Tynk renowacyjny – co to jest?

Tynki renowacyjne są rodzajem tynków specjalnych. W odróżnieniu od standardowych tynków wapiennych, cemetowo-wapiennych oraz cementowych ten rodzaj tynków ma zawsze podwyższoną porowatość. Ponadto szybciej schnie, a przy tym zachowuje określoną... Czytaj dalej

9 stycznia 2023
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Projekt domu, Remont domu

Tynki renowacyjne są rodzajem tynków specjalnych. W odróżnieniu od standardowych tynków wapiennych, cemetowo-wapiennych oraz cementowych ten rodzaj tynków ma zawsze podwyższoną porowatość. Ponadto szybciej schnie, a przy tym zachowuje określoną zdolność podciągania kapilarnego. Co jeszcze charakteryzuje tynki renowacyjne?

Cechy charakterystyczne tynków renowacyjnych

Oprócz wspominanych ważną własnością tynków renowacyjnych jest zdolność magazynowania krystalizujących soli. Skutkuje to brakiem plam solnych, które nierzadko wydostają się na zewnątrz przy innych rodzajach tynków. Dzieje się tak szczególnie po upływie lat, gdy zmagazynowane w tynkach kryształki soli poddawane są ciśnieniu hydratacyjnemu, a krystaliczna struktura soli doprowadza do pęknięć i łuszczenia się tynków na ścianach elewacji.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Tynki renowacyjne mają tę wyższość nad tynkami standardowymi, że mogą być stosowane na zawilgoconych oraz na zasolonych ścianach. Struktura tynku renowacyjnego magazynuje sól w głębszych warstwach, a wilgoć zostaje odprowadzona na zewnątrz i odparowana.

Tynki renowacyjne – zastosowanie

Cena tynku renowacyjnego jest relatywnie wyższa od tynków powszechnych i dlatego nie są one stosowane nagminnie, ale używane według swojego nazewnictwa, czyli do renowacji. Szczególnie przydatne są w przypadku zabytków, ale i innych budynków, gdzie musiałyby zostać zastosowane tradycyjne metody renowacji. Tynk renowacyjny jest o tyle lepszy, że jako alternatywa znacznie obniża zakres prac oraz ich koszt. Tradycyjne metody obejmują wymianę zasolonego materiału budowlanego, co wiąże się nierzadko ze skuwaniem starych murów nawet na grubość całej cegły. W wypadku tynków renowacyjnych wystarczy oczyszczenie i jest to zabieg przyjęty i zalecany przez konserwatorów zabytków.

Ponadto tynki renowacyjne stosowane są na budynkach dotkniętych zalaniem lub powodzią, ale ile nie były to zalania długotrwałe. Mogą być stosowne również jako ochrona murów, gdzie tradycyjne tynki byłyby zabezpieczeniem krótkotrwałym albo nawet potęgującym niszczenie budowli.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Tynk renowacyjny – co to jest?

Oceń
Ocena 4.3/5 na podstawie 3 ocen

Dodaj komentarz