Prace ogrodowe – luty. Coraz bliżej wiosna, przygotuj więc ogród na jej nadejście
Co prawda jeszcze zimowa aura nie opuściła nas na dobre, ale w lutym już czuć, że wiosna zbliża się wielkimi krokami. To najwyższy czas by rozpocząć pierwsze przygotowania swojego ogrodu,... Czytaj dalej
Co prawda jeszcze zimowa aura nie opuściła nas na dobre, ale w lutym już czuć, że wiosna zbliża się wielkimi krokami. To najwyższy czas by rozpocząć pierwsze przygotowania swojego ogrodu, na tą najpiękniejszą porę roku. Koniecznie musisz zabezpieczyć rośliny przed przemarznięciem, zwłaszcza gdy nie są już pokryte grubą warstwą śnieżnego puchu.
W lutym widać jak pomału przyroda zaczyna budzić się do życia. Po kilku cieplejszych dniach i nocach można zauważyć nieśmiałe pojawienie się pierwszych kwiatków takich jak przebiśniegi, krokusy czy szafirki. Niewątpliwie nadają one odrobiny koloru do białego, monotonnego krajobrazu oraz dają przedsmak tego co czeka nasz ogród za kilka miesięcy. To niewątpliwie, znak że przyroda budzi się z zimowego snu i należy o nią zadbać w odpowiedni sposób.
Sprawdź zabezpieczenie roślin przed zimnem
W lutym często zdarza się tak, że śniegu już nie ma, tamto dni i noce są bardzo mroźne. To bardzo niebezpieczne dla roślin, w których pomału zaczynają krążyć życiodajne soki. Należy więc szczególnie zadbać oto, aby osłonić i zabezpieczyć przed przemarznięciem. Jeżeli już wcześniej przygotowaliśmy otuliny na drzewa oraz krzewy, należy sprawdzić czy nie ma w nich braków. W przypadku gdy śnieg nadal prószy obficie trzeba sprawdzić czy nadmiernie nie obciążył on gałęzi oraz ich nie połamał. W tym wypadku należy powycinać te stare, chore i uszkodzone. Pod koniec lutego kiedy mamy pewność, że mróz pomału odpuszcza możemy po docinać krzewy iglaste, zanim pojawią się na nim pąki oraz krzewy ozdobne, które kwitną latem.
Przejrzyj rośliny bulwiaste niezimujące w gruncie
To ostatnia chwila na to by dokonać przeglądu wszystkich cebulek, bulw i karp roślin, które przechowujemy w domu. Zanim wsadzimy je ponownie powinniśmy pousuwać wszystkie chore oraz uszkodzone egzemplarze. Jeżeli mamy w ogrodzie trawy ozdobne to także dobry moment na podcięcie ich suchych źdźbeł. Nie należy tego odwlekać i przekładać w czasie, gdyż później przy wycinaniu starych egzemplarzy można uszkodzić również nowe pędy.
Możesz rozpocząć nawożenie swojego ogrodu
Jeżeli w lutym pogoda jest łagodna, a ziemia nie jest przemarznięta można rozpocząć pierwsze nawożenie gleby. To również dobry czas by uzupełnić ubytki wyściółki pod iglaki. Jeżeli jest już po roztopach a na ziemi nie ma warstwy śniegu, warto podlać iglaki oraz zimozielone liściaste rośliny. Zapobiegnie to ich nadmiernemu przesuszeniu. Jeżeli mamy ogród zimowy lub nasłonecznione miejsce na oknie to można rozpocząć wysiewanie do doniczek roślin, które wsadzimy do ziemi na wiosnę.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Budowa domu27 września 2024Czym zastąpić kit do okien?
- Łazienka27 września 2024Baterie natryskowe termostatyczne Delabie – komfort na niespotykanym poziomie
- Dyskusje25 września 2024Czym uszczelnić brodzik zamiast silikonu?
- Budowa domu23 września 2024Czym pokryć dach najtaniej?
Prace ogrodowe – luty. Coraz bliżej wiosna, przygotuj więc ogród na jej nadejście