Uzyskanie kredytu hipotecznego pracując na umowie o dziełoDlatego często postrzega się ją w charakterze czynnika umożliwiającego, chociażby wzięcie kredytu hipotecznego. Jak wygląda to w rzeczywistości? Partnerem artykułu jest pośrednik finansowy Expander.

Regulacje prawne

Gdy zapoznamy się z obecnie obowiązującymi regulacjami prawnymi związanymi z zatrudnieniem, zauważymy, że nie traktują one współpracy opartej na umowie o dzieło jako stricte pracy. Powodem stojącym za tym, dlaczego właściciele firm preferują taką formę kontraktowania pracowników, jest chęć minimalizowania kosztów związanych z powadzeniem działalności. Odbija się to negatywnie na samej osobie zatrudnionej, która to nie może mieć urlopu i pozbawiona jest ubezpieczeń społecznych.

Z powodu niestabilności takiej formy współpracy oraz często związanych z nią niesatysfakcjonujących zarobków odbija się to negatywnie na zdolność kredytową potencjalnego klienta banku.

Kwestia banków

Bank nie jest instytucją non-profit, a opierającą swoją działalność na przyznawaniu pożyczek, które zostaną faktycznie zwrócone. Dla osób zarządzających tymi miejscami umowa o dzieło traktowana jest jako ta „śmieciowa” również ze względu na to, że tak naprawdę w każdym momencie może ona przestać obowiązywać. To z kolei pozbawia kredytobiorcę źródła dochodu, co stawia zarówno jego, jak i bank w niepożądanej pozycji.

Zdolność kredytowa

Banki często wymagają, aby osoba wnioskująca o pożyczkę miała za sobą minimum półroczny okres zatrudnienia (mowa właśnie o umowie o dzieło). Niektóre z nich nie zaaprobują wniosków ludzi niebędących w stanie przedstawić dowodów współpracy trwającej ponad rok. Wszystko po to, aby mieć pewność o stałości zatrudnienia.

Na umowie, która ma przypieczętować porozumienie między dwoma stronami, musi znaleźć się informacja o przychodach klienta. Umowy uwzględniające jedynie połowę kosztów przychodu są o tyle problematyczne, że nie określają, czy brać pod uwagę kwotę zapisaną na deklaracji PIT, czy tą przelaną na konto. Kwestia ta pozostaje już w rękach samej instytucji bankowej.

Podsumowanie

Jak widać, można uzyskać kredyt hipoteczny, pracując na podstawie umowy o dzieło. Wiąże się z tym jednak parę komplikacji, o których trzeba zdawać sobie sprawę.

Powinieneś przeczytać także:

Oceń ten artykuł

Ocen: Uzyskanie kredytu hipotecznego pracując na umowie o dzieło

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz