Pozwolenie na postawienie kontenera na odpady. Jak je uzyskać i od kogo?

W niektórych przypadkach, ustawiając kontener na odpady, powinniśmy posiadać specjalne pozwolenie. Kiedy jest ono niezbędne? Ile kosztuje jego wydanie? Jak długo zaczekamy na dokument? I co najważniejsze - co nam... Czytaj dalej

26 maja 2017
Artykuł z kategorii: Prawo budowlane

W niektórych przypadkach, ustawiając kontener na odpady, powinniśmy posiadać specjalne pozwolenie. Kiedy jest ono niezbędne? Ile kosztuje jego wydanie? Jak długo zaczekamy na dokument? I co najważniejsze – co nam grozi, jeśli pojemnik ustawimy bez zgody odpowiedniego organu?

Wynajem kontenera lub bigbaga to najlepszy sposób na pozbycie się odpadów powstałych podczas remontu. Gruz, stare meble czy opakowania po materiałach budowlanych po prostu do niego wrzucamy, a po zakończeniu prac firma, która nam go dostarczyła, zabiera kontener i wywozi odpady do punktu utylizacji. Dzięki temu nie musimy martwić się transportem, który w przypadku dużej ilości odpadów wymaga użycia sporego auta. Warto jednak pamiętać, że wybór miejsca na postawienie kontenera na odpady powinien być dobrze przemyślany.

kontener na gruz

Fotografia: Materiały prasowe zespołu redakcyjnego

Gdzie ustawić kontener?

margines

Na prywatnej posesji ustawienie kontenera nie sprawi dużych problemów. Możemy bowiem sami wybrać lokalizację, która zagwarantuje wygodne i bezproblemowe prace. Najlepiej wybrać miejsce, do którego w każdej chwili możemy uzyskać łatwy dostęp. Pamiętajmy, że pojemnik nie powinien zagradzać przejazdu dla samochodów, a jednocześnie powinien być zlokalizowany w taki sposób, by dostawca mógł go bez problemu odebrać.

Pozwolenie – kiedy potrzebne?

margines

Sprawa wygląda jednak nieco inaczej, jeśli remont wykonywany jest w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym. W takim przypadku, by ustawić kontener niezbędna jest zgoda właściciela terenu, na którym on stanie. Jeśli kontener zamierzamy zlokalizować na wewnętrznym parkingu lub podwórku, o pozwolenie powinniśmy zwrócić się do wspólnoty mieszkaniowej. Jego uzyskanie raczej nie sprawi nam dużych problemów, a lokatorzy danego budynku zazwyczaj mogą liczyć na bezpłatne udostępnienie miejsca.

Na wydatek rzędu kilku lub kilkunastu złotych dziennie musimy zaś przygotować się, jeśli kontener na gruz ma stanąć na drodze publicznej, chodniku lub odgradzającym je pasie zieleni.

Gdzie uzyskać pozwolenie?

margines

W tej sytuacji o pozwolenie na postawienie kontenera powinniśmy zwrócić się do urzędu miejskiego, gminy, powiatowego lub wojewódzkiego – w zależności od tego, do którego organu należy teren. Pamiętajmy jednak, by sprawę załatwić odpowiednio wcześniej, bo uzyskanie pozwolenia może okazać się dość czasochłonne. W skrajnych przypadkach, jeśli nasz urząd działa naprawdę powoli, może bowiem zająć aż dwa tygodnie. Należy też unikać stawiania kontenera bez zezwolenia, bo nałożona na nas kara wynosi dziesięciokrotność opłaty ustalonej w danej jednostce administracyjnej.

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących pozwolenia na postawienie kontenera warto skontaktować się z firmą, której zamierzamy zlecić wywóz gruzu lub innych odpadów. Jej pracownicy na pewno udzielą nam pomocy.

Więcej informacji na stronie maxgruz.pl.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Pozwolenie na postawienie kontenera na odpady. Jak je uzyskać i od kogo?

Oceń
Ocena 4.5/5 na podstawie 4 ocen

Dodaj komentarz