Panele fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne to co raz bardziej popularne źródło energii elektrycznej. Instalacje fotowoltaiczne składają się z paneli PV, których zadaniem jest przechwycenie energii słonecznej, która następnie przy pomocy inwertera przekształcana jest... Czytaj dalej

18 maja 2020
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Fotowoltaika, Technologie

Instalacje fotowoltaiczne to co raz bardziej popularne źródło energii elektrycznej. Instalacje fotowoltaiczne składają się z paneli PV, których zadaniem jest przechwycenie energii słonecznej, która następnie przy pomocy inwertera przekształcana jest w energie elektryczną potrzebną dla wszystkich urządzeń gospodarstw domowych.

panele słoneczne
Fotografia Flickr.com CC 2.0 Marufish

Panele PV – czysta ekologia

Montaż paneli fotowoltaicznych nie jest zbyt uciążliwy zarówno dla otoczenia jak i środowiska naturalnego. W czasie produkowania przez panele fotowoltaiczne prądu nie emitowane są żadne szkodliwe dla środowiska substancje. Dodatkowo można powiedzieć, że fotowoltaika to czysta ekologia, im więcej osób będzie korzystać z odnawialnych źródeł energii takich jak instalacje fotowoltaiczne, tym mniejsza będzie emisja gazów cieplarniarnych, a tym samym liczba negatywnych skutków efektu cieplarnianego takich jak powodzie, tornada czy ulewne deszcze również będzie mniejsza.

Dofinansowanie fotowoltaiki

Cena instalacji fotowoltaicznej to dość wysoki koszt jednorazowy. Jednak istnieje wiele form dofinansowania takich inwestycji zarówno dla osób prywatnych jak i firm. Są to między innymi niskooprocentowane pożyczki. Można też skorzystać z wielu programów operacyjnych takich jak Mój Prąd czy dofinansowań w ramach regionalnych programów operacyjnych. Tych programów jest tak dużo, gdyż Unia Europejska niejako wymusza na Polskie zachęcanie Polaków do „przestawienia się” na odnawialne źródła energii – nie tylko na fotowoltaikę ale i na przykład na przydomowe elektrownie wiatrowe. To wszystko sprawia, iż ta dość droga inwestycja zwraca się już po kilku latach. Po tym czasie produkujemy prąd zupełnie za darmo i stajemy się niezależni od dostawców prądu.

Cena instalacji fotowoltaicznych z roku na rok spada. Jest to związane z tym, iż co raz to więcej firm zajmuje się fotowoltaiką. Wzrost konkurencji sprawia, że oprócz doświadczenia, firmy takie konkurują ze sobą również ceną.

Gwarancja na panele fotowoltaiczne

Mimo, że fotowoltaika to duży koszt jednorazowy to jednak sama instalacja fotowoltaiczna to instalacja, która posłuży nam przez długie lata. Producenci paneli fotowoltaicznych przeważnie udzielają 12-letniej gwarancji produktowej na swoje moduły. Przy wyborze paneli jednak trzeba zwrócić uwagę na to czy panele są kupowane bezpośrednio od europejskiego producenta – wówczas nasza gwarancja na 100 % zostanie uwzględniona. W przypadku pośredników zwłaszcza nieeuropejskich (ostatnio ukraińskich) gwarancja taka może nie zostać uznana przez chińskiego producenta paneli fotowoltaicznych i wtedy nasza szkoda powstała w wyniku niepoprawnego działania paneli PV nie zostanie uwzględniona.

Panele fotowoltaiczne to dosyć wysoki koszt, który dzięki licznym programom dofinansowującym, zwraca się już po kilku latach od zakończenia inwestycji. Po tym czasie możemy cieszyć się darmowym prądem prosto ze słońca. Jeżeli nie wiesz jak zabrać się za pozyskanie dotacji oraz jakiej mocy panele należy wybrać, zwróć się do sprawdzonych firm zajmujących się zarówno doradztwem jak i samą instalacją paneli.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Panele fotowoltaiczne

Oceń
Ocena 3.5/5 na podstawie 15 ocen

Dodaj komentarz