Śrutowanie to jeden z najpowszechniejszych rodzajów obróbki stali. Na czym dokładnie polega?

Śrutowanie stali to określenie jednego z rodzajów obróbki elementów stalowych. To niezwykle ważny zabieg, wzmacniający, czyszczący i polerujący metal. Sam proces nierzadko nazywany jest „piaskowaniem”. Jednak na czym to dokładnie... Czytaj dalej

10 lipca 2018
Artykuł z kategorii: Przemysł, Sektor budowlany, Technologie

Śrutowanie stali to określenie jednego z rodzajów obróbki elementów stalowych. To niezwykle ważny zabieg, wzmacniający, czyszczący i polerujący metal. Sam proces nierzadko nazywany jest „piaskowaniem”. Jednak na czym to dokładnie polega? Już wyjaśniamy!

Śrutowanie. Na co należy zwrócić uwagę?

Śrutowanie to potoczna nazwa piaskowania. Na czym polega sam zabieg? Najprościej w świecie mówiąc, polega na oczyszczeniu oraz modyfikacji elementów stalowych materiałem ściernym pod strumieniem sprężonego powietrza bądź cieczy. Największy wpływ na ostateczny rezultat tego typu zabiegu ma:

  • ciśnienie sprężonego powietrza,
  • ścierniwo (jego rodzaj, kształt oraz wymiar),
  • kąt strumienia,
  • odległość dyszy od powierzchni.

Biorąc pod uwagę złożoność i wrażliwość procesu śrutowania, należy to zadanie powierzyć doskonałym fachowcom. To gwarancja dobrze wykonanej pracy.

Po co wykonuje się śrutowanie?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Śrutowanie oczyszcza, wzmacnia i poleruje metal. Dzięki temu można się pozbyć rdzy, farb, czy lakierów. Po wszystkim powierzchnia staje się gładka i czysta – to umożliwia jej dalszą obróbkę. Pamiętaj jednak o zagrożeniach, wynikających ze specyfiki tego zlecenia. Zwłaszcza podczas tzw. piaskowania na sucho. To zadanie dla doskonałych specjalistów.

Nasza rada: pamiętaj, aby uważać ze śrutowaniem w przypadku stali nierdzewnej. Tego typu zabieg wpływa negatywnie na jej odporność na rdzę. O wiele skuteczniejsze jest użycie śrutu ze stali nierdzewnej!

W jaki sposób przebiega śrutowanie?

Jednym z najważniejszych elementów śrutowania jest wybranie odpowiedniego materiału ścierającego. Najpopularniejszy jest piasek, jednak wykorzystuje się również rozdrobnione szkło, metal, lód, czy zmielone skorupki roślin i orzechów. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chce się uzyskać.

Specjaliści wyróżniają 2 sposoby śrutowania stali: na sucho i na mokro. Zdecydowanie częściej można spotkać się z tą drugą, ponieważ jest bezpieczniejsza. Podczas jej wykonywania nie produkuje się tak dużo szkodliwych pyłów – mówi specjalista od śrutowania stali z SANDC.

Cztery klasy śrutowania

Śrutowanie można podzielić i sklasyfikować w następujący sposób:

Klasa Sa 1

Zgrubne czyszczenie strumieniowo-ścierne – likwiduje tłuste plamy, rdzę, powłokę malarską oraz obce zanieczyszczenia.

Klasa Sa 2

Gruntowne czyszczenie strumieniowo-ścierne – dopuszczalne są szczątkowe zanieczyszczenia przylegające do powierzchni

Klasa Sa 2,5

Bardziej gruntowne czyszczenie strumieniowo-ścierne, akceptowalne są drobne ślady zanieczyszczeń, np. w postaci kropek

Klasa Sa 3

Daje efekt stali jednolitej metalicznie, tzw. biały metal. W praktyce do osiągnięcia dla nowych elementów.

Śrutowanie – na co należy uważać?

Śrutowanie to bardzo wrażliwy proces. Jednocześnie wykonuje się je bardzo często – to absolutna norma, poprzedzająca choćby proces malowania lub galwanizowania stali. Sam materiał, na którym przeprowadzone ma zostać śrutowanie, należy odpowiednio przygotować. Jego powierzchnia musi być odtłuszczona, sucha, bez śladów zaolejenia i mokrej farby. Ponadto, wszelkie wady szwów spawalniczych, rozwarstwienia, ostre krawędzie ujawniające się podczas obróbki strumieniowo-ściernej powinny być usunięte.

Mamy nadzieję, że w artykule przybliżyliśmy Ci znaczenie i przebieg procesu śrutowania. Sam widzisz, jak wiele zalet posiada to rozwiązanie – pod warunkiem, że zleca się je odpowiednim specjalistom. W zakresie obróbki stali nie można mówić o stawianiu na bylejakość.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Śrutowanie to jeden z najpowszechniejszych rodzajów obróbki stali. Na czym dokładnie polega?

Oceń
Ocena 4.5/5 na podstawie 10 ocen

Dodaj komentarz