Posadzka żywiczna – jak ją wykonać?

Posadzki żywiczne są stosunkowo nowym elementem architektury wnętrz, a jednocześnie zdobywającym coraz większą popularność. Dzieje się tak dlatego, że stwardniała po wylaniu żywica staje się bardzo odporna na środki chemiczne,... Czytaj dalej

17 października 2022
Artykuł z kategorii: Budowa domu

Posadzki żywiczne są stosunkowo nowym elementem architektury wnętrz, a jednocześnie zdobywającym coraz większą popularność. Dzieje się tak dlatego, że stwardniała po wylaniu żywica staje się bardzo odporna na środki chemiczne, a jednocześnie zachowuje wysokie walory estetyczne.

Taka posadzka jest jednocześnie jednolitą pozbawioną fug powierzchnią, którą znacznie łatwiej utrzymywać w czystości. Ponadto posadzki żywiczne dzięki naturalnym właściwościom elektrostatycznym nie przyciągają kurzu. A jak jest wykonywana wylewka żywiczna?

fot. unsplash zgodnie z licencją

Czym jest wylewka żywiczna?

Bez względu na to, kto wyprodukuje komponenty, technologia wykonania wylewki żywicznej jest procesem skomplikowanym, wykonywanym przez fachowców w dziedzinie. Podczas wykonywania wylewki żywicznej należy zadbać o przeprowadzanie prac w odpowiednich warunkach wilgotnościowych oraz przy właściwych temperaturach, z zachowaniem dozowania odpowiednich proporcji składnikow wylewki oraz z zachowaniem niezbędnych przerw technologicznych. Oprócz tego niezbędne jest odpowiednie zbadanie oraz przygotowanie podłoża, a także używanie odpowiednich narzędzi.

Bez wiedzy oraz nabytego doświadczenia w kwestii samego wykonawstwa bardzo trudno wykonać taką wylewkę samodzielnie. W wypadku wylewek żywicznych nie ma mowy o żadnych błędach, ponieważ każdy popełniony błąd odbije się na jakości, wytrzymałości raz końcowym efekcie estetycznym posadzki. Dlatego wybór firmy do wykonania wylewki żywicznej jest podstawą podczas planowania tego rodzaju posadzki.

Proces wykonania wylewki żywicznej

Jak wygląda proces wykonania wylewki żywicznej? Trzeba ten proces przeprowadzać w odpowiedniej kolejności, bez pomijania któregokolwiek z punktów:

  • przygotowanie nawierzchni pod wylewkę. Posadzka musi zostać uprzątnięta, odkurzona i zbadana pod kątem nierówności. Następnie należy ewentualne nierówności zeszlifować, ponownie oczyścić płaszczyznę, a przy występujących ubytkach koniecznie te ubytki wypełnić. Do tego celu posłuży zaprawa wyrównująca. Na koniec na posadzkę nakładany jest grunt szczepny, który ma za zadanie zapewnienie przyczepności wylewki do podłoża;
  • po wyschnięciu gruntu szczepnego wyrównującego nakładana jest warstwa gruntująca pod postacią żywicy bezbarwnej. Substancja jest nanoszona bezpośrednio po przygotowaniu, a w pierwszej kolejności za pomocą pędzla na ściany w celu wyznaczenia granicy cokołu obwodowego;
  • świeżo naniesioną warstwę gruntującą należy zasypać piaskiem kwarcowym, który pełni tutaj funkcję antypoślizgową. Jego nadmiar należy usunąć z powierzchni po wyschnięciu następnego dnia;
  • po usunięciu piasku i kurzu nakładana jest warstwa żywicy barwnej, która musi zostać następnie mechanicznie zatarta;
  • etapem przedostatnim jest nałożenie żywicznej bezbarwnej warstwy wykończeniowej;
  • etap ostatni polega natomiast na wypełnieniu silikonem styków ścian z podłogą oraz stworzenie dylatacji. Do tego celu służy wypełniająca przerwę dylatacyjną poliuretanowa masa dylatacyjna.

Jak widać z powyższych punktów proces wykonania wylewki żywicznej jest czasochłonny, a ponadto musi być wykonany precyzyjnie i bez pomijania jakiegokolwiek z punktu. Tylko wówczas będzie można cieszyć się w pełni z właściwości posadzki żywicznej.

Posadzki żywiczne znajdują zastosowanie praktycznie wszędzie. W domach prywatnych i w garażach, na parkinach, w obiektach przemysłowych i użyteczności publicznej, w magazynach, lokalach gastronomicznych i w obiektach sportowych. Niezależnie jednak od miejsca ich zaplanowanego wylania warto do ich wykonania zatrudniać wysokiej klasy fachowców.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Posadzka żywiczna – jak ją wykonać?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz