Projekty małych domów coraz bardziej popularne. Dlaczego warto postawić na niewielki dom, zamiast na mieszkanie?
Trendy w budownictwie zmieniają się co jakiś czas, a wpływ na nie mają różne czynniki. Aktualny wzrost cen robocizny i materiałów powoduje, iż coraz częściej wybieramy projekty małych domów zamiast... Czytaj dalej
Trendy w budownictwie zmieniają się co jakiś czas, a wpływ na nie mają różne czynniki. Aktualny wzrost cen robocizny i materiałów powoduje, iż coraz częściej wybieramy projekty małych domów zamiast dużych, piętrowych budynków. Dlaczego niewielkie domy cieszą się taką popularnością? Ich zalety wydają się oczywiste.
Dom zamiast mieszkania – coraz częstszy wybór
Inwestorzy coraz częściej wybierają budowę domu zamiast mieszkania w bloku. Przy odpowiednim projekcie domu budowa może być znacznie tańsza niż średniej wielkości apartament w większym mieście. Gdy będziemy realizować inwestycję metodą gospodarczą, oszczędności mogą być jeszcze większe. Aby przedsięwzięcie bilansowało się ekonomicznie i całościowe koszy budowy domu były niższe od zakupu mieszkania, potrzebny jest dobry projekt domu. Najlepsze do szybkiej i sprawnej budowy są projekty domów tanich w realizacji o powierzchni do 120 m².
Dlaczego chętnie wybieramy projekty domów o niewielkiej powierzchni?
Zakładając, że dom buduje rodzina 2+2 idealne rozwiązanie to projekt domu w przedziale między 80-120 m². Taka powierzchnia to o wiele więcej niż mieszkanie w bloku, przy znacznie tańszej realizacji niż w przypadku duzej, wielopiętrowej willi. Optymalny układ pomieszczeń w takim domu to otwarta część dzienna (salon+kuchnia) oraz 3 pokoje dodatkowe – 2 dla dzieci i 1 rodziców. Do tego najlepiej 2 łazienki, lub łazienka główna + toaleta. Taki układ funkcjonalny znajdziemy przeglądając zarówno projekty domów parterowych, jak i z poddaszem użytkowym. W przypadku domów z poddaszem sypialnie ulokowane są na pierwszym piętrze, a parter stanowi otwarta część pobytu dziennego. W domach parterowych poszczególne strefy ulokowane są najczęściej w przeciwnych częściach domu.
Projekty domów małych i te średniej wielkości łatwo ulokować na działce. Ponadto bez większych problemów wykończymy niewielki dom, czego nie można powiedzieć o rozbudowanych, wielopoziomowych budynkach, z garażem, czy piwnicą. Takie trendy odchodzą w niepamięć, między innymi poprzez zmianę modelu rodziny. Wzór wielopokoleniowy zastępuje autonomiczna rodzina mieszkająca bez seniorów.
Jakie projekty domów wybudujesz tanio i szybko?
Najlepiej zdecydować się na projekty domów parterowych z prostym, dwuspadowym dachem. Prosta forma, zwarta bryła i niewielka powierzchnia zabudowy dają gwarancje ekonomicznego powodzenia inwestycji. Dom oparty na planie kwadratu, lub prostokąta, bez udziwnień konstrukcyjnych i z prostym dachem – to obiekt poszukiwań wielu inwestorów. Parterowe domy mają te przewagę, że wykańczamy tylko jeden poziom. Wszystkie instalacje znajdują się na parterze, więc nie musimy ich przerzucać na piętro. To obniża koszty i przyspiesza inwestycję. Za projektami domów z poddaszem przemawia za to mniejsza powierzchnia zabudowy. Domy te rosną wzwyż, nie w szerz, co pozwala je lokować na mniejszych i wąskich działkach. Wybierając projekty domów musimy kierować się nie tylko naszymi upodobaniami i gustami, lecz także możliwościami naszej działki. Domy z poddaszem też mogą być tanie, gdy stosują się do podobnego schematu, jak projekty domów parterowych. Prosta konstrukcja dachu, regularne kształty, brak pomieszczeń dodatkowych, rezygnacja z balkonów. Gdy wybierzemy taki projekt domu, będziemy mogli go wybudować w podobnej cenie, jak dom parterowy.
Mały dom, niskie koszty utrzymania
Logika podpowiada i nie ma w tym nic odkrywczego, że niewielki dom jest tańszy w użytkowaniu niż duża willa. Oszczędzamy na piwnicy, na garażu, na każdym elemencie budowy i wykończenia. Również po zamieszkaniu utrzymanie małego domu jest tańsze. Niewielką powierzchnię łatwiej ogrzejemy, szybciej posprzątamy i mniejszy podatek od nieruchomości zapłacimy w urzędzie miasta, czy gminy. Projekty domów parterowych i z poddaszem użytkowym, aktualnie opracowywane przez architektów są przygotowywane wg warunków technicznych dla budynków na rok 2021. Oznacza to, iż są to projekty domów energooszczędnych. Zapotrzebowanie na energię początkową EP jest w nich mniejsze niż 70 kWh/(m2/rok). Małe domy z takimi parametrami, przy odpowiednim ociepleniu i zastosowaniu wentylacji mechanicznej z rekuperacją, naprawdę ogrzejemy tanio.
Projekty domów tanich w budowie i oszczędnych w użytkowaniu znajdziecie na GALERIADOMOW.PL. Wybierając mały dom zamiast mieszkania stawiamy nie tylko na ekonomicznie zbilansowany projekt oraz realnie większą przestrzeń do życia. Dom, poza powierzchnią użytkową, daje o wiele więcej. Poczucie swobody, prawdziwej autonomii i komfortu nie porównywalnego z mieszkaniem. Mały dom to o wiele więcej niż duże mieszkanie. Pewnie dla tego projekty domów o niewielkich rozmiarach są coraz częściej wybierane przez inwestorów indywidualnych.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Budowa domu9 września 2024Czym ogrzać domek letniskowy?
- Budowa domu6 września 2024Czym usunąć zielony nalot na elewacji?
- Budowa domu4 września 2024Deskowanie dachu czy warto?
- Dyskusje3 września 2024Czym usunąć biały nalot na fudze?
Projekty małych domów coraz bardziej popularne. Dlaczego warto postawić na niewielki dom, zamiast na mieszkanie?