Trendy wnętrzarskie w płytkach ceramicznych – jakie wzory wybierali Polacy?

Aktualne trendy wnętrzarskie są bardzo różnorodne, odpowiadające gustom wielu klientów. W ostatnim czasie Polacy decydowali się z jednej strony na eksperymenty z kolorami, z drugiej strony na naturalne materiały, a... Czytaj dalej

Aktualne trendy wnętrzarskie są bardzo różnorodne, odpowiadające gustom wielu klientów. W ostatnim czasie Polacy decydowali się z jednej strony na eksperymenty z kolorami, z drugiej strony na naturalne materiały, a z trzeciej na ekologię. Przedstawiamy trendy wnętrzarskie w płytkach ceramicznych.

Naturalne materiały: kamień i drewno

Domownicy coraz bardziej chcą wprowadzać do swoich mieszkań materiały naturalne, takie jak kamień i drewno. To właśnie takie płytki cieszą się sporym powodzeniem. Oczywiście z powodzeniem można wybrać płytki ceramiczne imitujące te materiały. Takie rozwiązanie jest nie tylko tańsze, ale także bardziej funkcjonalne. Bardzo lubiane są także spokojne i wyważone płytki ceramiczne, które swoją strukturą przypominają cement lub drewno. W wielu motywach można zauważyć styl skandynawski, a także vintage. 

Wzory tapetowe i kolorowe

W ostatnim czasie zdecydowanie zauważalny jest eklektyzm, a także trend nazywany „mix and match”, czyli połączenie różnych wzorów, motywów i kolorów. Można uznać, że w takim wypadku nie obowiązują praktycznie żadne ograniczenie, a im bardziej szalone połączenia, tym lepiej. Oczywiście nie wszyscy domownicy chcą decydować się na tapetowe i kolorowe wzory na swoich płytkach ceramicznych, jednak dla części osób właśnie takie rozwiązanie jest najlepsze. 

Wyjątkowa eksplozja kolorystyczna

Kilka ostatnich lat zdecydowanie pokazało, że Polacy lubią kontrasty – dla części osób najlepsze są płytki białe i czarne, a dla innych eksplozja kolorystyczna. To ostatnie rozwiązanie polega na wprowadzaniu do swoich wnętrz jak najwięcej różnorodnych barw i to w taki sposób, aby mogły one kontrastować z wszechobecnym minimalizmem. Płytki kolorowe są więc bardzo lubiane i popularne, a warto tutaj wymienić także mozaiki w stylu marokańskim lub hiszpańskim, które są doskonałym odwzorowaniem tego trendu.

Ekologia na pierwszym planie

Płytki ceramiczne są uznawane za ekologiczne, a wiele osób decyduje się na stworzenie łazienki lub kuchni w zgodzie z naturą. W tym celu wprowadza się płytki drewnopodobne na podłogę, a na ścianach pojawiają się dekory z elementami zielonych liści lub kwiatów. Do tego na podłogach i parapetach umieszcza się kwiaty i zioła, a całość ma wyglądać na zdrową i ekologiczną. Rzeczywiście warto zaznaczyć, że płytki ceramiczne są odpowiednie dla zdrowia, ponieważ ich powierzchnia oznacza się dużą gęstością, a mikroorganizmy nie są w stanie na nich przeżyć. Takie płytki są także higieniczne, funkcjonalne i łatwe do utrzymania w czystości. 

Terazzo, czyli wyraźny trend 

Terazzo, nazywane także lastryko, to trend zauważalny od pewnego czasu. Płytki terazzo doskonale wpisują się w nowoczesne wnętrza i obecnie przeżywają swój renesans. Takie płytki najczęściej łączone są z kamieniem, drewnem lub cementem. Obecnie wiele osób na nowo odkryło uniwersalność tego wzoru, zwłaszcza, że nowoczesne technologie pozwalają na stworzenie dowolnej gamy kolorystycznej. Zdecydowaną zaletą terazzo jest jego wytrzymałość, a także elegancki, nietuzinkowy wygląd. 

Warto także przeczytać o tym: Jak układać płytki na ścianach i posadzce w kotłowni? Wybieramy tanie płytki do kotłowni

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Trendy wnętrzarskie w płytkach ceramicznych – jakie wzory wybierali Polacy?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 4 ocen

Dodaj komentarz