Poliuretan wypiera wełnę mineralną i styropian w ociepleniach budynków

Wykonanie warstwy izolacji cieplnej budynku mieszkalnego jest konieczne na etapie jego wykonywania lub realizacji termomodernizacji domu. Do izolacji coraz częściej wykorzystywany jest poliuretan, który charakteryzuje się znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi. Najlepsze... Czytaj dalej

26 stycznia 2018
Artykuł z kategorii: Budowa domu

Wykonanie warstwy izolacji cieplnej budynku mieszkalnego jest konieczne na etapie jego wykonywania lub realizacji termomodernizacji domu. Do izolacji coraz częściej wykorzystywany jest poliuretan, który charakteryzuje się znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi.

Najlepsze ocieplenie

Słusznie materiał sztuczny poliuretan – a dokładniej Płyty PIR a nie pianka natryskowa jest postrzegany jako najsolidniejsze ocieplenie dostępne na rynku. Ma on znacznie lepsze parametry niż wełna mineralna czy płyty styropianowe, jakie powszechnie wykorzystuje się w Polsce do ocieplania budynków o różnym charakterze. Styropian ze względu na swoją niską cenę, a wełna z uwagi na dobre właściwości termiczne, przez lata dominowały w izolacji budowlanej. Natomiast na zachodzie Europy, w USA czy w Australii powszechnie w tym samym celu wykorzystywany jest poliuretan.

poliuretan

Poliuretan to polimery powstające w wyniku polimeryzacji. Powstaje ze spienionej żywicy poliestrowej i jest najlepszym termoizolatorem z uwagi na dużą wytrzymałość mechaniczną. Będzie też dobrze izolował akustycznie. Spieniony poliuretan występuje w postaci zwykle pianek i płyt. Wykonane z poliuretanu płyty wykorzystywane są do izolacji ścian zewnętrznych, dachów, balkonów, podłóg i tarasów. Łączy się je za pomocą zakładek oraz na pióro i wpust.

Dwa rodzaje izolacji poliuretanowych

Ocieplanie pianką PUR i sztywne płyty poliuretanowe to nie jest to samo! Pierwsze z nich – czyli pianka natryskowa ma parametry styropianu za który płacimy 4 x drożej. Niestety firmy aplikujące piankę natryskową korzystają z „legendy” poliuretanu jako najlepszego izolatora.

Wykonywana przez nie izolacja ma jednak gęstość jedynie około 7kg/m3 (Płyty PIR 30kg/m3) i znacznie gorsze parametry. Dość powiedzieć, że lambda pianki natryskowej PUR to 0,036-0,040 do 0,022-0,23 Płyty PIR. Zatem 12 cm izolacji Płyt PIR to to samo co 20 cm ocieplenia pianką natryskową, docieplenia styropianem czy wełną.

Thermano

 

Do izolacji budynków mieszkalnych stosuje się materiały poliuretanowe rodzaju PUR oraz PIR. Pianka poliuretanowa PUR jest starszym produktem, często stosowanym do izolacji termicznej, z racji swojej niższej ceny niż w przypadku płyt PIR, które wytwarza wiele firm, m.in. Thermano, Izolite, Kingspan Therma. Sztywne płyty PIR mają lepsze właściwości termoizolacyjne niż nanoszona wygodnie pianka poliuretanowa natryskowa PUR, co najlepiej można przedstawić w formie tabelarycznej.

[table id=3 /]

Obie pianki – elastyczna i sztywna są tak samo odporne na czynniki biologiczne i klasyfikowane są w klasie reakcji na ogień – E. Już na pierwszy rzut oka widać, że parametry sztywnej pianki poliuretanowej PIR są wyższe niż przy stosowanej natryskowo elastycznej pianki poliuretanowej. Znacznie niższa gęstość pianki natryskowej powoduje, że w rzeczywistości inwestor kupuje materiał klasy styropianu pod względem izolacyjności, ale o wiele droższy od niego. Z niższej gęstości materiałów izolacyjnych wynika także inny parametr lambda.

klasy izolacji

Więcej informacji na temat cech szczególnych oraz możliwości wykorzystania płyt izolacyjnych ze sztywnej pianki PIR dostępnych jest pod linkiem: https://www.steelprofil.eu/oferta/plyty-izolacyjne-poliuretan-poliizocyjanurat-pir/

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Poliuretan wypiera wełnę mineralną i styropian w ociepleniach budynków

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz