Umowa deweloperska a kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?
Real estate clerk offering visitor document to sign closeup Znalezienie swojego wymarzonego mieszkania z rynku pierwotnego to dopiero początek długiej drogi do nabycia wybranej nieruchomości. Należy przede wszystkim skrupulatnie przeanalizować... Czytaj dalej
Znalezienie swojego wymarzonego mieszkania z rynku pierwotnego to dopiero początek długiej drogi do nabycia wybranej nieruchomości. Należy przede wszystkim skrupulatnie przeanalizować swoją sytuację zawodową oraz perspektywy na przyszłość. Bezwzględnie należy wziąć pod uwagę to, czy do zakupu konieczny będzie kredyt hipoteczny, jaki wkład własny będzie wymagany, a także jakie środki będą potrzebne na wykończenie mieszkania. Dobrze jest rozpocząć współpracę z doświadczonym doradcą kredytowym, który obliczy zdolność i przeanalizuje dokładnie konkretną sytuację przyszłego kredytobiorcy.
Co najpierw – umowa deweloperska czy kredyt?
Mając potwierdzenie z banku, że posiadana zdolność kredytowa jest adekwatna do kosztu wybranej nieruchomości, można podjąć kolejne kroki. Należy zarezerwować wybrane mieszkanie, aby nie zostało kupione przez kogoś innego. Tutaj pojawiają się dwie możliwości – umowa deweloperska lub umowa rezerwacyjna. Pierwsza z umów ma formę aktu notarialnego i jest deklaracją zakupu, a także zobowiązaniem uiszczenia pierwszej transzy. Jej zawarcie nie jest jednak równoznaczne z przeniesieniem prawa własności. Bank może wymagać podpisania umowy deweloperskiej jeszcze przed przelaniem środków, wówczas należy być przygotowanym finansowo na taką ewentualność.
Co ważne, dobrze jest negocjować zapisy umowne z deweloperem, aby nie ponieść żadnych strat w przypadku, gdy bank odmówi udzielenia kredytu. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest umowa deweloperska z prawem odstąpienia nabywcy od zakupu mieszkania, z powodu odmowy przyznania kredytu przez bank. Warto jednak przeanalizować posiadaną umowę z adwokatem, który dokładnie zweryfikuje każdy zapis pod względem ochrony interesów kupującego.
Od umowy deweloperskiej do aktu własności
Po dokładnym sprawdzeniu i podpisaniu umowy deweloperskiej, konieczne jest skompletowanie niezbędnych dokumentów, jakie wymaga bank do złożenia wniosku o kredyt. Można zdecydować się na skierowanie wniosków do kilku banków, co z pewnością zwiększy szansę na uzyskanie potrzebnej kwoty oraz pozwoli na wybranie najlepszej oferty.
Po akceptacji wniosku kredytowego i podpisaniu umowy z bankiem można sfinalizować transakcję zakupu mieszkania. Musi mieć ona formę aktu notarialnego, dlatego cała procedura odbywa się w obecności notariusza. Po dokonaniu tych formalności można ustanowić hipotekę w księdze wieczystej nieruchomości na rzecz banku. Dzięki temu kupujący może uzyskać niższe oprocentowanie kredytu, ponieważ przed wpisaniem hipoteki zazwyczaj oprocentowanie jest wyższe, dlatego ważne jest doprowadzenie do jak najszybszego wpisu hipoteki w dziale IV księgi wieczystej.
Podsumowując, szczególnie ważne jest przeanalizowanie umowy deweloperskiej i wprowadzenie odpowiednich zabezpieczeń interesów kupującego, w czym może pomóc prawnik specjalizujący się w prawie nieruchomości. Kupno mieszkania od dewelopera może być prostym i bezpiecznym procesem, który pozwoli na zdobycie wymarzonego lokum. Wystarczy tylko zadbać o każdy szczegół, nie bać się prosić o wsparcie i dopilnować wszystkich niezbędnych formalności.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Dyskusje6 listopada 2024Jak naprawić pęknięty zderzak?
- Przemysł23 października 2024Mobilność w branży budowlanej – jak winiety online usprawniają transport materiałów i ekip budowlanych?
- Bezpieczeństwo17 października 2024Jak chronić oczy na budowie?
- Przemysł16 października 2024Jak wyposażyć mały zakład blacharski?
Umowa deweloperska a kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?