Sprawność instalacji kanalizacyjnej — jak sprawdzić?

Kanalizacja przydomowa może być dobrym rozwiązaniem, jeśli podłączenie do głównego systemu nie jest możliwe. Musi być odpowiednio zaprojektowana i z wymiarowana, aby działała dobrze. Niewymiarowy, źle zaprojektowany lub niedostatecznie konserwowany... Czytaj dalej

18 listopada 2022
Artykuł z kategorii: Instalacje wodociągowe

Kanalizacja przydomowa może być dobrym rozwiązaniem, jeśli podłączenie do głównego systemu nie jest możliwe. Musi być odpowiednio zaprojektowana i z wymiarowana, aby działała dobrze. Niewymiarowy, źle zaprojektowany lub niedostatecznie konserwowany system może nie radzić sobie odpowiednio ze ściekami w twoim gospodarstwie domowym. Obowiązkiem właściciela jest zapewnienie prawidłowej konserwacji i prawidłowego działania systemów kanalizacyjnych w celu uniknięcia zagrożenia zdrowia ludzkiego i środowiska. Sprawdź, jak dbać o sprawność instalacji kanalizacyjnej!

fot. unsplash zgodnie z licencją

Systemy kanalizacyjne – obowiązkowa instalacja

Każdy system musi być odpowiednio zainstalowany i konserwowany, a także wystarczająco duży i wydajny, aby oczyszczać wszystkie ścieki z Twojego gospodarstwa domowego – zarówno teraz, jak i w przyszłości. Ważne jest okresowe sprawdzanie kanalizacji pod kątem wycieków. Warto zadanie to zlecić profesjonalistom. Fachowcy z https://kanalizacja.net szybko, sprawnie i dokładnie sprawdzą każdy system kanalizacyjny. 

Lokalne systemy kanalizacyjne, takie jak szamba, znajdują się na ogół tylko na obszarach wiejskich lub półwiejskich, gdzie systemy komunalne nie są dostępne. Do oczyszczania ścieków na miejscu najczęściej stosuje się szamba. Istnieją również różne inne systemy, w tym pojedyncze toalety bezwodne lub systemy oczyszczania „tlenowego” lub „wtórnego”. System kanalizacyjny na miejscu może obsłużyć całą twoją czarną i szarą wodę. Systemy wymagają prawidłowego zaprojektowania, instalacji i regularnej konserwacji, aby bezpiecznie usuwać ścieki z domu. Niewłaściwy projekt, instalacja lub konserwacja mogą spowodować, że system będzie zanieczyszczał środowisko i zagrażał zdrowiu Twojej rodziny i sąsiadów.

Jak działają przydomowe systemy kanalizacyjne?

Ścieki z Twojego domu są doprowadzane do sieci kanalizacyjnej na miejscu, która składa się z jednej lub więcej komór. Komory mogą być wykonane z betonu, włókna szklanego lub tworzywa sztucznego. Nowoczesne napowietrzane i zaawansowane systemy oczyszczania ścieków wykorzystują szereg etapów oczyszczania, w tym:

  • Oddzielają odpady stałe od ścieków. Ciała stałe osadzają się na dnie komory, a lekkie odpady, takie jak tłuszcze i smary, unoszą się na górze.
  • Ścieki przepływają przez filtr do komory napowietrzania. Wpompowane powietrze tworzy turbulencje i napowietrza ścieki. Komora może zawierać bioreaktor, aby zapewnić dodatkową obróbkę bakteryjną.
  • Ścieki przepływają przez drugi, drobniejszy filtr do komory klarującej. Drobne cząsteczki szlamu osadzają się i są pompowane z powrotem do pierwszej komory.
  • Odprowadzanie oczyszczonych ścieków rurami do obszaru uzdatniania wody lub zbiornika, gdzie w zależności od stopnia oczyszczenia systemu może być wykorzystany do nawadniania ogrodu, spłukiwania toalet i innych zastosowań.

Czarna i szara woda

Ścieki to woda, którą wyrzucasz z domu i składają się z wody czarnej i szarej. Czarna woda to ścieki zawierające odchody ludzkie, takie jak np. z toalety i bidetu. Szara woda pochodząca ze zmywarek i kuchni nie może zostać poddana recyklingowi, ponieważ zawiera tłuszcze, detergenty i środki czyszczące oraz może zawierać bakterie, takie jak Campylobacter i Salmonella. 

Ścieki czarne i kuchenne muszą być uzdatniane przez instalację kanalizacyjną miejscową lub sieciową. Niewłaściwe postępowanie może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego. W wykryciu nieprawidłowości pomoże okresowe sprawdzenie instalacji kanalizacji. Szara woda ze wszystkich innych pomieszczeń gospodarstwa domowego, takich jak pralnia czy łazienka (nie licząc toalety i bidetu) również może być odprowadzana do kanalizacji. W niektórych obszarach możesz mieć pozwolenie na ponowne użycie wody z prania i/lub łazienki w swoim ogrodzie, lub do spłukiwania toalety.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Sprawność instalacji kanalizacyjnej — jak sprawdzić?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz