Różnice między oświetleniem awaryjnym a ewakuacyjnym
W obecnych czasach chyba już nikt nie wyobraża sobie życia bez oświetlenia elektrycznego. Stąd długie przerwy w dostawie prądu potrafią być bardzo uciążliwe, szczególnie dla osób, którym odpowiednie oświetlenie niezbędne... Czytaj dalej
W obecnych czasach chyba już nikt nie wyobraża sobie życia bez oświetlenia elektrycznego. Stąd długie przerwy w dostawie prądu potrafią być bardzo uciążliwe, szczególnie dla osób, którym odpowiednie oświetlenie niezbędne jest do wykonywania zawodowych obowiązków. Rola sztucznie wytwarzanego światła jest jednak znacznie szersza i wręcz nieoceniona w przypadkach konieczności ewakuacji ludzi. To właśnie dzięki awaryjnemu oświetleniu można jak najszybciej i najbezpieczniej opuścić budynek, w którym pojawiło się zagrożenie dla zdrowia i życia.
Oświetlenie awaryjne, ewakuacyjne i zapasowe
Oświetlenie awaryjne jest określeniem kilku innych odmian światła, w skład których wchodzą między innymi oświetlenie ewakuacyjne oraz zapasowe. Jest ono stosowane podczas zanikania oświetlenia podstawowego. Z tego też powodu oświetlenie awaryjne musi być zasilane z innego, niezależnego źródła.
Zadaniem oświetlenia ewakuacyjnego jest zapewnienie bezpiecznego wyjścia z pomieszczeń, w których dochodzi do zanikania podstawowego zasilania.
Oświetlenie zapasowe jest z kolei projektowane w celu umożliwienia kontynuowania normalnych czynności w sposób podstawowy, niezmieniony. Jest również wykorzystywane do przerwania przeprowadzanych czynności lub ich zakończenia. W tym przypadku musi spełniać jednak warunek, którym jest działanie przez co najmniej jedną godzinę od chwili zaniku oświetlenia podstawowego.
Gdzie wymagane jest zastosowanie oświetlenia awaryjnego?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku, budynki oraz ich usytuowanie muszą odpowiadać określonym warunkom technicznym. Zastosowanie zasilania awaryjnego jest konieczne w obiektach, w których krótkotrwała awaria zasilania może odpowiadać za zagrożenie zdrowia lub życia ludzi, znaczne straty materialne oraz niesie ze sobą poważne zagrożenia dla środowiska. W takich przypadkach wymaga się zamontowania co najmniej dwóch niezależnych od siebie źródeł energii elektrycznej oraz zainstalowania w budynku oświetlenia zapasowego i/lub ewakuacyjnego.
Odpowiednie rozmieszczenie opraw oświetlenia ewakuacyjnego
Dla zachowania najwyższego poziomu bezpieczeństwa bardzo ważne jest rozmieszczenie opraw ewakuacyjnych. Muszą się one znajdować w miejscach pozwalających m. in. na sprawne opuszczenie budynku lub efektywne działanie w razie wystąpienia niebezpieczeństwa.
Oprawy kierunkowe będące m. in. w ofercie firmy Awex, powinny znajdować się przy każdych drzwiach wyjściowych będących drogą ewakuacyjną oraz na ścianach korytarzy do nich prowadzących. Natomiast oprawy oświetlenia ewakuacyjnego obowiązkowo winny być usytuowane:
- przy wyjściach i znakach bezpieczeństwa
- na zewnątrz i w pobliżu każdego wyjścia końcowego
- w pobliżu każdego punktu pierwszej pomocy
- w pobliżu schodów, oświetlając każdy stopień bezpośrednio
- przy urządzeniach gaśniczych i przyciskach alarmowych
- przy każdym skrzyżowaniu korytarzy, zmianach poziomu oraz kierunku
Zastosowanie oświetlenia awaryjnego nie tylko może uratować życie, ale również zapobiega wybuchom paniki w sytuacjach mniej wyjątkowych, takich jak np. chwilowy niedobór zasilania.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
Wnętrza4 grudnia 2023Choinka sztuczna czy prawdziwa?
Budowa domu28 listopada 2023Jaki projekt domu wybrać?
Wnętrza22 listopada 2023Jaka grubość podkładu pod panele?
Instalacje20 listopada 2023Jak zamontować czujnik zalania wodą?
Różnice między oświetleniem awaryjnym a ewakuacyjnym