Rozdzielnice budowlane – wszystko to co powinniśmy o nich wiedzieć

Rozdzielne to nietypowe urządzenia, które mogą funkcjonować zarówno w środku budynku jak i na otwartej przestrzeni. Ich głównym zadaniem jest rozdział, przetwarzanie oraz przesył energii elektrycznej pomiędzy obwodami do odpowiednich... Czytaj dalej

19 marca 2020
Artykuł z kategorii: Instalacje, Instalacje elektryczne

Rozdzielne to nietypowe urządzenia, które mogą funkcjonować zarówno w środku budynku jak i na otwartej przestrzeni. Ich głównym zadaniem jest rozdział, przetwarzanie oraz przesył energii elektrycznej pomiędzy obwodami do odpowiednich urządzeń.

Dzięki rozdzielniom budowlanym możliwe jest zasilenie urządzeń, które znajdują się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Zadaniem rozdzielni budowlanych jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Kompaktowość i łatwość przenoszenia

Rozdzielnie budowlane często kojarzą nam się z topornymi skrzynkami. Nie zawsze tak jest. Na placu budowy czy na działce – rozdzielnie często mają kompaktowe rozmiary i w komplecie przenośny stojak, dzięki czemu łatwo ją przetransportować z jednego miejsca w drugie.

Rozdzielnie budowlano-garażowe – bezpieczeństwo

Aby zapewnić nam odpowiedni stopień ochrony przeciwdeszczowej, rozdzielnice elektryczne są wykonane z odpornych na warunki atmosferyczne materiałów, dzięki czemu żaden pył, kurz czy krople wody nie dostaną się do jej środka. Rozdzielnice często zamykane są w specjalnych obudowach o wysokim stopniu ochrony IP, która można zamknąć na zamek patentowy, dzięki czemu nikt niepowołany nie dostanie się do jej środka.

Odporne na uszkodzenia mechaniczne

Erbetki garażowo-budowlane zostały wykonane również tak, aby były odporne na uszkodzenia mechaniczne, o które nie trudno na placu budowy. Często zamontowane są też na stalowym stojaku, który można przytwardzić do podłoża dla jeszcze większego bezpieczeństwa. Dzięki temu mamy pewność, że rozdzielnia nie przewróci się na przykład w czasie silnego wiatru.

Wyposażenie rozdzielni budowlanej

W środku rozdzielni budowlanej znajduje się szereg zabezpieczeń – wyłączniki nadprądowe, wyłączniki rożnicowoprądowe, a nawet ograniczniki przepięć. Ich  zadaniem jest zatrzymanie przepięć w instalacji elektrycznej, dzięki czemu nasze urządzenia są bezpieczne. Gdy napięcie jest zbyt duże, ich zadaniem jest odcięcie przepływu energii elektrycznej. W domku na działce wystarczy zwykła rozdzielnia z wyłącznikami nadprądowymi i gniazdami 230V.  Jeżeli jednak przewidujemy korzystanie z bardziej wymyślnych urządzeń, warto pomyśleć o wyposażeniu rozdzielni w inne gniazda – np. 32A 5P czy 16A 5P. W warsztatach samochodowych czy fabrykach często stosuje się rozdzielnie elektryczne z wyłącznikiem 0-1 czy L-O-P, które znacznie ułatwiają pracę. Często też przydatny możemy się okazać przewód zasilający wychodzący bezpośrednio z rozdzielni. Jezeli nie jesteś elektrykiem, najlepiej zlecić zmontowanie rozdzielni osobie kompetentnej. W wielu sklepach internetowych można też znaleźć gotowe rozwiązanie.

Rozdzielnic podział ze względu na miejsce ich montażu

Można wyróżnić 2 rodzaje rozdzielnic. Rozdzielnie wnętrzowe, które przeznaczone są do montażu w środku budynku. Można je tam zamontować na ścianie bądź postawić na stojaku. Drugi rodzaj rozdzielni to rozdzielnice napowietrzne, które są używane na zewnątrz. Nie powinny one stać bezpośrednio na ziemi. Zaleca się stosowanie dedykowanych stojaków. Można je też przytwierdzić w specjalnej obudowie do zewnętrznej ściany budynku.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Rozdzielnice budowlane – wszystko to co powinniśmy o nich wiedzieć

Oceń
Ocena 4.4/5 na podstawie 9 ocen

Dodaj komentarz