Prace ogrodowe – styczeń. Sprawdź o czym nie powinieneś zapomnieć na początku roku

Styczeń to niewątpliwie najbardziej zimny i nieprzewidywalny miesiąc w całym roku. Co wcale nie oznacza, że powinniśmy zaniedbać nasz ogród i pozostawić go w spokoju. Wbrew pozorom możesz bardzo wiele... Czytaj dalej

30 grudnia 2016
Artykuł z kategorii: Ogród

Styczeń to niewątpliwie najbardziej zimny i nieprzewidywalny miesiąc w całym roku. Co wcale nie oznacza, że powinniśmy zaniedbać nasz ogród i pozostawić go w spokoju. Wbrew pozorom możesz bardzo wiele zrobić w tym czasie, co niewątpliwie zaprocentuje Ci na wiosnę oraz lato.

styczeń w ogrodzie

Ubierz więc się ciepło, weź potrzebne narzędzia, a my krok po kroku pokierujemy Cię za co powinnaś wziąć się po kolei.

Co prawda w styczniu dni stają się coraz dłuższe, co zapewne wielu przynosi ulgę po mrocznym grudniu. Jednak pogoda potrafi dać się we znaki, gdyż średnio temperatura waha się od 0 do nawet -6 stopni. Bywają też takie zimy gdy mrozy są znacznie większe, ale to też zależy od regionu polski. W porównaniu do grudnia w styczniu można spodziewać się również dość obfitych opadów, co jest niezwykle dobre dla gleby oraz roślin. Jeżeli więc ziemia nie jest skuta na bryłę, warto szybko rozpocząć pracę w ogrodzie.

Styczeń to czas decyzji i porządków

margines

Wiadomo zima to czas kiedy rośliny odpoczywają i szykują się na wiosenny rozkwit. Właśnie dlatego nie wymagają jeszcze intensywnej pielęgnacji czy nawożenia. Jednak w styczniu można w ogrodzie zrobić więcej niż nam się wydaję. To przede wszystkim dobry czas na podjęcie decyzji o ewentualnych zmianach jakie warto wprowadzić. Wszelkie rozsady czy też wsadzenie nowych roślin warto zaplanować dużo wcześniej. Pozwoli to dokładnie przygotować miejsce oraz warunki dla nowych lokatorów w naszym ogrodzie. Oczywiście tak przygotowany projekt będzie musiał zaczekać do wiosny, nie mniej wtedy będziemy mogli ruszyć z jego wdrażaniem z kopyta.

Dokonaj przeglądu sprzętu oraz niezbędnych napraw

margines

Wiadomo, nie każde widły, szpadle oraz grabki wytrzymały intensywne użytkowanie w czasie jesiennych porządków. Zima więc to dobry czas na przejrzenie wszystkich swoich narzędzi oraz dokonania w nich stosownych napraw. Pamiętaj by również je zakonserwować i natłuścić wszystkie metalowe części. Najlepiej sprawdza się do tego olej lniany, ale można też stosować inne smarowidła.

Nie zawsze wymiana złamanego trzonka czy też dospawanie zęba w grabiach wystarczy. Czasem trzeba udać się do sklepu ogrodniczego by kupić coś nowego. I to jest duża zaleta stycznia, gdyż w tym okresie można nabyć nowe narzędzia w bardziej atrakcyjnych cenach.

Usuń nadmiar śniegu z trawnika

margines

Jeżeli w zimie spadła gruba warstwa białego puchu zadbaj oto by nie zalegał on na trawniku czy roślinach w ogrodzie. W czasie roztopów nie będą one „pływały”, a korzeniom nie będzie groziło gnicie. Nadmiar śniegu strzep również z krzaków oraz z drzew gdyż gdy zaczyna topnieć staje się bardzo ciężki i może uszkodzić bardziej wrażliwe gałązki.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Prace ogrodowe – styczeń. Sprawdź o czym nie powinieneś zapomnieć na początku roku

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz