufit.

Jakie materiały na ogrzewanie podłogowe?

margines

Przy wyborze kamienia, paneli, gresu lub desek należy pamiętać o tym, by materiał przepuszczał ciepło, był pozbawiony jakichkolwiek szczelin i cechował się odpornością na wysokie temperatury. Materiał nie może reagować na ciepło i odkształcać się lub wyginać.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Ogrzewanie podłogowe. Jakie są jego elementy i na co najbardziej zwrócić uwagę?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz