Trendy wnętrzarskie w płytkach ceramicznych – jakie wzory wybierali Polacy?
Aktualne trendy wnętrzarskie są bardzo różnorodne, odpowiadające gustom wielu klientów. W ostatnim czasie Polacy decydowali się z jednej strony na eksperymenty z kolorami, z drugiej strony na naturalne materiały, a... Czytaj dalej
Aktualne trendy wnętrzarskie są bardzo różnorodne, odpowiadające gustom wielu klientów. W ostatnim czasie Polacy decydowali się z jednej strony na eksperymenty z kolorami, z drugiej strony na naturalne materiały, a z trzeciej na ekologię. Przedstawiamy trendy wnętrzarskie w płytkach ceramicznych.
Naturalne materiały: kamień i drewno
Domownicy coraz bardziej chcą wprowadzać do swoich mieszkań materiały naturalne, takie jak kamień i drewno. To właśnie takie płytki cieszą się sporym powodzeniem. Oczywiście z powodzeniem można wybrać płytki ceramiczne imitujące te materiały. Takie rozwiązanie jest nie tylko tańsze, ale także bardziej funkcjonalne. Bardzo lubiane są także spokojne i wyważone płytki ceramiczne, które swoją strukturą przypominają cement lub drewno. W wielu motywach można zauważyć styl skandynawski, a także vintage.
Wzory tapetowe i kolorowe
W ostatnim czasie zdecydowanie zauważalny jest eklektyzm, a także trend nazywany „mix and match”, czyli połączenie różnych wzorów, motywów i kolorów. Można uznać, że w takim wypadku nie obowiązują praktycznie żadne ograniczenie, a im bardziej szalone połączenia, tym lepiej. Oczywiście nie wszyscy domownicy chcą decydować się na tapetowe i kolorowe wzory na swoich płytkach ceramicznych, jednak dla części osób właśnie takie rozwiązanie jest najlepsze.
Wyjątkowa eksplozja kolorystyczna
Kilka ostatnich lat zdecydowanie pokazało, że Polacy lubią kontrasty – dla części osób najlepsze są płytki białe i czarne, a dla innych eksplozja kolorystyczna. To ostatnie rozwiązanie polega na wprowadzaniu do swoich wnętrz jak najwięcej różnorodnych barw i to w taki sposób, aby mogły one kontrastować z wszechobecnym minimalizmem. Płytki kolorowe są więc bardzo lubiane i popularne, a warto tutaj wymienić także mozaiki w stylu marokańskim lub hiszpańskim, które są doskonałym odwzorowaniem tego trendu.
Ekologia na pierwszym planie
Płytki ceramiczne są uznawane za ekologiczne, a wiele osób decyduje się na stworzenie łazienki lub kuchni w zgodzie z naturą. W tym celu wprowadza się płytki drewnopodobne na podłogę, a na ścianach pojawiają się dekory z elementami zielonych liści lub kwiatów. Do tego na podłogach i parapetach umieszcza się kwiaty i zioła, a całość ma wyglądać na zdrową i ekologiczną. Rzeczywiście warto zaznaczyć, że płytki ceramiczne są odpowiednie dla zdrowia, ponieważ ich powierzchnia oznacza się dużą gęstością, a mikroorganizmy nie są w stanie na nich przeżyć. Takie płytki są także higieniczne, funkcjonalne i łatwe do utrzymania w czystości.
Terazzo, czyli wyraźny trend
Terazzo, nazywane także lastryko, to trend zauważalny od pewnego czasu. Płytki terazzo doskonale wpisują się w nowoczesne wnętrza i obecnie przeżywają swój renesans. Takie płytki najczęściej łączone są z kamieniem, drewnem lub cementem. Obecnie wiele osób na nowo odkryło uniwersalność tego wzoru, zwłaszcza, że nowoczesne technologie pozwalają na stworzenie dowolnej gamy kolorystycznej. Zdecydowaną zaletą terazzo jest jego wytrzymałość, a także elegancki, nietuzinkowy wygląd.
Warto także przeczytać o tym: Jak układać płytki na ścianach i posadzce w kotłowni? Wybieramy tanie płytki do kotłowni
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
Wnętrza4 grudnia 2023Choinka sztuczna czy prawdziwa?
Budowa domu28 listopada 2023Jaki projekt domu wybrać?
Wnętrza22 listopada 2023Jaka grubość podkładu pod panele?
Instalacje20 listopada 2023Jak zamontować czujnik zalania wodą?
Trendy wnętrzarskie w płytkach ceramicznych – jakie wzory wybierali Polacy?