Sprzedajesz mieszkanie? Dokładnie to zaplanuj

Planujesz właśnie sprzedaż mieszkania? Z pewnością chcesz więc, aby cała transakcja była sprawna i szybko doszła do skutku. Niestety sytuacja na rynku nieruchomości nie jest obecnie najlepsza. Fot. twak Flickr.com CC... Czytaj dalej

10 czerwca 2016
Artykuł z kategorii: Nieruchomości, Sprzedaż nieruchomości

Planujesz właśnie sprzedaż mieszkania? Z pewnością chcesz więc, aby cała transakcja była sprawna i szybko doszła do skutku. Niestety sytuacja na rynku nieruchomości nie jest obecnie najlepsza.

margines

mieszkanie

Fot. twak Flickr.com CC 2.0

margines

Nadal panuje bowiem zastój i wiele ogłoszeń miesiącami tkwi w katalogach pośredników albo widnieje na darmowych stronach ogłoszeniowych. Nie oznacza to jednak jeszcze tego, że musisz zejść z ceny. Przede wszystkim nie powinieneś popełniać jednego z podstawowych błędów. Jakich?

Profesjonalna wycena to podstawa

margines

Osoby planujące kupno mieszkania najczęściej dokładnie sprawdzają rynek i analizują aktualne ceny. Dlatego wszyscy, którzy zawyżają wartość lokalu na sprzedaż najczęściej mają duże problemy ze sfinalizowaniem całej transakcji. Duża rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami poszczególnych stron staje się przysłowiową kością niezgody. Dlatego profesjonalna wycena jest podstawą. Warto skorzystać, w tym wypadku, z pomocy profesjonalnego agenta nieruchomości. Osoby sprzedające mieszkanie na własną rękę, powinny zaś najpierw dokładnie zorientować się w cenach obowiązujących w określonej lokalizacji i za standard, który mogą zaproponować.

Pamiętaj o dokumentach

margines

Często podpisanie umowy znacznie opóźnia to, że sytuacja prawna lokalu nie jest do końca uregulowana, a sprzedający przesuwa termin dostarczenia wszystkich dokumentów niezbędnych do podpisania umowy notarialnej.

Kupiec może więc się zniecierpliwić i poszukać innej oferty i osoby, która do całej transakcji pochodzi bardziej profesjonalnie. Dlatego zanim jeszcze zredagujemy ogłoszenie o sprzedaży, warto zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty (wypisy z księgi wieczystej, notarialny akt własności, ewentualne pełnomocnictwo, zaświadczenie o niezaleganiu z czynszem czy opłatami za media).

Przemyśl treść ogłoszenia

margines

Ogłoszenie ma zachęcić potencjalnego kupca. Dlatego do napisania jego treści musimy przyłożyć szczególną wagę. Wielu sprzedających popełnia jeden podstawowy błąd – ich ogłoszenia są zbyt długie i zbyt ogólne. Jak więc powinien wyglądać taki idealny anons? Otóż przede wszystkim musi zawierać on konkrety. Osoby zainteresowane zakupem to właśnie ich poszukują. W ogłoszeniu muszą więc pojawić się rzeczowe informacje na temat lokalizacji mieszkania, jego wielkości, ilości pokoi, stanu instalacji oraz całego budynku, wysokości czynszu. Już w pierwszym zdaniu warto podkreślić największą zaletę proponowanego przez nas lokalu. Nie chodzi tutaj jednak o określenia typu „atrakcyjne mieszkanie”, czy „przytulna kawalerka”, które, tak naprawdę, są jedynie naszą indywidualną oceną, ale właśnie o wspomniane już konkrety.

Warto wiedzieć!

Sprzedający mieszkanie w pobliżu centrum mogą więc wspomnieć o odległości bloku od strategicznych punktów miasta, a osoby proponujące mieszkanie w zabytkowej kamienicy o przestronnych i ustawnych pokojach.

Nie zapominaj o zdjęciach

margines

W wielu ogłoszeniach dotyczących sprzedaży mieszkań brakuje zdjęć. Często dołączane są także fotografie naprawdę złej jakości. A przecież potencjalny kupiec chce zobaczyć, jak prezentuje się lokal. Nie warto więc z góry odbierać sobie szansy i rezygnować z fotek. Wystarczy, że weźmiemy przykład z profesjonalistów – wszystkie anonse w bazach biur nieruchomości opatrzone są fotografiami, a deweloperzy nigdy nie zapominają o wizualizacjach proponowanych projektów.
Musimy jednak pamiętać o tym, aby zdjęcia podkreślały zalety naszego mieszkania.

Warto je więc robić rano (w świetle dnia pomieszczenia będą wyglądać na jaśniejsze i przestronniejsze) i używać jedynie dobrego sprzętu (gdy nie mamy dobrego aparatu, lepiej go pożyczyć niż zrobić niewyraźne fotki).

Przygotuj się na wizytę kupców

margines

Wielu kupców zniechęca się już po wizycie w mieszkaniu wystawionym na sprzedaż. Dlatego warto zadbać o to, aby wnętrza prezentowały się naprawdę dobrze. Nie możemy więc zapominać o drobnych naprawach – cieknący kran w kuchni albo nie domykające się drzwi szafek zrobią bowiem fatalne wrażenie. Wszystkie domowe pomieszczenia powinniśmy również dokładnie posprzątać przed zaplanowaną wizytą, w miarę możliwości przemeblować (aby nie wyglądały na nieco zagracone). Koniecznością jest także wywietrzenie całego mieszkania.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Sprzedajesz mieszkanie? Dokładnie to zaplanuj

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz