Pompa ciepła. Czym jest i jak naprawdę działa?

Pompy ciepła stają się coraz popularniejsze, co do wyboru sposobu ogrzewania domów, ale dlaczego? Fot. Steven Depolo Flickr.com CC 2.0 W Polsce w okresie zimowym żeby ogrzać nasze domy zużywamy przeróżne... Czytaj dalej

10 czerwca 2016
Artykuł z kategorii: Instalacje, Instalacje grzewcze, Pompy ciepła

Pompy ciepła stają się coraz popularniejsze, co do wyboru sposobu ogrzewania domów, ale dlaczego?

margines

palnik gazowy

Fot. Steven Depolo Flickr.com CC 2.0

margines

W Polsce w okresie zimowym żeby ogrzać nasze domy zużywamy przeróżne paliwa. Węgiel kamienny, brunatny, gaz, drewno, oleje opałowe. Takie rozwiązania nie tylko są drogie, ale i też zanieczyszczają środowisko. Szacuje się, że połowa wydatków na utrzymanie domu jednorodzinnego to koszt ogrzewania zarówno pomieszczeń jak i bieżącej wody. Nie wspominając o zanieczyszczeniach powstałych w efekcie spalania. Smog powstały na skutek ogrzewania przeszkadza nam wszystkim przy okazji nas trując. Wiadomości docierające do nas o zatruciach czadem też nie wpływa na poprawę naszych nastrojów.

Jednak istnieje tańsze a zarazem bezpieczniejsze pozyskiwanie ciepła. Pompy ciepła to innowacyjne rozwiązanie naszych potrzeb w kwestii ogrzewania. Pompy ciepła pozyskują ciepło z naturalnych źródeł takich jak ziemia, woda powietrze. Ten sposób gwarantuje mniejsze zużycie energii a w parze z tym oszczędność pieniędzy, te rozwiązanie zapewnia również eksploatowanie przyjazne dla środowiska naturalnego.

Jaka pompa ciepła do zasilania domu jednorodzinnego?

margines

Pompa ciepła pobiera energię ze źródeł naturalnych; wyróżnia się cztery takie źródła:

1. Gruntowa pompa ciepła – kolektor poziomy

W tej technologii instaluje się w gruncie na poziomie około 1, 8 m głębokości, gdzie panuje stała temperatura gruntu przez cały rok kolektor, czyli sieć rur. Sieć ta powinna być instalowana na powierzchni trzy lub cztery razy większej od powierzchni ogrzewanego domu. Takie rozwiązanie dostarcza nam ciepło przez cały rok. Grunt w tej metodzie nie powinien być suchy z powodu małej zdolności do pobierania ciepła słonecznego. Zaleca się ta metodę dla dużych działek.

2. Gruntowa pompa ciepła – odwiert pionowy

To rozwiązanie dla działek o mniejszej powierzchni. Polega ona na odwiertach w głąb ziemi na głębokość 70-200 m gdzie temperatura jest stała, co w wyniku daje nam ciepło przez cały rok podobnie jak w pierwszym sposobie. Jeśli nie ma możliwości wykonania odwiertu na wyżej wymienioną głębokości jest możliwość wykonania płytszych odwiertów jednak wiąże się to z wykonania ich w większej ilości.

3. Pompa ciepła pobierająca energię z wody gruntowej

Daje możliwość pozyskiwania ciepła z wód gruntowych, jeśli takie się znajdują w pobliżu. Temperatura wód gruntowych waha się w granicach 10-15 C, co również pozyskiwanie ciepła jest możliwe przez cały rok.

4. Powietrzna pompa ciepła

Dzięki tej metodzie możliwe jest pobieranie ciepła z powietrza atmosferycznego nawet w bardzo niskich temperaturach. Urządzenie zainstalowane na zewnątrz generuje nam energię cieplna potrzebną nam na nasze potrzeby.

Koszt kupna oraz instalacji Pompy ciepła niestety nie jest tanim przedsięwzięciem, bo taki wydatek kosztować nas będzie około 39 tysięcy zł. Jednak możemy liczyć na dofinansowania. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił, że w 2014 roku zostanie uruchomiony program, który będzie wspomagał zakup takiego urządzenia. Dofinansowanie będzie miało postać kredytu bankowego z dotacją. A koszty eksploatacji pompy to około 1900 zł rocznie, co daje nam stosunkowo szybkie zwrócenie się inwestycji.

Według Polskiej Organizacji Rozwoju pomp ciepła w 2013 roku sprzedano w Polsce 15 061 sztuk, co daje nam wzrost sprzedaży, o 20% co do roku poprzedniego.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Pompa ciepła. Czym jest i jak naprawdę działa?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz