Pergola w ogrodzie – co warto o niej wiedzieć?
Pergola w ogrodzie to sposób na stworzenie strefy wypoczynkowej, która może być użytkowana nawet w przypadku niepogody. Konstrukcja tego typu ułatwia także uprawę pnącej roślinności. Pergole ogrodowe najczęściej są wykonane... Czytaj dalej
Pergola w ogrodzie to sposób na stworzenie strefy wypoczynkowej, która może być użytkowana nawet w przypadku niepogody. Konstrukcja tego typu ułatwia także uprawę pnącej roślinności. Pergole ogrodowe najczęściej są wykonane z drewna lub aluminium. Podłoga zadaszonego w ten sposób tarasu może być zrobiona z betonowych płyt, zapewniających wysoką funkcjonalność i efektowny wygląd nawierzchni.
Jakie są rodzaje pergoli ogrodowych?
Pergola historycznie była traktowana jako konstrukcja dla roślin pnących, będąca ogrodowym detalem architektonicznym. Obecnie układy te wracają do łask jako zabudowy tarasów.
Pergola ogrodowa zazwyczaj ma formę układu segmentowego. Przylega do zewnętrznej ściany domu i charakteryzuje się sporymi wymiarami. Część nośna układu składa się z metalowych (aluminiowych) lub drewnianych słupów. Liczba punktów podparcia z reguły jest nie mniejsza niż 4. Do zadaszenia pergoli można wykorzystać arkusze poliwęglanowe lub szkło. W takim przypadku zapewniamy dopływ naturalnego światła przez zadaszenie. Podkonstrukcja pod zwieńczenie pergoli może być stworzona z piór aluminiowych lub drewnianych.
Trzeba pamiętać, że bez względu na materiał wykonania pergoli niezbędne jest utwardzenie nawierzchni podłogi w zewnętrznej strefie wypoczynkowej. Rekomendowanym rozwiązaniem w tym zakresie są płyty betonowe na taras. Charakteryzują się one wysokimi parametrami użytkowymi i efektownym wyglądem. Co bardzo ważne, płyty na bazie mieszanki betonowej mogą imitować inne rodzaje surowców i materiałów stosowanych w sektorze budowlanym.
Jakie są zalety posiadania pergoli w ogrodzie?
Posiadanie pergoli ogrodowej niesie kilka korzyści. Do najważniejszych z nich należą:
- Możliwość szybkiego stworzenia nowej przestrzeni wypoczynkowej – montaż pergoli nie jest szczególnie skomplikowany, ponieważ istnieje dużo gotowych systemów tego typu. Instalację można z powodzeniem postawić samodzielnie, nawet bez dużego doświadczenia w tym zakresie. Wykonanie pergoli o nietypowej formie najlepiej zlecić jednak specjaliście i poprzedzić pracami projektowymi.
- Możliwość wypoczynku nawet przy mało sprzyjających warunkach atmosferycznych – pergola zapewnia ochronę przed opadami deszczu, ale także ogranicza przenikanie promieni słonecznych. Warto pamiętać, że zastosowanie bocznych osłon niweluje przeciągi oraz zapewnia przytulne warunki do wypoczynku.
- Poprawa wyglądu domu – jak już wspomniano, pergola jest bardzo ciekawym detalem architektonicznym. Nie tylko podnosi funkcjonalność nieruchomości, ale także uatrakcyjnia otoczenie domu.
Autor
- Biuro prasowe Polskie Budowlane
Latest entries
- Aranżacja salonu23 kwietnia 2024Urządzasz salon z aneksem kuchennym? Sprawdź, o czym pamiętać
- Budowa domu18 kwietnia 2024Bezpieczeństwo ma znaczenie. Dlaczego postawić na łączniki hermetyczne?
- Instalacje4 kwietnia 2024Na co zwrócić uwagę przed montażem pompy ciepła? 3 praktyczne wskazówki
- Budowa domu3 kwietnia 2024Domy modułowe – jakie mają zalety?
Pergola w ogrodzie – co warto o niej wiedzieć?