Plusy domów bliźniaków

Zakup domu to decyzja na całe życie. Szczególnie, gdy jest ona związana z podjęciem decyzji o wieloletnim kredycie. Taka inwestycja wymaga solidnego przygotowania, ale też poprzedzona jest szczegółowym rozpoznaniem odpowiednich... Czytaj dalej

9 sierpnia 2021
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Projekt domu

Zakup domu to decyzja na całe życie. Szczególnie, gdy jest ona związana z podjęciem decyzji o wieloletnim kredycie. Taka inwestycja wymaga solidnego przygotowania, ale też poprzedzona jest szczegółowym rozpoznaniem odpowiednich projektów. Na tym etapie musimy podjąć szereg decyzji dotyczących naszego lokum, między innymi jak lokalizacja czy metraż, uwzględniając również plany związane z naszą przyszłością. Często najkorzystniej wypadającą opcją staje się projekt domu bliźniak. Jakie plusy stoją za kupnem tego rodzaju inwestycji, dowiecie się z poniższego artykułu.

Koszty budowy = oszczędności

Zainteresowanie projektami domów bliźniaczych rośnie, ponieważ rośnie sam rynek kupujących.  Dlaczego? Ponieważ do niezaprzeczalnie najważniejszego z plusów domów bliźniaków należą niskie koszty ich budowy. Pod względem ekonomicznym budowa bliźniaka jest bardziej praktyczna i opłacalna niż budowa domu wolnostojącego. Wynika to z podziału budowy domu “po połowie”. Wkład każdego z gospodarzy jest o wiele korzystniejszy, niż w momencie samodzielnego finansowania. W takiej sytuacji musimy zatrudnić jedną ekipę budowlaną, która zajmie się stworzeniem dwóch niezależnych przestrzeni mieszkalnych, połączonych ze sobą jedną ścianą. Plusem w tej sytuacji jest także to, iż zamawiając hurtowo materiały budowlane, możemy liczyć na wynegocjowanie solidnego rabatu. 

Wyliczając plusy bliźniaków nie może zabraknąć argumentu dotyczącego oszczędności na materiałach ociepleniowych. Budynki przylegają do siebie jedną ścianą, dzięki czemu oszczędzamy na termoizolacji, nie tracąc na ich parametrach. Nie trzeba chyba już wyjaśniać, że wyższy poziom izolacji gwarantuje także mniejsze rachunki za ogrzewanie. 

Harmonijne projekty, czyli dom-azyl

Zewnętrzny wygląd domu-bliźniaka jest w zasadzie jednolity. Układ okien, drzwi, załamań dachu, wykończenie – każdy element ze sobą współgra, tworząc sensowną, jednolitą całość. W dobie zabetonowywania każdej wolnej powierzchni patodeweloperskimi budowlami jest to szczególnie ważny argument. Harmonijne mieszkanie = wewnętrzny spokój.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Dla osób, które nie dysponują odpowiednią wielkością działki, a jednocześnie chcą skorzystać na wynajmie bądź sprzedaży połowy domu, budowa bliźniaka może być dogodnym rozwiązaniem. Ceny działek dziś nie należą do niskich, zatem zagospodarowanie wolnej przestrzeni w rozsądny sposób odgrywa tutaj niemałe znaczenie. Dzięki usytuowaniu bliźniaka na granicy możemy uzyskać miejsce na zagospodarowanie działki chociażby wygodnym tarasem lub urządzeniem kawałka trawnika. Prywatny ogródek to niezaprzeczalna zaleta w kontekście budowy bliźniaka. To pośrednie rozwiązanie pomiędzy domem jednorodzinnym a zabudową szeregową daje zdecydowanie więcej możliwości aranżacyjnych terenu, na którym się znajduje.

Bliskie sąsiedztwo

Plusy bliźniaków? Sąsiedzi! Nie bez znaczenia pozostaje tzw. czynnik ludzki. Idąc za słowami znanej piosenki na potwierdzenie przypomnimy tylko kawałek jej refrenu: “Jak dobrze mieć sąsiada, nn wiosną się uśmiechnie, jesienią zagada…”. Jeśli dzielenie działki ma być sposobem na budowanie relacji – inwestycja w budowę domu-bliźniaka będzie niezaprzeczalnym strzałem w 10-tkę.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Plusy domów bliźniaków

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz