Po co uzdatniać sprężone powietrze?
Instalacje sprężonego powietrza tłoczą medium, które musi spełniać wymagania jakości regulowane przez normę ISO 8573-1. Stosowanie się do zawartych w niej wytycznych wydłuża żywotność sprzętu tłoczącego, a także zmniejsza ryzyko... Czytaj dalej
Instalacje sprężonego powietrza tłoczą medium, które musi spełniać wymagania jakości regulowane przez normę ISO 8573-1. Stosowanie się do zawartych w niej wytycznych wydłuża żywotność sprzętu tłoczącego, a także zmniejsza ryzyko uszkodzenia instalacji. Przekonaj się, jakie są najczęstsze zanieczyszczenia sprężonego powietrza oraz w jaki sposób i po co się je uzdatnia.
Najczęstsze zanieczyszczenia sprężonego powietrza
Instalacja sprężonego powietrza zasysa mieszaninę gazów z otoczenia, w którym się znajduje, wraz z utrzymującymi się w niej zanieczyszczeniami. Mowa tu przede wszystkim o wodzie, a dokładniej – o skroplonej parze wodnej. Wilgotność medium zależy od występujących w trakcie procesu zasysania i sprężania różnic temperatur oraz od wilgoci w pomieszczeniu. Maksymalną ilość pary wodnej w medium ściśle określa norma ISO 8573-1.
Wraz z wodą w zasysanym powietrzu utrzymują się też różnorodne cząstki stałe – przede wszystkim kurz i pył. Czasem takie drobiny powstają też w samej instalacji sprężonego powietrza (np. resztki uszczelek).
Trzecim powszechnym rodzajem zanieczyszczeniem jest olej. Trafia on do powietrza przez samą sprężarkę lub zanieczyszczone ścianki przewodów. Częściowym rozwiązaniem problemu jest stosowanie kompresorów bezolejowych.
Jak usunąć zanieczyszczenia z instalacji sprężonego powietrza? Należy przeprowadzić proces jego uzdatniania.
Instalacje sprężonego powietrza – systemy uzdatniania medium
Wszystkie profesjonalne instalacje sprężonego powietrza (takie jak te: https://www.sprezarki-techem.com.pl/pl/instalacje,75.htm) muszą być wyposażone w systemy uzdatniania medium takie jak filtry, osuszacze czy odolejacze.
Stosowanie filtrów to uniwersalne rozwiązanie, które pozwala pozbyć się większości zanieczyszczeń, a w szczególności cząstek stałych. To jednak nie wystarczy, by osiągnąć pożądaną klasę jakości powietrza określaną w normie ISO 8573-1.
W usuwaniu pary wodnej z medium niezbędne okazują się osuszacze sprężonego powietrza. W instalacjach sprężonego powietrza stosuje się 3 typy takich urządzeń: membranowe, adsorpcyjne i ziębnicze. Działają na podobnej zasadzie – chłodzą powietrze do momentu skroplenia się wody (czyli do tzw. punktu rosy), a następnie oddzielają ją od gazu. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie niskiego poziomu wilgotności medium.
Odolejanie polega na przepuszczaniu powietrza przez odolejacze. Znajdujące się w nich filtry oddzielają powietrze od oleju w kilku etapach. Jest to szczególnie istotny proces, gdy medium ma być wykorzystane w branży spożywczej lub farmaceutycznej.
Uzdatnianie sprężonego powietrza – czy jest to konieczne?
Cząstki stałe, olej i woda to 3 typy zanieczyszczeń, których ilość w sprężonym powietrzu określana jest w normie ISO 8573-1 za pomocą klas jakości powietrza. Większość urządzeń korzystających ze sprężonego powietrza bazuje na tej klasyfikacji, dlatego proces uzdatniania jest niezbędny. W ten sposób wydłuża się żywotność maszyn, zapobiega się korozji i minimalizuje ryzyko awarii.
Chcesz zaopatrzyć się w profesjonalną instalację sprężonego powietrza? Zajrzyj na: https://www.sprezarki-techem.com.pl
Sprawdź również, jak dobrać zbiornik sprężonego powietrza: https://mojabudowa.pl/artykul/195-jak-dobrac-zbiornik-sprezonego-powietrza.htm
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Budowa domu4 grudnia 2024Czym ocieplić poddasze?
- Prawo budowlane4 grudnia 2024Czy kojec dla psa wymaga zgłoszenia?
- Bez kategorii26 listopada 2024Jak reklamować usługi budowlane?
- Przemysł20 listopada 2024Po czym poznać zużycie pompy hydraulicznej?
Po co uzdatniać sprężone powietrze?