Stan surowy otwarty – co obejmuje ten etap budowlany?

W zależności o projektu oraz dostępu do odpowiednich narzędzi i materiałów, budowa domu może być krótkim i łatwym procesem prowadzącym do wzniesienia budowli i pozostawienia jej w stanie uzgodnionym z... Czytaj dalej

24 listopada 2022
Artykuł z kategorii: Budowa domu

W zależności o projektu oraz dostępu do odpowiednich narzędzi i materiałów, budowa domu może być krótkim i łatwym procesem prowadzącym do wzniesienia budowli i pozostawienia jej w stanie uzgodnionym z właścicielem obiektu lub przedsięwzięciem długoterminowym i czasochłonnym. Bez względu jednak na określony termin zakończenia prac, każda budowa przebiega etapami, których stan zaawansowania wieńczy ich zakończenie. Jednym z nich jest stan surowy otwarty. Co obejmuje ta część prac i jaki jest jej efekt?

Zdjęcie prasowe redakcji

Etapy budowy

Przebieg budowy podzielony jest na kilka etapów, z których co najmniej 4 stanowią zasadniczą część prac budowlanych. Można je określić jako:

  • stan zerowy
  • stan surowy otwarty
  • stan surowy zamknięty
  • roboty wykończeniowe

Do rozpoczęcia prac nad stanem zerowym z pewnością przyda się wynajem rusztowań i innego potrzebnego sprzętu oraz rozpoczęcie robót pod podwaliny przyszłego obiektu. Efektem jest doprowadzenie budowy do poziomu posadzki parteru. Obejmuje on również roboty ziemne, prace przygotowawcze, hydroizolację fundamentów, wzniesienie ścian piwnicznych, wykonanie konstrukcji stropu nad piwnicą, otulenie zbrojenia i wiele innych czynności. Zakończenie etapu zerowego jest jednocześnie rozpoczęciem etapu prowadzącego do stanu surowego otwartego.

Stan surowy otwarty

Jest to pojęcie umowne, co oznacza, że ten etap budowy nie jest prawnie uregulowany. Z tego powodu różne firmy budowlane dowolnie interpretują stan zaawansowania prac budowlanych określając je jako stan surowy otwarty. Z tego powodu warto dokładnie sprawdzić, co zatrudniona przez nas ekipa uważa za stan surowy otwarty oraz jaki ogół prac kończy etap określany mianem stanu surowego zamkniętego. Jest to ważne w przypadku, gdy przewidziane prace budowlane zostaną przerwane ze względu na okres zimowy niesprzyjający prowadzeniu robót na zewnątrz wznoszonych obiektów. 

Zdjęcie prasowe redakcji

Co najczęściej obejmuje stan surowy otwarty?

Ten termin określa poziom zaawansowania prac budowlanych przed rozpoczęciem następnego etapu, czyli prac dążących do stanu surowego zamkniętego.

Stan surowy otwarty zwykle obejmuje:

  • postawienie ścian zewnętrznych i wewnętrznych,
  • budowę i drożność kominów,
  • konstrukcję i wykończenie stropów, wewnętrznych żelbetowych schodów oraz więźbę dachową,
  • izolację i pokrycie dachu,
  • orynnowanie.

Stan surowy otwarty jest etapem, w którym główny nacisk stawia się na zadaszenie konstrukcji. Jest to budynek już wzniesiony, ale pozbawiony okien, drzwi oraz zabezpieczenia tynkiem elewacji. Wewnątrz budynek w stanie surowym otwartym prezentuje się nieco lepiej. Ma wymurowane ściany nośne, schody umożliwiające poruszanie się po piętrach budowli, stropy, piwnice oraz kondygnacje. Brak jest wszelkich instalacji, które montowane są dopiero po zakończeniu kolejnego etapu budowania.

Czas realizacji tego etapu może być bardzo różny. Na jego przebieg mają wpływ przestoje potrzebne na zgromadzenie potrzebnego materiału i sprzętu budowlanego. Inwestorzy, którzy samodzielnie wykonują wiele prac, muszą zadbać również o odpowiednie zaopatrzenie ekipy w narzędzia pracy. Wypożyczalnia narzędzi to wygodne rozwiązanie w takich sytuacjach. Przeszkodą w realizacji inwestycji mogą być także złe warunki pogodowe, oczekiwanie na pozwolenia. Najdłużej odbywa się budowa domów z cegieł lub pustaków i może trwać nawet do pół roku.

Koszt domu w stanie surowym otwartym

Koszt doprowadzenia domu do stanu surowego otwartego średnio wynosi od 150 do 250 tysięcy zł. Oczywiście nie jest to stała wartość, ponieważ koszty wiążą się z wymienionymi wcześniej przestojami oraz z koniecznością wykonywania poprawek. Po osiągnięciu stanu surowego otwartego można przystąpić do etapu prowadzącego do fizycznego zamknięcia budynku, czyli stanu surowego zamkniętego.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Stan surowy otwarty – co obejmuje ten etap budowlany?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz