System monitoringu dla domu. CCTV, HD-CVI, czy AHD?

Podobno jesteś na etapie projektowania swojego wymarzonego domu? To świetnie! Pozwól, że zgadnę jaki on ma być. Z całą pewnością komfortowy, nowoczesny i inteligentny oraz bez wątpienia elegancki. Ale co... Czytaj dalej

Podobno jesteś na etapie projektowania swojego wymarzonego domu? To świetnie! Pozwól, że zgadnę jaki on ma być. Z całą pewnością komfortowy, nowoczesny i inteligentny oraz bez wątpienia elegancki. Ale co z kwestią bezpieczeństwa, czy jakieś rozwiązanie znajduje się na twojej liście?

Przejdźmy do konkretów i przybliżmy temat systemu monitoringu

margines

monitoring

Fot. Flickr.com CC 2.0 Ervins Strauhmanis

bezpieczny domSystemy telewizji przemysłowej, zwane również CCTV, cieszą się coraz większą popularnością w rozwiązaniach domowych. Biorąc pod uwagę ich jakość i funkcjonalność, nie ma się zresztą czemu dziwić:

  1. Po pierwsze, stanowią doskonały system prewencji, który można zintegrować ze standardowym alarmem. Odpowiednio skonfigurowany system załączy alarm, gdy tylko ktoś wejdzie na naszą posesję. Dodatkowo, potencjalny złodziej widząc kamery, dwa razy zastanowi się zanim zaryzykuje włamanie.
  2.  Po drugie, obecnie wszystkie dostępne na rynku kamery oferują obraz w jakości HD. Co za tym idzie, wyłapują drobne szczegóły, które mogą się okazać niezbędne do identyfikacji włamywacza.
  3. Po trzecie, to ciągła informacja właściciela o tym co dzieje się na obiekcie. Jak to działa? Bardzo prosto. Załóżmy, że pod naszą nieobecność system wykrył ruch i załączył alarm. Na naszego smartfona przyjdzie odpowiednie powiadomienie i z jego poziomu, będziemy mogli zobaczyć co dzieje się w naszym domu. Dzięki czemu z łatwością zweryfikujemy czy alarm jest fałszywy czy nie.

Brzmi zachęcającą? Jeżeli tak, to jaki system wybrać?

margines

jaki system monitoringu wybrać

Wszystko zależy od naszych wymagań i specyfikacji obiektu – wielkości obserwowanego obszaru, kształtu i układu budynku, jakości oświetlenia i wielu innych. Całe szczęście, dobór odpowiedniego sprzętu nie powinien stanowić większego problemu. Na rynku można znaleźć profesjonalne firmy, które zrobią to za nas.

Pozostaje kwestia ceny, którą jesteśmy skłonni zapłacić. Jak to zwykle w życiu bywa, lepsze rozwiązania są droższe i tu nie jest inaczej. W oparciu o tą przesłankę, monitoring CCTV można podzielić na dwie kategorie – lepszy system IP i tańszy system analogowy.

Tak więc czym one się różnią?

margines

system analogowy

margines


System analogowy
(HD-CVI, HD-TVI i AHD): jest ekonomicznym rozwiązaniem dla osób, poszukujących podstawowego zabezpieczenia. Zapewnia on zadowalającą jakość obrazu i może być integrowany z innymi systemami (np. alarmem). Jednak, jeżeli chodzi o funkcjonalność, pozostaje daleko w tyle za monitoringiem sieciowym.

system IP

margines

System IP: to zupełnie inna bajka. Zaczynając od medium transmisji danych, a kończąc na funkcjonalności. Jak wskazuje nazwa, system IP pracuje w środowisku sieci LAN i korzysta z jego wszystkich zalet. Największą z nich jest, bez wątpienia, możliwość połączenia przez zwykłą przeglądarkę internetową. Co za tym idzie, z systemem IP można się połączyć z praktycznie dowolnego miejsca na ziemi.

Producenci kamer i rejestratorów IP udostępniają również dedykowane aplikacje na komputer i telefon. Dzięki nim możliwa jest intuicyjna obsługa systemu, jak również łatwa i szybka zmiana parametrów jego pracy.

Obraz generowany przez standardowe kamery sieciowe to „żyleta”. Pozwala na poprawną identyfikację nawet bardzo drobnych detali, o których jeszcze kilka lat temu moglibyśmy tylko pomarzyć. Modele z „wyższej pułki”, oferują obraz w rozdzielczości 4K, a nawet wyższej.
Niektóre kamery sieciowe udostępniają również zaawansowane funkcje analizy obrazu. Do najbardziej popularnych można zaliczyć – przekroczenie linii, naruszenie strefy, zniknięcie obiektu, zliczanie osób, detekcja twarzy i wiele innych. Oczywiście funkcje te są w pełni konfigurowalne, przez co możliwe jest stworzenie takiego systemu, który sprosta naszym wymaganiom.

Kolejną zaletą większości kamer IP jest wsparcie technologii PoE (Power over Ethernet). Dzięki niej zasilanie i komunikacja jest realizowana po tym samym kablu UTP. Niby niewiele, ale takie rozwiązanie może znacznie ułatwić i przyspieszyć montaż systemu.

Czy to wszystko? Oczywiście, że nie. Mam jednak nadzieję, że udało mi się chociaż odrobinę przybliżyć świat CCTV i przedstawić podstawowe cechy systemu analogowego i systemu IP.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na https://www.montersi.pl/monitoring-ip lub skontaktuj się z nami i zapytaj o monitoring dla swojej posesji. Przygotujemy dla Ciebie kompleksową ofertę. Zadzwoń pod numer (32) 644 11 58

Materiał przygotowany przez Marcina Ficka z montersi.pl.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

System monitoringu dla domu. CCTV, HD-CVI, czy AHD?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz