Praca w nieruchomościach – od czego zacząć?

Posiadanie własnej firmy jest marzeniem wielu ludzi. Jednak rozpoczęcie działalności gospodarczej może być trudnym zadaniem. Może wcześniej pracowałeś w branży nieruchomości, ale w większej agencji? Albo chcesz spróbować swoich sił,... Czytaj dalej

Posiadanie własnej firmy jest marzeniem wielu ludzi. Jednak rozpoczęcie działalności gospodarczej może być trudnym zadaniem. Może wcześniej pracowałeś w branży nieruchomości, ale w większej agencji? Albo chcesz spróbować swoich sił, bo masz odpowiednie predyspozycje? Otwarcie biura nieruchomości może być wielkim przedsięwzięciem biznesowym.

Jak otworzyć biuro nieruchomości?

Na początku na pewno przychodzą do głowy pytania, jakie działania podjąć, żeby zacząć Warto zastanowić się co jest związane z tego typu działalnością. Na pewno na początku będzie do załatwienia trochę formalności, które będą wymagały od Ciebie determinacji i chęci do działania. Posiadanie biura nieruchomości oraz prowadzenie go jest związane z różnorodnymi zadaniami. Agencja nieruchomości zajmuje się świadczeniem odpłatnych usług związanych z procesem wynajmu, dzierżawy czy sprzedaży nieruchomości. Aby, otworzyć biuro nieruchomości niepotrzebne są licencje, koncesje ani zezwolenia. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to zakup ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa. Jeśli postanowisz, aby w Twoim biurze był zatrudniony pracownik, ubezpieczenie musi zawierać potencjalne szkody wyrządzone przez niego. Ubezpieczenie musi zostać wykupione, zanim zostanie dokonana pierwsza transakcja związana z działaniem biura.

Ważnym krokiem będzie decyzja o formie prawnej działalności. Można założyć jednoosobową działalność gospodarczą, która polega na reprezentowaniu firmy samodzielnie poprzez zawieranie umów z klientami, opłacanie składek ZUS oraz opłacaniu podatków. Jako właściciel firmy będziesz mieć odpowiedzialność w postaci odpowiadania całym majątkiem bez ograniczeń za zaciągnięte zobowiązania. Kolejną formą jest spółka cywilna, która nie posiada osobowości prawnej, a podmiotem praw i obowiązków są jej wspólnicy, których status widnieje jako – przedsiębiorca. Za zobowiązania zaciągnięte w związku z działaniem spółki odpowiadają wspólnie. Można również założyć spółdzielnię, która w swoim składzie ma nieograniczoną liczbę osób. Skład osobowy i pieniądze udziałowe mogą ulegać zmianom.

Biuro nieruchomości – czym się zajmuje?

W pierwszej kolejności osoba pracująca w biurze, czyli pośrednik musi sprawdzić stan prawny nieruchomości oraz dokumentację związaną z potwierdzeniem własności mieszkania, której będzie dotyczyła transakcja. Kolejną czynnością jest wycena nieruchomości. Agenci mają doświadczenie i wiedzą jak właściwie to zrobić. Mogą również mieć w swoich zasobach programy pomocne w wycenie. Metodyka również jest ważna. Na właściwą wycenę nieruchomości składa się wiele elementów, potrzebna jest również dokładana analiza. Niezbędne jest również wykonanie zdjęć, które zachęcą potencjalnego klienta do zobaczenia mieszkania pod wynajem czy kupna nieruchomości. Jeśli będą wykonane nieodpowiednio, klient może zostać zniechęcony. Bardzo często ważne są elementy, które na pozór wydają się nieistotne. Należy pamiętać, że każdy atut nieruchomości, ukazany na fotografiach, zwiększa szansę na dokonanie zakupu. Filmy nakręcone wewnątrz lokalu, mieszkania czy budynku może pozwolić na dotarcie do większej ilości potencjalnych zainteresowanych. Analiza procesów sprzedażowych jest kolejnym krokiem. Przed spotkaniem z klientem i przedstawieniem mu oferty, należy przemyśleć, jak będzie wyglądała sprzedaż. Nieodpowiednio podjęte działania, mogą spowodować, że nieruchomość może stracić na wartości. Każdy lokal ma inne strategie. Agent nieruchomości musi przemyśleć, jakie kroki będą odpowiednie dla sprzedaży danego domu, mieszkania czy biura. Nie należy zapominać o marketingu firmy. Warto zainwestować w dobrą agencję reklamową np. https://bananowestudio.pl/agencja-reklamowa-kalisz/, która w profesjonalny sposób pomoże nam rozreklamować nasze biuro oraz zadba o dotarcie do jak największej liczby osób. Trzeba być przygotowanym na odbieranie telefonów, pytania od klientów, czasem powtarzanie takich samych informacji. Spotkania i prezentowanie nieruchomości to nieodłączny etap pracy w biurze nieruchomości. Negocjowanie ceny jest wpisana w pracę agenta. Osoba zajmująca się tym kilka czy kilkanaście lat będzie na pewno miała większe doświadczenie. Warto nie dać się zwieść klientom, którzy nie rzadko potrafią wykorzystywać swoje techniki negocjacyjne chwilę przed zakończeniem transakcji. Sprzedaż nieruchomości bywa procesem, który zajmuje sporo czasu. Podpisanie umowy wymaga często znajomości prawa i przepisów. Najpierw zawiera się umowę przedwstępną, po czym za jakiś czas, który może trwać nawet kilka miesięcy, podpisywana jest umowa ostateczna. Podczas tego czasu agencja nieruchomości współdziała z doradcami finansowymi i bankami, aby mieć pewność, że dokonywana transakcja jest prowadzona zgodnie z zasadami i przebiega sprawnie. Na koniec agent nieruchomości zajmuje się oddaniem mieszkania, przygotowaniem protokołu z tym związanym, w którym zawarte są informacje o stanach liczników, wyposażeniu mieszkania. Może również pomóc w zawarciu umów z dostawcami różnych mediów.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Praca w nieruchomościach – od czego zacząć?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 2 ocen

Dodaj komentarz