Remont w domu – jak przeprowadzić go sprawnie i o czym pamiętać?

Wykonanie samodzielne remontu w domu to trudne i żmudne wyzwanie, jednak niewątpliwie efekt końcowy daje ogromną satysfakcję. Zanim jednak zedrzemy płytki z podłogi i ścian, rozbebeszymy kable i zakręcimy wodę,... Czytaj dalej

29 maja 2020
Artykuł z kategorii: Remont domu, Wnętrza

Wykonanie samodzielne remontu w domu to trudne i żmudne wyzwanie, jednak niewątpliwie efekt końcowy daje ogromną satysfakcję. Zanim jednak zedrzemy płytki z podłogi i ścian, rozbebeszymy kable i zakręcimy wodę, warto zastanowić się nad tym, jak właściwie przeprowadzić prace i co zrobić, żeby nie trwały one wieczność.

Jakie są skuteczne sposoby na ograniczenie rozrastania się remontu ponad nasz pierwotny plan? Gdzie i w jakiej kolejności kupować materiały? Co zrobić, gdy nie jesteśmy pewni, jak powinno się wykonać jakąś instalację?

1. Planowanie remontu jest kluczem do sukcesu

2. Warto zadbać o materiały z odpowiednim wyprzedzeniem

3. Jeżeli sam nie umiesz – zatrudnij specjalistę

Planowanie remontu jest kluczem do sukcesu

remont mieszkania
Fotografia Polskie Budowlane

Remont to jedna z tych magicznych czynności, którą łatwo jest zacząć, ale dużo ciężej skończyć. Jeżeli nie mamy planu ani pomysłu na to jak odświeżyć mieszkanie, możemy dosłownie męczyć się przez wiele miesięcy, a finalizacji prac nadal nie będzie widać. Dlatego zanim w ogóle złapiemy narzędzia do ręki, warto najpierw przygotować sobie konkretny plan na przeprowadzenie remontu. Nie musimy spisywać go co do dnia, jednak dobrym pomysłem jest podzielenie niezbędnych prac na etapy. Dzięki temu będziemy mieć jasną informację co i w jakiej kolejności trzeba wykonać, a dodatkowo – widząc realny postęp – będzie nam łatwiej uniknąć zniechęcenia i sprawniej opanujemy kolejne aspekty, jakie sobie zapisaliśmy. Wykonanie planu zadań ma jeszcze jeden duży plus: pozwala uniknąć kupienia zbyt dużej ilości materiałów, z którą później nie ma za bardzo co zrobić.

Warto zadbać o materiały z odpowiednim wyprzedzeniem

Do wykonania remontu nie wystarczą nam same chęci, to oczywiste. Plan działania pomoże określić ilość niezbędnych produktów w dość dobrym przybliżeniu, jednak nadal musimy się w nie najpierw zaopatrzyć. Dobrym pomysłem może być wykorzystanie większych sklepów, jak hurtownia elektryczna, budowlana i tak dalej – to pozwoli nam uzyskać nieco lepsze ceny, niż w punkcie detalicznym. Powinniśmy również zadbać o to, aby kupić niezbędne materiały z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby mieć pewność, że mamy wszystko co jest nam potrzebne. Nie ma w końcu nic bardziej irytującego niż dowiedzenie się, że ten model przełącznika, dla którego zabrakło nam jednej sztuki nie jest już dostępny, a inne już zdążyliśmy zamontować w całym domu. Dlatego właśnie najlepiej kupić wszystko, czego będziemy chcieli użyć, zanim zaczniemy prace. Wiele ciekawych materiałów do oświetlenia i elektryki znajdziesz na stronie: https://laseratl.com.pl/.

Jeżeli sam nie umiesz – zatrudnij specjalistę

Remont w domu to nie zawsze jest proste zadanie i musimy być tego świadomi, zanim podejmiemy się wykonać go samodzielnie. Robienie niektórych rzeczy samodzielnie w sytuacji, gdy się na tym nie znamy może być wręcz niebezpieczne, więc zanim się za coś weźmiemy, lepiej dobrze mierzyć siły na zamiary. W sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni takich zagadnień, jak elektryka, drobne prace budowlane czy nawiew i klimatyzacja, zdecydowanie lepszą opcją będzie wynajęcie fachowca, który posiada uprawnienia i zrobi nam instalację zgodnie ze sztuką oraz obowiązującymi normami i przepisami.

Remont w domu to temat-rzeka i każdy z nas ma swoje sztuczki i triki, aby skrócić go w czasie i jednocześnie uzyskać pożądany efekt. Pamiętajmy tylko o tym, by zadbać o dobry plan działań, mieć materiały pod ręką i nie próbować robić rzeczy, na których się nie znamy, a które mogą wpłynąć na nasze bezpieczeństwo.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Remont w domu – jak przeprowadzić go sprawnie i o czym pamiętać?

Oceń
Ocena 4.5/5 na podstawie 8 ocen

Dodaj komentarz