Prace ogrodowe – styczeń. Sprawdź o czym nie powinieneś zapomnieć na początku roku
Styczeń to niewątpliwie najbardziej zimny i nieprzewidywalny miesiąc w całym roku. Co wcale nie oznacza, że powinniśmy zaniedbać nasz ogród i pozostawić go w spokoju. Wbrew pozorom możesz bardzo wiele... Czytaj dalej
Styczeń to niewątpliwie najbardziej zimny i nieprzewidywalny miesiąc w całym roku. Co wcale nie oznacza, że powinniśmy zaniedbać nasz ogród i pozostawić go w spokoju. Wbrew pozorom możesz bardzo wiele zrobić w tym czasie, co niewątpliwie zaprocentuje Ci na wiosnę oraz lato.
Ubierz więc się ciepło, weź potrzebne narzędzia, a my krok po kroku pokierujemy Cię za co powinnaś wziąć się po kolei.
Co prawda w styczniu dni stają się coraz dłuższe, co zapewne wielu przynosi ulgę po mrocznym grudniu. Jednak pogoda potrafi dać się we znaki, gdyż średnio temperatura waha się od 0 do nawet -6 stopni. Bywają też takie zimy gdy mrozy są znacznie większe, ale to też zależy od regionu polski. W porównaniu do grudnia w styczniu można spodziewać się również dość obfitych opadów, co jest niezwykle dobre dla gleby oraz roślin. Jeżeli więc ziemia nie jest skuta na bryłę, warto szybko rozpocząć pracę w ogrodzie.
Styczeń to czas decyzji i porządków
Wiadomo zima to czas kiedy rośliny odpoczywają i szykują się na wiosenny rozkwit. Właśnie dlatego nie wymagają jeszcze intensywnej pielęgnacji czy nawożenia. Jednak w styczniu można w ogrodzie zrobić więcej niż nam się wydaję. To przede wszystkim dobry czas na podjęcie decyzji o ewentualnych zmianach jakie warto wprowadzić. Wszelkie rozsady czy też wsadzenie nowych roślin warto zaplanować dużo wcześniej. Pozwoli to dokładnie przygotować miejsce oraz warunki dla nowych lokatorów w naszym ogrodzie. Oczywiście tak przygotowany projekt będzie musiał zaczekać do wiosny, nie mniej wtedy będziemy mogli ruszyć z jego wdrażaniem z kopyta.
Dokonaj przeglądu sprzętu oraz niezbędnych napraw
Wiadomo, nie każde widły, szpadle oraz grabki wytrzymały intensywne użytkowanie w czasie jesiennych porządków. Zima więc to dobry czas na przejrzenie wszystkich swoich narzędzi oraz dokonania w nich stosownych napraw. Pamiętaj by również je zakonserwować i natłuścić wszystkie metalowe części. Najlepiej sprawdza się do tego olej lniany, ale można też stosować inne smarowidła.
Nie zawsze wymiana złamanego trzonka czy też dospawanie zęba w grabiach wystarczy. Czasem trzeba udać się do sklepu ogrodniczego by kupić coś nowego. I to jest duża zaleta stycznia, gdyż w tym okresie można nabyć nowe narzędzia w bardziej atrakcyjnych cenach.
Usuń nadmiar śniegu z trawnika
Jeżeli w zimie spadła gruba warstwa białego puchu zadbaj oto by nie zalegał on na trawniku czy roślinach w ogrodzie. W czasie roztopów nie będą one „pływały”, a korzeniom nie będzie groziło gnicie. Nadmiar śniegu strzep również z krzaków oraz z drzew gdyż gdy zaczyna topnieć staje się bardzo ciężki i może uszkodzić bardziej wrażliwe gałązki.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
Wnętrza4 grudnia 2023Choinka sztuczna czy prawdziwa?
Budowa domu28 listopada 2023Jaki projekt domu wybrać?
Wnętrza22 listopada 2023Jaka grubość podkładu pod panele?
Instalacje20 listopada 2023Jak zamontować czujnik zalania wodą?
Prace ogrodowe – styczeń. Sprawdź o czym nie powinieneś zapomnieć na początku roku