Panele LED. Sprawdź pomysły na ich wykorzystanie
Panele LED są wyjątkowo interesującymi rodzajami opraw oświetleniowych, które błyskawicznie zyskują popularność zarówno wśród osób urządzających swoje domy i mieszkania, jak i przedsiębiorców szukających efektywnego oświetlenia do przestrzeni biurowych, magazynowych... Czytaj dalej
Panele LED są wyjątkowo interesującymi rodzajami opraw oświetleniowych, które błyskawicznie zyskują popularność zarówno wśród osób urządzających swoje domy i mieszkania, jak i przedsiębiorców szukających efektywnego oświetlenia do przestrzeni biurowych, magazynowych czy produkcyjnych. Sporą zaletą takich paneli jest uniwersalność ich zastosowania. Szukasz ciekawych pomysłów aranżacyjnych związanych z oświetleniem? Rozważ panele LED i dowiedz się, jak możesz je wykorzystać.
Panel LED: co to właściwie jest?
Panele LED to oprawy oświetleniowe, które wyglądem przypominają znane i popularne przed laty oprawy rastrowe. Występują w różnych wariantach kształtów, przy czym najczęściej spotyka się panele kwadratowe oraz prostokątne. Ważnym elementem tych opraw jest materiał LGP, którego zadaniem jest rozpraszanie światła, dzięki czemu nie jest ono tak ekspansywne i staje się bardzo przyjemne dla ludzkiego oka, a przy tym doświetla większy obszar roboczy.
Na rynku znajdziemy dwa podstawowe rodzaje paneli LED, czyli:
- Panele natynkowe – cieszą się większą popularnością z uwagi na o wiele łatwiejszy montaż, który można przeprowadzić w już wykończonym pomieszczeniu, na przykład przy okazji modernizowania systemu oświetlenia i wymiany starych lamp rastrowych.
- Panele podtynkowe – chętniej wybierane przez inwestorów będących na etapie remontowania pomieszczenia. Takie panele można zlicować z powierzchnią sufitu, oszczędzając miejsce oraz uzyskując bardzo estetyczny efekt końcowy.
Rada
Panele podtynkowe to dużo większy wybór na rynku, jednak montowane są tylko w sufitach podwieszanych. Od kilku lat można zamontować je w osobno zakupionej ramce (Kanlux ADTR) również natynkowo. Rozważ zatem, czy nie będzie to lepsze rozwiązanie.
Panele LED do pomieszczeń biurowych
To właśnie w pomieszczeniach biurowych najczęściej można zobaczyć panele LED. Przedsiębiorcy chętnie wymieniają przestarzałe oświetlenie na nowoczesne LED, ponieważ zdają sobie sprawę z tego, że przyniesie to długofalowe i gwarantowane oszczędności. Nie bez znaczenia jest przy tym komfort pracowników, a pod tym względem panele LED wypadają szczególnie korzystnie.
Panele zamontowane nad stanowiskami pracy (biurkami, strefami drukowania etc.) zapewniają dostateczną ilość światła, a tym samym dobrą widzialność. Ważne jest przy tym to, że dzięki wspomnianemu wcześniej rozproszeniu światła nie występuje efekt oświetlania tylko wąskiego obszaru. Eliminowany jest również problem oślepiania pracownika (tzw. olśnienie) przez światło, które np. odbija się od monitora czy błyszczącej podkładki pod myszkę.
Dzięki panelom LED pomieszczenia biurowe są doskonale doświetlone oraz prezentują się nowocześnie. To bardzo dobra inwestycja w komfort pracy oraz niskie rachunki za energię elektryczną. Takie panele można zastosować również w salach konferencyjnych czy w pomieszczeniach typu open-space.
Przestrzenie robocze
Panele LED budzą szczególnie duże zainteresowanie wśród tych przedsiębiorców, którzy modernizują lub planują oświetlenie do wszelkiego rodzaju przestrzeni roboczych, na czele z magazynami oraz halami produkcyjnymi. Panele dobrze sprawdzają się do doświetlania stanowisk pracy, korytarzy, pomieszczeń socjalnych, sanitariatów etc. Mogą pełnić funkcję oświetlenia głównego lub uzupełniającego dla np. przemysłowych opraw typu high bay.
Sklepy i inne obiekty handlowe
Panele LED są dziś właściwie standardem w różnego rodzaju sklepach, w tym wielkopowierzchniowych. Emitują one przyjemne dla oka, dostatecznie mocne światło, jednocześnie gwarantując niskie zużycie energii. Dlatego robiąc zakupy i spoglądając w górę coraz częściej zauważymy właśnie panele LED, które odpowiadają za doświetlanie hal sklepowych, ciągów komunikacyjnych w galeriach handlowych etc.
Budynki użyteczności publicznej
W takich obiektach, zwłaszcza nowych lub świeżo wyremontowanych, także można coraz częściej zobaczyć panele LED. Stosuje się je przede wszystkim w hotelach, centrach SPA, basenach, w urzędach, szaletach miejskich, szatniach, szpitalach i przychodniach. W przypadku takich obiektów szczególnie ważną zaletą paneli LED jest ich energooszczędność oraz wieloletnia trwałość, co obniża koszty intensywnej eksploatacji.
Prywatne domy
Do tej pory skupiliśmy się na profesjonalnych zastosowaniach paneli LED, natomiast nie zapominajmy, że są to oprawy, które śmiało można wykorzystać także w prywatnych wnętrzach. Panele świetnie sprawdzają się, jako oświetlenie główne w kuchni, salonie, na klatce schodowej, w wiatrołapie czy w garażu.
Można je zamontować nad lustrem w łazience garderobie, zyskując efektowne oraz mocne źródło światła do robienia makijażu i układania włosów. Z pewnością panele zagwarantują ciekawe efekty dekoracyjne, oferując przy tym maksymalną funkcjonalność oraz – tak ważne w dobie drożejącej energii – niskie koszty eksploatacji.
Panele LED stanowią zatem naprawdę uniwersalny wybór do oświetlenia praktycznie dowolnych pomieszczeń, zarówno prywatnych, jak i firmowych, przemysłowych czy ogólnodostępnych. Panele w różnych wariantach kształtów i wersji kolorystycznych, a także akcesoria do ich montażu znajdziesz w ofercie firmy Kanlux na stronie https://www.kanlux.com/pl/produkty/16007/panele-led.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Dyskusje13 września 2024Jak wyczyścić uszczelki w kabinie prysznicowej
- Łazienka11 września 2024Czym wyłożyć ściany w kabinie prysznicowej
- Budowa domu9 września 2024Czym ogrzać domek letniskowy?
- Budowa domu6 września 2024Czym usunąć zielony nalot na elewacji?
Panele LED. Sprawdź pomysły na ich wykorzystanie