Planujesz budowę domu z piwnicą? Nie obejdzie się bez ocieplenia i hydroizolacji

Jeśli masz w planach budowę domu z piwnicą, pamiętaj, że bez uwzględnienia w projekcie obecnie panujących standardów ani rusz. Bardzo ważne jest zarówno ocieplenie, jak i szczelna hydroizolacja ścian piwnicznych.... Czytaj dalej

Jeśli masz w planach budowę domu z piwnicą, pamiętaj, że bez uwzględnienia w projekcie obecnie panujących standardów ani rusz. Bardzo ważne jest zarówno ocieplenie, jak i szczelna hydroizolacja ścian piwnicznych.

Nie da się ukryć, że domy z wbudowanymi piwnicami to coraz większa rzadkość. Jednak nadal się pojawiają, a najczęściej u właścicieli niewielkich rozmiarów działek, na których każde miejsce do przechowywania przyrządów gospodarczych jest przydatne. Budowa piwnicy jest tym bardziej opłacalna, gdy na terenie występują znaczący spadek terenu.

Ile kosztuje budowa piwnicy?

To wcale nie droższy koszt niż stworzenie jakiegokolwiek innego pomieszczenia nadziemnego. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że ściany piwnicy powinny mieć większą wytrzymałość niż te, znajdujące się nad ziemią. Dlaczego? Bo to one muszą znieść większe obciążenie, zarówno pionowe, jak i wynikające z parcia gruntu, a te jest większe wraz z każdym metrem w głąb ziemi. Co więcej, podłoga musi cechować się znacznie większym poziomem izolacyjności na wypadek poniesienia się poziomu wód gruntowych.

Ocieplenie piwnicy. Na czym polega?

Skutecznie ociepliłeś swój dom, ale zapomniałeś o piwnicy lub zrobiłeś to zupełnie powierzchownie? Licz się z tym, że w takim przypadku ciepło domu będzie „uciekać” przez mniej zadbane ściany i w ten sposób znacząco zwiększy Twoje rachunki za ogrzewanie. I nawet jeśli nagrzewasz piwnicę, to niewiele da, bo pomieszczenie to musi być ogrzewane przede wszystkim od zewnątrz.

Okazuje się, że najtrudniejsze i najczęściej nieprawidłowo ocieplane są te fragmenty piwnicznych ścian, które są miejscami podparcia całej konstrukcji, komina lub przejścia fragmentów instalacji i wentylacji, ale również obudowy schodów, wejść i włazów.

Ogrzewasz górę, ale nie ogrzewasz dołu. I co teraz?

Jeśli ściany i strop Twojego domu ponad parterem stykają się z zimną, piwniczną konstrukcją, wiedz, że ciepło będzie „uciekało” jeszcze szybciej. Aby temu zapobiec, należy rozdzielić strefę ogrzewaną od nieogrzewanej odpowiednią warstwą izolacji cieplnej. I nie jest to tak łatwe, jak może się na pierwszy rzut oka wydawać.

Zwykłe, nieprzemyślane rozdzielenie może bowiem uszkodzić delikatną konstrukcję całego domu. Prawidłowy zabieg jest bardzo wymagający i kosztowny. Zastosować do tego należy tak zwane bloczki termoizolacyjne, które łączą w sobie zarówno nośność, jak i izolacyjność cieplną, która pozwala na oparcie na nich całej ciężaru parterowego domu.

Izolacją uchroń piwnicę przed wilgocią

Materiały powstałe zgodnie ze współczesnymi rozwiązaniami pozwalają skutecznie rozdzielić miejsce ogrzewane od nieogrzewanych, ale co więcej, uchronić pomieszczenie przed wilgocią wynikającą z obecności wody gruntowej. To nie są tanie rozwiązania, ale na pewno warto, byś wziął je pod uwagę, jeśli piwnicę zamierzasz budować na terenie charakteryzującym się znaczącymi spadkami i obniżeniami terenu.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Planujesz budowę domu z piwnicą? Nie obejdzie się bez ocieplenia i hydroizolacji

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz