Ubrania odblaskowe na budowę. Jak powinny być wykonane?

O walorach ubrań odblaskowych nikogo nie trzeba przekonywać. Badania dowodzą, że w znaczący sposób podnoszą widzialność osób, które je zakładają. Przydają się przede wszystkim przy gorszych warunkach pogodowych, ale część... Czytaj dalej

21 kwietnia 2022
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Materiały budowlane, Przemysł, Sektor budowlany

O walorach ubrań odblaskowych nikogo nie trzeba przekonywać. Badania dowodzą, że w znaczący sposób podnoszą widzialność osób, które je zakładają. Przydają się przede wszystkim przy gorszych warunkach pogodowych, ale część osób jest zobligowana do ich noszenia na co dzień. Taki przepis obowiązuje między innymi wielu ludzi na placach budowy. Ostrzegawczy ubiór charakteryzuje operatorów koparek czy dźwigów, ale także osoby, które pracują w pobliżu takich urządzeń. Na takich stanowiskach obowiązują profesjonalne ubrania ostrzegawcze, zaliczane do odzieży ochronnej. W jaki sposób powinny być jednak wykonane?

Rodzaje ubrań odblaskowych

Katalog odzieży odblaskowej jest dziś bardzo szeroki. Do najpopularniejszych ubrań tego typu należą charakterystyczne kamizelki ostrzegawcze, które można szybko zarzucić na siebie w dowolnej chwili. Inne elementy garderoby dobiera się w zależności od pogody.

W ciepłe dni dobrze sprawdzają się T-shirty odblaskowe, a także szorty. W chłodniejszych miesiącach w ruch idą bluzy odblaskowe oraz spodnie ostrzegawcze – mogą to być klasyczne modele na gumce, a także ogrodniczki. W jesiennych i zimowych warunkach sprawdzą się z kolei polary oraz kurtki ostrzegawcze – najciekawsze modele znajdziesz na https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa-kurtki.

Klasy ubrań ostrzegawczych

Ubrania ostrzegawcze zalicza się do odzieży ochronnej, muszą więc spełniać odpowiednie normy. W zależności od ich konstrukcji są zaliczane do jednej z trzech klas. Pierwsza to najniższy poziom ochrony i widoczności – wystarczą dwa metry taśmy ostrzegawczej, co przekłada się na 0,1 m² odblasków.

Do tego potrzeba jeszcze 0,14 m² jaskrawego tła i 0,2 m² tkaniny o tzw. połączonych właściwościach. To minimalne wartości. Ubrania z mniejszą ilością odblasków nie mogą być oficjalnie uznawane za odzież ostrzegawczą.

Druga klasa to już większe wymagania. W tym przypadku ubrania muszą zawierać 0,5 m² fluorescencyjnego tła i 0,13 m² odblasków. Najlepszą ochronę zapewniają ubrania klasy trzeciej. Musi się na nich znaleźć jaskrawy materiał o powierzchni 0,8 m² i 0,2 m² odblasków – to aż cztery metry taśmy ostrzegawczej. W skład ubioru trzeciej klasy musi wchodzić strój okrywający tułów połączona z długimi rękawami lub nogawkami.

Taśmy odblaskowe na odzieży ostrzegawczej

Przepisy regulują również usytuowanie taśm z odblaskami na odzieży ostrzegawczej. Tułów powinny oplatać dwie poziome, równoległe taśmy, ewentualnie jedna pozioma i dwie do niej prostopadłe, które będą się z nią łączyć przez linię barków. Taka taśma musi mieć co najmniej 5 centymetrów szerokości i być oddalona o 5 centymetrów od brzegu ubrania.

Dopuszczalny jest oczywiście wariant z większą ilością taśm, ale te są obowiązkowe. Najważniejsza jest pozioma taśma. Powinna być ciągła, mogą ją rozdzielać jedynie szwy lub zapięcia. Dopuszczalne przerwy to jednak maksymalnie 10 centymetrów na całą taśmę.

Odblaski powinny znaleźć się również na rękawach kurtek oraz bluz. Ubrania z długim rękawem powinny posiadać dwa równoległe rzędy taśm, będących przedłużeniem tych opasujących tułów. W przypadku koszulek z krótkim rękawem wystarczy jeden pas odblasków.

Strój ostrzegawczy często uzupełniają spodnie. Przepisy wskazują, że na ich nogawkach mają się znaleźć dwa równoległe pasy otaczające nogi. Oczywiście taśmy z odblaskami nie muszą być ułożone idealnie poziomo – dopuszczalne jest odchylenie w granicach 20 stopni. Więcej o akcesoriach na budowę przeczytasz na https://www.przewodnik-budowlany.com.pl.

Materiały do produkcji ubrań odblaskowych

Do obowiązkowych elementów ubrań odblaskowych należy także wspomniany już fluorescencyjny materiał. Przepisy określają jego kolor. Powinien być żółty, czerwony lub pomarańczowo-czerwony – te kolory najbardziej przyciągają wzrok.

Mimo że ubrania ostrzegawcze są klasyfikowane jako odzież ochronna, nie ma wymagań dotyczących rodzaju tkanin, z jakich muszą być wykonane. Najczęściej jednak producenci stawiają na materiały na bazie poliestru. Wyjątkiem są bawełniane ostrzegawcze T-shirty.

Ważne jest jednak, by materiały umożliwiały sprawną wentylację ciała. Ubrania ostrzegawcze powinny być także skrojone w taki sposób, by można było je łatwo nakładać i zdejmować, a także regulować ich rozmiar. Do tego odblaskowa odzież nie może krępować ruchów pracownika – musi umożliwiać komfortową pracę.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Ubrania odblaskowe na budowę. Jak powinny być wykonane?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz