Prace ogrodowe – Kwiecień. To czas intensywnego działania

Kiedy wiosna już w pełni, można zabrać się na wszystkie prace, na które nie pozwalała chwiejna, marcowa pogoda. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś to ostatni dzwonek na to by rozpocząć... Czytaj dalej

Kiedy wiosna już w pełni, można zabrać się na wszystkie prace, na które nie pozwalała chwiejna, marcowa pogoda. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś to ostatni dzwonek na to by rozpocząć wiosenne porządki. Koniecznie więc zadbaj o pousuwanie zalegających na trawniku czy rabatach suchych liści oraz innych nieestetycznych zanieczyszczeń.

Rozpocznij od porządkowania rabatek

margines

kwiecień

Ogród w kwietniu nabiera barw, gdyż ciepła pogoda sprawia, że rabaty zaczynają mienić się kolorami, a na drzewach pojawiają się pierwsze liście. To moment kiedy również zaczynają kiełkować rośliny cebulowe, jeżeli więc nie wsadziłaś swoich hiacyntów czy tulipanów do ziemi to czas to zrobić. W kwietniu niestety również wschodzą chwasty, należy więc zadbać o ich usunięcie o ile nie chcesz by nadmiernie się rozpleniły po Twoim ogrodzie. Jeżeli jest ich dużo warto sięgnąć po środki chemiczne, natomiast w innych wypadkach można to zrobić ręcznie za pomocą haczki.

Następnie należy pamiętać od spulchnianiu gleby, tak by odpowiednią ilość powietrza dostała się do korzeni. Kiedy już przekwitną należy nie zapomnieć o zasileniu ich nawozem azotanowym lub saletrą amonową, by w przyszłym roku również zakwitły feerią barw. Jeżeli w Twoim ogrodzie znajdują się krzewy kwitnące taki jak róże czy różaneczniki należy je okopać oraz pousuwać uszkodzone pędy.

Kwiecień to odpowiedni moment na założenie trawnika

margines

Jeżeli jeszcze nie masz trawnika, a myślisz o wysianiu traw to kwiecień jest odpowiednim momentem by to zrobić. Natomiast gdy posiadamy już zielony dywan to powinniśmy zadbać o jego pielęgnację. W pierwszej kolejności należy przyciąć pozostałości, a następnie wygrabić przycięte trawy, gdyż ogranicza to dostęp słońca oraz wody do korzeni. Niezależnie od gatunku traw, każdy taki żywy dywan wymaga intensywnego nawożenia i podlewania. W przeciwnym razie należy liczyć się z tym, że zżółknie i straci swój cały urok. Jeżeli nasz trawnik ma nierówne krawędzie powinniśmy użyć do tego specjalnego noża krawędziowego lub kosiarki żyłkowej.

To dobry czas na sadzenie krzewów oraz drzew

margines

Jeżeli masz w planach posadzenie nowych drzew oraz krzewów z odkrytymi korzeniami, powinieneś to zrobić już na początku miesiąca. To także czas na posadzenie żywopłotu składającego się z krzewów liściastych (należy je podciąć bezpośrednio po posadzeniu). Jeżeli masz już takowy to nie zapomnij o jego formowaniu i przycinaniu również w tym miesiącu. Jedynie należy się od tego powstrzymać w momencie kiedy w naszym żywopłocie zaległy się ptaki. Kwiecień to dla nich okres lęgowych i większość gatunków jest w tym momencie pod ochroną.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Prace ogrodowe – Kwiecień. To czas intensywnego działania

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz