W jakich przypadkach należy użyć łyżki skarpowej?

Fotografia zgodnie z licencją autora artykułu Coraz częściej wiele osób wykorzystuje do swojego zastosowanie koparki, które są przede wszystkim przydatne w wielu pracach, czy to budowlanych, czy też przydomowych. Istnieją... Czytaj dalej

Fotografia zgodnie z licencją autora artykułu

Coraz częściej wiele osób wykorzystuje do swojego zastosowanie koparki, które są przede wszystkim przydatne w wielu pracach, czy to budowlanych, czy też przydomowych. Istnieją na rynku ciekawe modele minikoparek, które są stosowane do prac porządkowych itp. Sprzęt tego rodzaju wymaga także zastosowania odpowiedniej łyżki do nabierania elementów sypkich jak piach. Ciekawym zastosowaniem łyżki do minikoparek jest łyżka skarpowa.

Łyżki skarpowe

Łyżka skarpowa posiada dużą głębokość. Pozwala to na umieszczenie na niej większej ilości materiału sypkiego. Łyżki skarpowe (zob. https://sklep.interhandler.pl/osprzety-i-urzadzenia/lyzki/koparkowe/skarpowe) dostępne są w różnych modelach. Mogą to być hydrauliczne czy też ażurowe. Jak zostało wspomniane powyżej modele skarpowe oferowane są głównie do minikoparek, ale także są przeznaczone do większych pojazdów (pełnowymiarowe koparki). Dostosowane do masy od 9 do 45 ton. Ten rodzaj uchwytu jest montowany na sworznie lub szybkozłącza.

W łyżkach skarpowych wykorzystane są układy siłowników zabezpieczonych specjalnym zamkiem hydraulicznym. To zapewnia dokładne sterowanie. Dlatego też możemy uzyskać bardzo równą powierzchnię skarpy. Łyżka skarpowa hydrauliczna jako źródło napędu wykorzystuje pompy układu hydraulicznego, które podają olej przewodami do siłowników łyżki. Sterowanie odbywa się za pomocą rozdzielacza hydraulicznego, dźwigni sterującej. Pojemność łyżki skarpowej najczęściej waha się w granicach od 0,22 m3 do 220 L. Łyżka ta jest wykonana ze stali utwardzalnej, która jest oporna na wszelkiego rodzaju ścieranie.

Zastosowanie łyżek skarpowych

Łyżki skarpowe są stosowane przede wszystkim w pracach ziemnych.  Mogą być używane do każdego rodzaju gruntu, ze względu na ich uniwersalność.  Łyżka jest używana do niwelacji terenu, gdzie występuje nierówny grunt. Na przykład na terenach gdzie w przyszłości ma powstać obiekt budowlany, koparka z łyżką skarpową sprawdzi się wyśmienicie. Przygotuje dobrze teren pod plac budowlany. Można ją także użyć do załadunku, gdyż posiada sporą głębokość.

Model skarpowy również jest wykorzystywany w ogrodach podczas przygotowania ziemi pod uprawę. Świetnie sobie radzi z usuwaniem korzeni czy też drążeniem wykopów, czyszczeniem rowów.

Fotografia zgodnie z licencją autora artykułu

 Łyżki tego rodzaju mogą być:

-skarpowe sztywne

-skarpowe hydrauliczne

-skarpowe podsiębierne

Do minikoparek najlepiej jest zastosować łyżki skarpowe hydrauliczne. Warto zaznaczyć, że łyżki te nie posiadają zębów, dlatego też nie wszędzie będą użyteczne. W związku z tym najrozsądniej je używać do prac porządkowych wyrównywania terenów. W ten sposób nie narazimy osprzętu na niepotrzebne duże wysiłki. 

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

W jakich przypadkach należy użyć łyżki skarpowej?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz