Poznajemy rodzaje wentylacji

Klimatyzacja, wentylacja, rekuperacja – terminy te są powszechnie znane. Przykładowo klimatyzacja oprócz zastosowania w samochodach coraz częściej instalowana jest w mieszkaniach i domach. Co warto wiedzieć o rodzajach wentylacji? Postaramy... Czytaj dalej

Klimatyzacja, wentylacja, rekuperacja – terminy te są powszechnie znane. Przykładowo klimatyzacja oprócz zastosowania w samochodach coraz częściej instalowana jest w mieszkaniach i domach. Co warto wiedzieć o rodzajach wentylacji? Postaramy się to przybliżyć w poniższym tekście.

Wyjaśniamy podstawowe pojęcia

Wymienione w tytule terminy wymagają krótkiego omówienia. Osoba planująca dowolną instalację powinna znać podstawowe pojęcia, chociażby ze względu na umiejętność określenia swoich oczekiwań. Czym innym jest bowiem wentylacja, a czym innych klimatyzacja. Poznajmy je bliżej.

Klimatyzacja

Klimatyzacja w największym skrócie to proces, podczas którego powietrze w pomieszczeniu ma uzyskać, a następnie utrzymać odpowiednią temperaturę. Przykładowo ustawiając w urządzeniu 22 stopnie, klimatyzator sam zadba, aby o każdej porze dnia bez naszej ingerencji w pomieszczeniu utrzymywać stałą temperaturę. Jest to nie tylko wygodne, ale i zdrowe dla przebywających w nim osób. Klimatyzacje oprócz samochodów od lat sprawdzają się w biurach, czy halach produkcyjnych.

Pomimo że w Polsce mamy stosunkowo krótki okres upałów, dla wielu osób jest on na tyle uciążliwy, iż decydują się one na instalację jej w mieszkaniu lub domu. Sprzyja temu coraz większa dostępność małych urządzeń, jak również konkurencja pomiędzy firmami, które zajmują się instalacją. Domowe klimatyzatory stały się dostępne już od 1000 zł plus cena instalacji. Są to tzw. klimatyzatory ścienno-sufitowe, które sprawdzają się w pojedynczych pomieszczeniach. Koszt klimatyzacji w mieszkaniu to wydatek ok. 3000-4000 zł, w zależności od wielkości mieszkania i producenta urządzenia. Biorąc pod uwagę, że jest to inwestycja na lata, która dodatkowo wpływa na nasze samopoczucie, nie jest to cena zaporowa. Dla osób, które chcą mieć namiastkę klimatyzacji w domu pewnym rozwiązaniem są klimatyzatory pokojowe dostępne już za ok. 300-500 zł. Zastępują one z powodzeniem dobrze znane wentylatory.

Wentylacja

Wentylacja występuje, a wręcz musi występować we wszystkich pomieszczeniach, w których przebywają ludzie i zwierzęta. Jest to nic innego jak cyrkulacja powietrza pomiędzy pomieszczeniem a przestrzenią na zewnątrz. Klasyczną wentylacją jest ta, którą znamy z kuchni i łazienki, której znakiem rozpoznawczym są kratki wentylacyjne umieszczone zwykle pod sufitem. Prawidłowa wentylacja zapewnia bezpieczeństwo i powinna być regularnie kontrolowana. Wentylacja zapewnia nam stały dopływ świeżego powietrza i pozwala na wymianę zanieczyszczonego.

Wyróżniamy 4 rodzaje wentylacji:

 • naturalną, którą jest tzw. przeciąg,
 • grawitacyjną, która funkcjonuje w każdym mieszkaniu i opiera się na wymianie powietrza na podstawie jego gęstości i ciśnienia,
 • mechaniczną, zwaną fachowo rekuperacją. Omówimy ją bardziej szczegółowo w ostatnim punkcie.
 • hybrydową, która jest połączeniem wentylacji grawitacyjnej i hybrydowej. Jest ona rozwiązaniem wspierającym naturalną wentylację, dzięki czemu nie zużywa tyle prądu co wersja mechaniczna.

Rekuperacja

Rekuperacja zgodnie z definicją, którą możemy przeczytać w Wikipedii polega na odzyskiwaniu energii termicznej i gazów w celu dalszego jej wykorzystania. Brzmi to dość skomplikowanie, chociażby na tle zwykłej wentylacji. Przyjrzyjmy się zatem rekuperacji i odpowiedzmy sobie na kilka pytań. W poprzednim punkcie poświęconym wentylacji wspomnieliśmy o jej wersji mechanicznej. Rekuperacja jest niczym innym jak wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Naturalna wentylacja opiera się na zasysaniu powietrza przez kominy, co nie jest do końca skuteczne i posiada szereg wad. Jedną z nich jest np. wilgoć, która pozostaje w pomieszczeniach. Rozwiązaniem tego problemu jest urządzenie o nazwie rekuperator, które wytwarza powietrze i umożliwia kontrolę jego przepływu. Mówiąc najprościej: rekuperacja zapewnia wymianę brudnego powietrza na czyste i jednocześnie odzyskuje część zgromadzonego już ciepła.

Przy okazji rekuperacji nie można nie wspomnieć o aspektach ekonomicznych wynikających z jej zastosowania.

O ile wentylacja naturalna nie kosztuje nas nic, klimatyzacja wiążę się z pewnymi wydatkami, rekuperacja jest rozwiązaniem pośrednim. Najprostsze urządzenia do zastosowania w mieszkaniach kosztują poniżej 1000 zł.

Nie są one jednak idealne i trudno oczekiwać po nich wykorzystania pełnej funkcjonalności. Lista zalet rekuperacji jest bowiem długa i zawiera m.in.:

 • oszczędność na kosztach ogrzewania dzięki ograniczeniu utraty ciepła w pomieszczeniach,
 • powietrze z rekuperacji jest filtrowane z różnego rodzaju pyłków, co ma znaczenie dla alergików,
 • brak wilgoci w mieszkaniu,
 • zwiększenie wartości mieszkania lub domu wyposażonego w system rekuperacji.

Gdzie szukać fachowej pomocy w sytuacji, gdy zdecydujemy się na instalację np. klimatyzacji w domu?

Omówiliśmy powyżej trzy systemy wentylacji. Pora odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać firmę, która podejmie się jej wykonania w mieszkaniu lub domu? Jeśli nie znamy nikogo, kto niedawno nie korzystał z tego typu usług pozostaje nam Internet. Przeglądając wyniki wyszukiwania, należy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Opinie o firmie i kompleksowość oferty. Idealnie, gdy firma posiada sklep z artykułami i jednocześnie oferuje ich instalację. Przykładem może być tu Hojero.pl – sklep wentylacyjny, który oprócz samych urządzeń udostępnia swoim klientom usługę projektowania i wyceny prac niezbędnych do wykonania. Dzięki temu zamawiając klimatyzację w jednym miejscu, możemy zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze.

Fotografia zgodnie z obowiązującą licencją Pixabay by Bru-nO

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Poznajemy rodzaje wentylacji

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 2 ocen
 1. Aleksander pisze:

  Nie miałem pojęcia, że wentylacja może się tak między sobą różnić.

Dodaj komentarz