Projekty małych domów coraz bardziej popularne. Dlaczego warto postawić na niewielki dom, zamiast na mieszkanie?

Trendy w budownictwie zmieniają się co jakiś czas, a wpływ na nie mają różne czynniki. Aktualny wzrost cen robocizny i materiałów powoduje, iż coraz częściej wybieramy projekty małych domów zamiast... Czytaj dalej

15 kwietnia 2022
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Projekt domu

Trendy w budownictwie zmieniają się co jakiś czas, a wpływ na nie mają różne czynniki. Aktualny wzrost cen robocizny i materiałów powoduje, iż coraz częściej wybieramy projekty małych domów zamiast dużych, piętrowych budynków. Dlaczego niewielkie domy cieszą się taką popularnością? Ich zalety wydają się oczywiste.

Dom zamiast mieszkania – coraz częstszy wybór

Inwestorzy coraz częściej wybierają budowę domu zamiast mieszkania w bloku. Przy odpowiednim projekcie domu budowa może być znacznie tańsza niż średniej wielkości apartament w większym mieście. Gdy będziemy realizować inwestycję metodą gospodarczą, oszczędności mogą być jeszcze większe. Aby przedsięwzięcie bilansowało się ekonomicznie i całościowe koszy budowy domu były niższe od zakupu mieszkania, potrzebny jest dobry projekt domu. Najlepsze do szybkiej i sprawnej budowy są projekty domów tanich w realizacji o powierzchni do 120 m².

Dlaczego chętnie wybieramy projekty domów o niewielkiej powierzchni?

Zakładając, że dom buduje rodzina 2+2 idealne rozwiązanie to projekt domu w przedziale między 80-120 m². Taka powierzchnia to o wiele więcej niż mieszkanie w bloku, przy znacznie tańszej realizacji niż w przypadku duzej, wielopiętrowej willi. Optymalny układ pomieszczeń w takim domu to otwarta część dzienna (salon+kuchnia) oraz 3 pokoje dodatkowe – 2 dla dzieci i 1 rodziców. Do tego najlepiej 2 łazienki, lub łazienka główna + toaleta. Taki układ funkcjonalny znajdziemy przeglądając zarówno projekty domów parterowych, jak i z poddaszem użytkowym. W przypadku domów z poddaszem sypialnie ulokowane są na pierwszym piętrze, a parter stanowi otwarta część pobytu dziennego. W domach parterowych poszczególne strefy ulokowane są najczęściej w przeciwnych częściach domu.
Projekty domów małych i te średniej wielkości łatwo ulokować na działce. Ponadto bez większych problemów wykończymy niewielki dom, czego nie można powiedzieć o rozbudowanych, wielopoziomowych budynkach, z garażem, czy piwnicą. Takie trendy odchodzą w niepamięć, między innymi poprzez zmianę modelu rodziny. Wzór wielopokoleniowy zastępuje autonomiczna rodzina mieszkająca bez seniorów.

Dom przy Topolowej 4 – wizualizacja

Jakie projekty domów wybudujesz tanio i szybko?

Najlepiej zdecydować się na projekty domów parterowych z prostym, dwuspadowym dachem. Prosta forma, zwarta bryła i niewielka powierzchnia zabudowy dają gwarancje ekonomicznego powodzenia inwestycji. Dom oparty na planie kwadratu, lub prostokąta, bez udziwnień konstrukcyjnych i z prostym dachem – to obiekt poszukiwań wielu inwestorów. Parterowe domy mają te przewagę, że wykańczamy tylko jeden poziom. Wszystkie instalacje znajdują się na parterze, więc nie musimy ich przerzucać na piętro. To obniża koszty i przyspiesza inwestycję. Za projektami domów z poddaszem przemawia za to mniejsza powierzchnia zabudowy. Domy te rosną wzwyż, nie w szerz, co pozwala je lokować na mniejszych i wąskich działkach. Wybierając projekty domów musimy kierować się nie tylko naszymi upodobaniami i gustami, lecz także możliwościami naszej działki. Domy z poddaszem też mogą być tanie, gdy stosują się do podobnego schematu, jak projekty domów parterowych. Prosta konstrukcja dachu, regularne kształty, brak pomieszczeń dodatkowych, rezygnacja z balkonów. Gdy wybierzemy taki projekt domu, będziemy mogli go wybudować w podobnej cenie, jak dom parterowy.

Mały dom, niskie koszty utrzymania

Logika podpowiada i nie ma w tym nic odkrywczego, że niewielki dom jest tańszy w użytkowaniu niż duża willa. Oszczędzamy na piwnicy, na garażu, na każdym elemencie budowy i wykończenia. Również po zamieszkaniu utrzymanie małego domu jest tańsze. Niewielką powierzchnię łatwiej ogrzejemy, szybciej posprzątamy i mniejszy podatek od nieruchomości zapłacimy w urzędzie miasta, czy gminy. Projekty domów parterowych i z poddaszem użytkowym, aktualnie opracowywane przez architektów są przygotowywane wg warunków technicznych dla budynków na rok 2021. Oznacza to, iż są to projekty domów energooszczędnych. Zapotrzebowanie na energię początkową EP jest w nich mniejsze niż 70 kWh/(m2/rok). Małe domy z takimi parametrami, przy odpowiednim ociepleniu i zastosowaniu wentylacji mechanicznej z rekuperacją, naprawdę ogrzejemy tanio.

Projekty domów tanich w budowie i oszczędnych w użytkowaniu znajdziecie na GALERIADOMOW.PL. Wybierając mały dom zamiast mieszkania stawiamy nie tylko na ekonomicznie zbilansowany projekt oraz realnie większą przestrzeń do życia. Dom, poza powierzchnią użytkową, daje o wiele więcej. Poczucie swobody, prawdziwej autonomii i komfortu nie porównywalnego z mieszkaniem. Mały dom to o wiele więcej niż duże mieszkanie. Pewnie dla tego projekty domów o niewielkich rozmiarach są coraz częściej wybierane przez inwestorów indywidualnych.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Projekty małych domów coraz bardziej popularne. Dlaczego warto postawić na niewielki dom, zamiast na mieszkanie?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz