Przygotowanie podłoża do montażu kostki brukowej

Kostka brukowa to popularne rozwiązanie. Popularność ta wynika z wyjątkowej wytrzymałości na czynniki zewnętrzne, w tym ścieranie, deszcz i mróz, jak również z atrakcyjnego wyglądu i dużych możliwości aranżacji. By... Czytaj dalej

10 lutego 2022
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Remont domu

Kostka brukowa to popularne rozwiązanie. Popularność ta wynika z wyjątkowej wytrzymałości na czynniki zewnętrzne, w tym ścieranie, deszcz i mróz, jak również z atrakcyjnego wyglądu i dużych możliwości aranżacji. By produkt ten spełniał swoje zadania przez wiele lat, konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do jego ułożenia. Prace obejmują kilka następujących po sobie etapów.

Sprawdzenie stanu gruntu rodzimego

Początkowe czynności to prace geodezyjno-pomiarowe. Wiążą się one ze zweryfikowaniem powierzchni, w tym pod kątem:

  • jej nasiąkliwości – jeśli jest niska, niezbędne będzie ułożenie dodatkowej warstwy, by podłoże dobrze przepuszczało wodę,
  • spoistości gruntu – gdy zapada się pod większym ciężarem, konieczne jest zastosowanie dodatkowej ochrony przed obciążeniem,
  • występowania wód gruntowych – zbytnie ich nagromadzenie może przeszkodzić w stworzeniu odpowiedniego systemu odwodnienia.

Uwzględnienie takich czynników warunkuje prawidłowy dobór podłoża. Dzięki temu kostka brukowa nie będzie ulegała odkształceniom, zachowa swoje walory estetyczne i użytkowe. Ponadto za jej pośrednictwem woda zostanie szybko odprowadzona do gruntu, a wilgoć nie będzie zatrzymywana, nie powstaną kałuże.

Wybór podbudowy pod kostkę brukową

Dostępne są różne technologie wykonania podłoża. Ich dobór jest zależny nie tylko od warunków gruntowych, ale również od planowanego obciążenia. Gdy będzie ono niewielkie, jak w przypadku ruchu pieszych, zalecana grubość podbudowy to 10-20 cm. Jeśli jednak powierzchnia musi wytrzymać ruch kołowy, w tym ciężarowy, wartość ta wzrasta do 40-50 cm.

Firmy oferujące układanie kostki brukowej, w tym SUPERBRUK, w przypadku najniższych warstw stosują kruszywo naturalne lub łamane, głównie żwir, tłuczeń, grys i żużel. Wykorzystywana jest również mieszanina piasku ze żwirem. Bezpośrednio pod nawierzchnią znajduje się natomiast piasek.

Wykonanie podłoża

W pierwszej kolejności należy oznaczyć powierzchnię za pomocą kołków lub metalowych szpilek, a także wykonać korytowanie, które polega na usunięciu gruntu rodzimego. Następnie przeprowadzane jest wyrównanie i kształtowanie terenu.

Jeśli grunt cechuje się bardzo niską nasiąkliwością, zanim dojdzie do wykonania podbudowy konieczne jest położenie warstwy rozsączającej. Często wykorzystywanym materiałem jest geowłóknina, czyli mata wykonana z włókien syntetycznych. Zapewnia dobre właściwości filtracyjne, stanowi istotną ochronę przed koleinowaniem i opadaniem kostki brukowej, a także lepiej zagęszcza poszczególne warstwy, co zapobiega wypłukiwaniu i przenikaniu kruszywa do niżej położonych części.

Podbudowa składa się z dwóch warstw. Pierwsza to podkład konstrukcyjny, który chroni przed mrozem i zapewnia odpowiednie parametry nośne. Druga warstwa to podsypka z piasku. Jej zadaniem jest stabilizacja podłoża i wyrównanie różnic w wysokości gruntu.

Czasami stosowana jest podsypka piaskowo-cementowa, jednak jej wykorzystywanie jest ograniczone głównie do terenów, które cechują się spadkami i są narażone na wilgoć lub osiadanie. W innych wypadkach może ona doprowadzić nawet do wymywania luźnych fragmentów podłoża czy rozsadzania kostki podczas ujemnych temperatur.

Zastosowanie maszyn brukarskich

Prawidłowe wykonanie podłoża pod kostkę brukową nie jest możliwe bez specjalistycznego sprzętu. Niezbędne są ubijaki i skoczki wibracyjne oraz walce, dzięki którym poszczególne warstwy zostaną stabilnie ułożone na gruncie. Wykorzystywane są także zagęszczarki, które zwiększają skuteczność ubijania podkładu konstrukcyjnego i podsypki.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Przygotowanie podłoża do montażu kostki brukowej

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen