Sprawdź co jest ważne przy zakładaniu warzywnika

Szczęśliwi posiadacze przydomowych ogródków, czy działek, chcąc cieszyć się własnymi warzywami, czy widokiem pięknych kwiatów stają przed podjęciem decyzji, jakie nasiona kupić, aby cieszyć się wymarzonymi efektami. Wbrew pozorom decyzja... Czytaj dalej

29 stycznia 2020
Artykuł z kategorii: Ogród

Szczęśliwi posiadacze przydomowych ogródków, czy działek, chcąc cieszyć się własnymi warzywami, czy widokiem pięknych kwiatów stają przed podjęciem decyzji, jakie nasiona kupić, aby cieszyć się wymarzonymi efektami. Wbrew pozorom decyzja ta wcale nie jest łatwa i przy tworzeniu rabat i miejsc, gdzie będą rosły marchewki, ogórki itp. trzeba wziąć pod uwagę szereg różnych aspektów.

Pierwszy krok do stworzenia swojego ogródka

Pierwszym krokiem przed podjęciem decyzji, jakie kwiaty czy warzywa zasadzić w ogródku jest analiza terenu i gleby, jaka znajduje się w miejscach, gdzie mają być przeprowadzone nasadzenia. Wbrew pozorom znaczenie ma czy kwiaty mają cieszyć oko w pobliżu oczka wodnego, płotu, czy skalnika. Przed podjęciem decyzji, jakie kupimy nasiona, trzeba również rozważyć, kto najczęściej korzysta z ogródka, pamiętając, że rośliny o trujących właściwościach nie sprawdzą się w miejscach, z których korzystają małe dzieci, czy nawet domowe zwierzęta. Przy wyborze kwiatów warto również zwrócić uwagę na, to kiedy kwitną i jaki zapach wydzielają. Doświadczenie pokazuje, że tak intensywne zapachy, jakie wydaje np. lawenda, czy maciejka będą miały tyle samo zwolenników, jak i przeciwników.

ogród

W przypadku warzyw warto również zastanowić się, co tak naprawdę lubimy jeść i co wykorzystamy w codziennym jadłospisie. Warto wybierać najsilniejsze odmiany, nasiona,które są odporne na choroby i zmienne czynniki atmosferyczne – pozwoli to uniknąć konieczności wykonywania chemicznych oprysków. Jest to ważne, gdyż naturalność i zgodność z naturą to cechy, które powinny cechować domowe uprawy

Przeczytaj co warto wiedzieć zanim kupisz nasiona kwiatów i warzyw

Nie trzeba być specjalistą, aby mieć świadomość, że od rodzaju nasion, jakie wybierzemy, zależy, czy nasze domowe uprawy będą udane, a w przypadku kwiatów także efektowne. Dlatego nie warto wybierać najtańszych propozycji, gdyż zazwyczaj ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Przed udaniem się na zakupy dobrze jest zrobić listę zakupów i skonsultować ją z osobami, które mają większe doświadczenie w tej dziedzinie.

Bardzo często na różnych forach tematycznych związanych z ogrodnictwem ludzie wymieniają się uwagami i radami i warto skorzystać z tej możliwości. Nie zaleca się kupowania nasion na wagę, gdyż nie ma gwarancji czy były one przechowywane w należyty sposób i nie są już zarażone pleśnią.

Rodzaj i ilość mają znaczenie

Ogrodnicy, udzielając rad mniej doświadczonym działkowcom, zalecają, aby wybierać polskie odmiany roślin. Jest to ważne, gdyż ich uprawa w naturalnych warunkach jest znacznie łatwiejsza, a ma to znaczenie w początkach przygody z ogrodnictwem.

Kupując nasiona, nie trzeba, a nawet nie można kupować ich na zapas, gdyż zazwyczaj za rok są one już nieużyteczne. Jednak nie może być ich zbyt mało, gdyż należy mieć na uwadze, że nie wszystkie nasiona się przyjmą i wykiełkują.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Sprawdź co jest ważne przy zakładaniu warzywnika

Oceń
Ocena 4.8/5 na podstawie 8 ocen

Dodaj komentarz