Projekty domów dwurodzinnych
Budowa domu jest przedsięwzięciem, angażującym mnóstwo energii oraz nakłady finansowe. Z wielu przyczyn wybieramy rozwiązanie, które może okazać się korzystniejsze przy realizacji budynku mieszkalnego. Decydując się na budynek dwurodzinny, warto... Czytaj dalej
Budowa domu jest przedsięwzięciem, angażującym mnóstwo energii oraz nakłady finansowe. Z wielu przyczyn wybieramy rozwiązanie, które może okazać się korzystniejsze przy realizacji budynku mieszkalnego. Decydując się na budynek dwurodzinny, warto przed kupnem projektu dokładnie rozważyć zalety i wady takiego rozwiązania, przypisując je konkretnie do osób, z którymi będziemy budowlę dzielili.
Kupując dom w zabudowie bliźniaczej od dewelopera, nie mamy wpływu na sąsiedztwo, jednak decydując się na takie rozwiązanie przy realizacji prywatnej, warto podkreślić późniejszy komfort zamieszkiwania obok.
Projekty domów dwurodzinnych – z jakich przyczyn je wybieramy?
Budowa domu jest przedsięwzięciem, angażującym mnóstwo energii oraz nakłady finansowe. Z wielu przyczyn wybieramy rozwiązanie, które może okazać się korzystniejsze przy realizacji budynku mieszkalnego. Decydując się na budynek dwurodzinny, warto przed kupnem projektu dokładnie rozważyć zalety i wady takiego rozwiązania, przypisując je konkretnie do osób, z którymi będziemy budowlę dzielili. Kupując dom w zabudowie bliźniaczej od dewelopera, nie mamy wpływu na sąsiedztwo, jednak decydując się na takie rozwiązanie przy realizacji prywatnej, warto podkreślić późniejszy komfort zamieszkiwania obok.
Budynki dwurodzinne w stanie deweloperskim to zabudowa bliźniacza, realizowana na niewielkich działkach, najczęściej w atrakcyjnych lokalizacyjnie miejscach. Kosztem powierzchni ogrodu oraz bliskości sąsiadów, z którymi najczęściej łączy nas ogród, oddzielony symboliczną siatką, zyskujemy atrakcyjną lokalizację. Budując własnymi nakładami, wybrać możemy projekt domu dwurodzinnego, zakładający zamieszkiwanie w budynku w ramach powierzchni podstawowej oraz senioratki o mniejszym metrażu lub zabudowę bliźniaczą, stanowiącą dwa budynki, połączone jedną ze ścian.
Dom dwurodzinny – kiedy zdecydować się na projekt z senioratką?
Budynek dwurodzinny był często wybieraną opcją podczas budowy domów około czterdzieści, pięćdziesiąt lat temu, gdy wszystkie budynki powstawały na kształt sześcianów z kopertowym dachem. Dziś trend tworzenia budynków, dostosowanych do potrzeb dwóch rodzin nie jest dominujący, jednak inwestorzy, którzy opiekują się rodzicami lub posiadają dużą rodzinę, w której dorosłe dziecko deklaruje chęć założenia rodziny oraz zamieszkiwania w bezpośrednim sąsiedztwie, powinny pomyśleć o wyborze projektu domu dwurodzinnego.
Projekt domu z senioratką najczęściej posiada około 200 m² powierzchni użytkowej, rozłożonej pomiędzy dwie kondygnacje. Istotnym jest osobne wejście do obydwu stref oraz brak połączenia wewnątrz budynku pomiędzy nimi. Projekty nie zakładają wyraźnych granic w bryle budynku, dopasowując powierzchnię do potrzeb obydwu części. Obydwie posiadają dostęp do własnej kuchni, łazienki, osobnego wc oraz sypialni na wyższej kondygnacji. Powierzchnia podstawowa jest większa, jej przestrzenie bardziej przestronne.
Większa jest też liczba sypialni. Senioratka wyposażona jest w wygodny aneks kuchenny, optymalnej wielkości pomieszczenia oraz własną część ogrodu. Wygoda, niezależność, a jednocześnie bliskość rodziny sprawiają, że wybór tego typu projektu może usprawnić funkcjonowanie wielu rodzin wielopokoleniowych.
Projekty domów dwurodzinnych w zabudowie bliźniaczej
Decydując się na dom w zabudowie bliźniaczej, warto rozważyć bliskość sąsiedztwa. Jest to jednak dobre rozwiązanie na wąską, długą działkę, którą można w ten sposób znakomicie zaadaptować. Projekty bliźniaków pozwalają zachować prywatność, tak docenianą przy zamieszkiwaniu w domu jednorodzinnym, wraz z posiadaniem ogrodu, który jest niewątpliwą zaletą budownictwa jednorodzinnego. Dzięki połączeniu budynków ścianą graniczną, stanowiącą zwieńczenie garażu i kotłowni na niższej kondygnacji oraz rezygnacji z przestrzeni, bezpośrednio łączącej części na górnej kondygnacji, wewnątrz budynków, nie ma możliwości usłyszenia dźwięków, dobywające się z części sąsiadów.
Będziecie graniczyli ogrodem oraz podjazdem do budynku. Nie jest to jednak ograniczenie, które mogłoby skłonić do zrealizowania inwestycji w dogodnej lokalizacji na nietypowej działce. Budynki bliźniacze posiadają bardzo rozsądnie rozplanowane układy pomieszczeń oraz doskonale wykorzystaną przestrzeń wewnętrzną. Dzięki temu można zbudować dom efektywny energetycznie, komfortowy oraz umiejscowiony odpowiednio do kierunków świata.
Wybór projektu domu dwurodzinnego
Projekty domów dwurodzinnych bardzo rozsądnie planują powierzchnię wewnętrzną, dbając o niskie koszty utrzymania budynków oraz komfort codziennego życia mieszkańców. Jeżeli zależy nam na możliwości pomocy osobie starszej, warto rozważyć zakup projekty z dwoma, osobnymi wejściami do budynku oraz takim rozmieszczeniem pomieszczeń oraz przestrzeni ogrodowej, by dawały swobodę oraz komfort obydwu rodzinom. Wybierając dom w zabudowie bliźniaczej, koniecznie należy zwrócić uwagę na to, jakie pomieszczenie będzie graniczyło z domem sąsiadów. Zdecydowanie najlepszym wariantem będzie garaż, który zlokalizowany obok nie będzie stanowił stresu lub powodu do frustracji, natomiast może stać się (wraz z pojazdem) doskonałym pretekstem do sąsiedzkiej rozmowy.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Budowa domu22 stycznia 2025Jakie drzwi zewnętrzne wybrać do domu w stylu nowoczesnym?
- Wnętrza17 stycznia 2025Stiuk dekoracyjny – wszystko, co musisz wiedzieć przed wyborem
- Instalacje elektryczne23 grudnia 2024Jaki kabel do gniazdka?
- Ogród20 grudnia 2024Kiedy siać ogórki na rozsadę?
Projekty domów dwurodzinnych