Pianka poliuretanowa – termoizolacja na lata 

Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa to obecnie jedne z najlepszych materiałów termoizolacyjnych. Z powodzeniem są stosowane zarówno w przemyśle, jak i budownictwie mieszkaniowym. Jak powstaje termoizolacyjna pianka poliuretanowa? W dużym... Czytaj dalej

5 kwietnia 2022
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Projekt domu, Remont domu

Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa to obecnie jedne z najlepszych materiałów termoizolacyjnych. Z powodzeniem są stosowane zarówno w przemyśle, jak i budownictwie mieszkaniowym.

Jak powstaje termoizolacyjna pianka poliuretanowa?

W dużym uproszczeniu pianka poliuretanowa jest utwardzoną mieszaniną poliolowej żywicy z izocyjanianowym utwardzaczem i dodatkowymi stabilizatorami, środkami spieniającymi oraz katalizatorami. Do połączenia głównych składników dochodzi w momencie natrysku piany na odpowiednio przygotowaną powierzchnię roboczą po wcześniejszym podgrzaniu pojemników zawierających żywicę i utwardzacz. Natrysk musi zostać przeprowadzony z zachowaniem wszelkich koniecznych środków bezpieczeństwa przez odpowiednio przeszkoloną ekipę. Także dlatego, że z ilością piany można przesadzić. A tym samym ponieść zdecydowanie wyższe koszty przeprowadzenia całej operacji, niż jest to konieczne.

Oczywiście po wyschnięciu pianka poliuretanowa jest całkowicie bezpiecznym materiałem, który nie pyli i nie wydziela żadnych szkodliwych chemikaliów. Jest to bardzo ważne, biorąc pod uwagę fakt, że odpowiednio zaaplikowana piana może przetrwać w praktycznie niezmienionej postaci nawet przez 30 lat. Zresztą dwudziestopięcioletnia gwarancja na pianę PUR oferowana przez wiodących producentów, na przykład firmę Purinova, jest najlepszym dowodem na trwałość tego materiału termoizolacyjnego.

Do tego warto pamiętać, że dzięki modyfikowaniu procesu powstawania piany, można uzyskać materiały o różnych właściwościach, przeznaczone do różnych zastosowań. Mowa oczywiście o pianie otwartokomórkowej oraz zamkniętokomórkowej.

Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa

Lżejsza odmiana pianki PUR, stosowana do ocieplenia ścian wewnętrznych czy poddaszy. Piana otwartokomórkowa swoją strukturą przypomina gąbkę składającą się z połączonych ze sobą pęcherzyków. Oczywiście nie jest równie elastyczna, jak standardowa gąbka, tym niemniej nie jest także całkowicie sztywna. Ta właściwość piany otwartokomórkowej jest szczególnie przydatna w przypadku ocieplania skosów na poddaszach – więźba dachowa może „pracować” pod wpływem wiatru czy zmiany wilgotności powietrza. Sztywna termoizolacja mogłaby zacząć odstawać od ocieplonych powierzchni lub wręcz popękać. Natomiast dobrej jakości pianka otwartokomórkowa, na przykład PUR Purios, będzie się delikatnie odkształcać, zachowując dzięki temu swoje właściwości izolacjne.

A te są bardzo dobre. Lambda w przedziale od 0,033 do 0,039 W/(m·K) przy gęstości pozornej 7–14 kg/m3, do tego ogniotrwałość, paroprzepuszczalność i niska nasiąkliwość. Piana otwartokomórkowa to po prostu doskonały materiał termoizolacyjny do stosowania w zamkniętych przestrzeniach, zarówno domowych, jak i przemysłowych (np. hale produkcyjne).

Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa

Materiał termoizolacyjny do zastosowań specjalnych. Dwuskładnikowa, zamkniętokomórkowa pianka poliuretanowa jest sztywna, wytrzymała i odporna na korozję fizyczną, chemiczną oraz mikrobiologiczną. Może być używana jako termoizolacja ław oraz ścian fundamentowych, a także jako materiał termoizolacyjny umieszczany bezpośrednio pod żelbetowymi płytami fundamentowymi. Co więcej, może być również wykorzystywana do ocieplania powierzchni znajdujących się na świeżym powietrzu, np. ścian, dachów płaskich, wodociągów czy rurociągów przemysłowych. Poza tym nie zapominajmy, że to wciąż jest doskonały materiał termoizolacyjny – lambda wysokiej jakości zamkniętokomórkowej piany PUR Purios wynosi od 0,20 do 0,024W/(m·K).

Pianka poliuretanowa PURIOS to uniwersalny materiał izolacyjny, niezawodny i trwały. Znajdziesz go na purios.com.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Pianka poliuretanowa – termoizolacja na lata 

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz