Prace ogrodowe – Marzec. Rozpoczynamy wiosenne porządki
To miesiąc, na który z utęsknieniem czekają wszyscy ogrodnicy. Coraz dłuższe oraz cieplejsze dni pozwalają na rozpoczęcie przygotowań ogrodu pełną parą. Jeżeli w styczniu przygotowaliśmy sobie plan prac, to teraz... Czytaj dalej
To miesiąc, na który z utęsknieniem czekają wszyscy ogrodnicy. Coraz dłuższe oraz cieplejsze dni pozwalają na rozpoczęcie przygotowań ogrodu pełną parą. Jeżeli w styczniu przygotowaliśmy sobie plan prac, to teraz nadszedł czas by rozpocząć jego realizacji. Możemy więc zacząć sadzić nowe rośliny, poprzesadzać stare, popodcinać drzewa oraz krzewy, a także zadbać o nasz trawnik.
W marcu dni stają się coraz dłuższe, a temperatura zazwyczaj nie spada poniżej zera, co wcale nie oznacza, że mogą zdarzyć się przymrozki. Warto więc na bieżąco śledzić prognozę pogody by móc zabezpieczyć rośliny, które rozpoczęły już okres wegetacji. Jeżeli jesteśmy pewni, że aura nie spłata nam żadnego psikusa możemy pozdejmować z roślin zimowe osłony. Natomiast gdy ziemia rozmarznie można rozpocząć przygotowanie miejsca pod nowe rośliny.
Zaplanuj kolejność wykonywanych prac
Marzec to miesiąc, w który przygotowuje się ogród na pozostałe pory roku. Właśnie dlatego kiedy już nie widać w nim żadnych oznak zimy należy przeprowadzić przegląd stanu faktycznego. Należy przyjrzeć się wszystkim drzewom, krzewom czy nie przemarzły, a także skontrolować wygląd rabatek oraz trawnika. Musisz pousuwać wszystkie martwe rośliny, zgrabić po jesienne liście oraz pousuwać połamane gałęzie. Następnie powinieneś sprawdzić odczyn gleby po zimie, gdyż przez tak długi czas mógł on ulec znaczącym zmianom. Ten zabieg pozwoli Ci dopasować rodzaj nawozu, tak by był on najbardziej optymalne dla roślin.
Jak sprawdzić kwasowość gleby? Można to zrobić na dwa sposoby: zakupić kwasomierz chemiczny lub wykorzystać do tego papierek lakmusowy. W przypadku kwasomierza należy pamiętać aby próbki pobrane z ogrodu pochodziły z głębszych warstw. Natomiast papierek lakmusowy w zależności od odczynu będzie się odbarwiał na odpowiedni kolor. Nie należy tego zaniedbać, gdyż wiele roślin źle znosi zbyt kwaśną glebę i można w ten sposób doprowadzić do ich obumarcia.
Zadbaj o odpowiednie nawożenie całego ogrodu
Jeżeli już sprawdzisz stan gleby zadbaj o odpowiednie nawożenie. Możesz wykorzystać do tego kompost o ile produkujesz go samemu lub różnego typu chemiczne nawozy. Zanim rozpoczniesz rozsypywanie go po całej działce sprawdź czy jest on odpowiedni dla rosnących tam roślin. Niezależnie od tego czy używasz nawozów fosforanowych, azotowych czy potasowych przed rozrzuceniem wymieszaj je delikatnie z ziemią. Rośliny cebulowe należy nawozić za pomocą saletry amonowej, natomiast młodym drzewkom koniecznie dostarcz azot. Kiedy już zadbasz o odżywienie wszystkich roślin pamiętaj by obwicie podlać cały ogród, tak by związku organiczne dostały się do korzeni roślin.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Przemysł23 października 2024Mobilność w branży budowlanej – jak winiety online usprawniają transport materiałów i ekip budowlanych?
- Bezpieczeństwo17 października 2024Jak chronić oczy na budowie?
- Przemysł16 października 2024Jak wyposażyć mały zakład blacharski?
- Budowa domu27 września 2024Czym zastąpić kit do okien?
Prace ogrodowe – Marzec. Rozpoczynamy wiosenne porządki