W jaki sposób przygotować się do wypożyczenia sprzętu budowlanego?

Prace remontowo-budowlane wymagają posiadania odpowiedniego sprzętu. Niestety w praktyce jego zakup może poważnie nadwyrężyć Twojego domowego lub firmowego budżetu. Na szczęście jednak z pomocą przychodzą firmy wynajmujące sprzęt budowlany. Dzięki... Czytaj dalej

Prace remontowo-budowlane wymagają posiadania odpowiedniego sprzętu. Niestety w praktyce jego zakup może poważnie nadwyrężyć Twojego domowego lub firmowego budżetu. Na szczęście jednak z pomocą przychodzą firmy wynajmujące sprzęt budowlany. Dzięki temu nie trzeba wydawać fortuny na zakup urządzeń, które być może już nigdy więcej nie będą Ci potrzebne. Tylko na co zwracać uwagę w trakcie współpracy z taką firmą? Jakie zapisy powinna zawierać umowa? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek!

Jakich formalności należy dopilnować przed wynajmem maszyn budowlanych?

Korzystając z usług takiej firmy, przed wypożyczeniem sprzętu, warto poprosić o sprawdzenie jego stanu technicznego. Dobrze również na własną rękę przyjrzeć się urządzeniu, które planuje się wypożyczyć. Dzięki temu można uniknąć wypożyczenia uszkodzonego sprzętu, co może potem wygenerować wiele nieporozumień. Osoba, która decyduje się na wypożyczenie urządzenia budowlanego powinna także poprosić o dostarczenie instrukcji użytkowania danej maszyny. W razie jakichkolwiek awarii należy również niezwłocznie kontaktować się z firmę wynajmującą sprzęt — jego serwis, zgodnie z postanowieniami umowy, powinien być bezpłatny. Mówiąc o umowie, należy także zastanowić się nad tym, co powinna ona zawierać.

Umowa wynajmu sprzętu budowlanego

To podstawowy dokumentem, na podstawie którego każda ze stron może dochodzić swoich ewentualnych roszczeń. Dlatego należy zadbać o to, by zawierała istotne informacje, takie jak:

 • Szczegółowe informacje o stronach, pomiędzy którymi umowa zostaje zawarta;
 • Dokładną datę zawarcia umowy oraz okres trwania najmu;
 • Precyzyjne informacje odnośnie urządzenia, które jest przedmiotem wynajmu — w tym nazwa modelu, rok produkcji, numer rejestracji);
 • Wysokość kwoty, na którą opiewa wynajem maszyny;
 • Informacje odnośnie ewentualnych napraw i serwisowania sprzętu oraz szczegóły postępowania na wypadek kradzieży bądź zagubienia;
 • Jasno sprecyzowane informacje odnośnie ewentualnych, dodatkowych opłat  np. odnośnie przetrzymania maszyny;
 • Szczegółowe warunki odbioru i  przekazania sprzętu budowlanego;
 • Spis ewentualnych narzędzi, które są wypożyczane wraz z maszyną budowlaną;

Przed podpisaniem takiej umowy warto także zapoznać się z opiniami o danej firmie. Powinna cieszyć się ona dobrymi opiniami oraz nienaganną renomą. Dobrym tego przykładem jest wypożyczalnia maszyn budowlanych BM RENT The CAT Rental Store.

Jak wygląda wynajem maszyn budowlanych przez osoby prywatne?

Do wynajęcia maszyny budowlanej przez osoby prywatne wystarczy jedynie dowód osobisty. Można go również zastąpić paszportem lub prawem jazdy. Czasem zdarza się, że przed podpisaniem umowy, wypożyczalnie proszą o przełożenie rachunków z ostatnich dwóch miesięcy.

Jak wygląda wynajem maszyn budowlanych przez firmy?

W przypadku firm budowlanych należy spełnić trochę więcej formalności. Gdy sprzęt ma wypożyczyć oddelegowany do tego celu pracownik, potrzebne mu będą:

 • Dokumenty potwierdzających rejestrację firmy;
 • Upoważnienie (imienne) podpisane przez właściciela firmy;
 • Dowód osobisty lub inny ważny dokument;
 • Zaświadczenie z ZUS o odprowadzaniu składek — w przypadku sprzętu o wartości powyżej 20 000 zł;
 • Numer REGON i CEIDG właściciela firmy.

W przypadku firm, które są spółkami wymagane będą dodatkowo: KRS i REGON. Jednostki samorządowe, będą musiały natomiast okazać złożone przez dyrektora placówki zamówienie.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

W jaki sposób przygotować się do wypożyczenia sprzętu budowlanego?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 11 ocen

Dodaj komentarz